İlk Çalışma Anında Ses

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaşlar.2015 model clio 4 1.2 75bg joy aracım var.12000 kmde.aracımı ilk çalıştırdığım anda motor kısmından uğultu gibi yüksek bi ses geliyor ve 2-3 saniye sonra gidiyor.sadece ilk çalışmada yapıyor.bu ses ne sesi acaba.

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses klima fanı sesine benziyor.2-3 saniye sonra gidiyor

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yokmu bi fikri olan yada yardım edebilecek bi arkadaş

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdığınız şeylere göre bir cevap yazarsak, körün fil tarif etmesi gibi olur. Aracın kaputunu kaldırın, aracı başka birisi çalıştırsın. Siz de sesin geldiği bölgeyi tespit etmeye çalışın. İşlemi tekrarlayıp temiz sesli bir video kaydı alın. Kaydı foruma eklerseniz belki yorum yapma şansımız olabilir.

erkan2559

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu ses bazen bendede oluyor klima açık olduğu zamanlar oluyor.

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracı ilk çalıştırdığımda klima kapalıyken yapıyor.klimayı açtığımda fandan gelen sesle aynı ses

Sesler aynı ses ise eğer. Araç ilk çalışma sırasında açık ve kapalı donanımları test ederken. Klimanın açık ve kapalı olduğunu anlayamıyor olabilir. Siz de klimayı açıp fanı açıp arabayı bir de öyle çalıştırın bakalım araç çalıştıktan sonra ses kesilecek mi devam mi edecek? Devam ederse klima sesidir. Etmezse ses başka bir yerden geliyordur. Duruma göre elektrikçiye duruma göre motor ustasına gidersiniz. Sonucu buradan yazarsanız biz de tecrübe etmiş oluruz.

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdığınız şeylere göre bir cevap yazarsak, körün fil tarif etmesi gibi olur. Aracın kaputunu kaldırın, aracı başka birisi çalıştırsın. Siz de sesin geldiği bölgeyi tespit etmeye çalışın. İşlemi tekrarlayıp temiz sesli bir video kaydı alın. Kaydı foruma eklerseniz belki yorum yapma şansımız olabilir.
video çektim.marş alıp araç çalıştıktan hemen sonraki ses.sadece 2 saniye sürüyor.
https://www.youtube.com/watch?v=0asxwgxCCGo

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bi fikri olan varmı?

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Videoyu en az on kere izledim, daha doğrusu dinledim. İlk çalıştırmada motor daha rölanti devrine bile ulaşamadan, yaklaşık bir saniyelik bir uğultu geliyor. Rölanti devrine ulaştıktan sonra ve gaz verirken bu ses yok dinlediğim kadarıyla. Bu tür uğultulara rulman arızalarında rastladım. Bilye ya da yataklardaki aşınma ve bozulmalar sonucu rulmanlar yalpalıyarak / titreşerek çalışırlar ve uğultulu çıkarırlar. Düşük devirlerde uğultu daha fazla, yüksek devirlerde daha azdır, hatta hiç duyulmaz bile. Bu durum sesin frekansından kaynaklanır. Uğultunun frekansı yükseldikçe artık duymaz oluruz. Ama yalpalama / titreşim hep vardır. Motordaki tüm kayışlar bir kasnağı hareket ettirir ve kasnakların milinde de rulmanlar vardır. Benim kanaatim bu uğultunun rulman kaynaklı olabileceğidir. Tabii ki en doğrusu, motoru en kısa zamanda iyi bir ustaya / servise göstermektir. Belki yolda kalmanıza yol açacak ve ileride daha pahalıya malolacak bir arıza mevcuttur. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Kazasız, sorunsuz günler dilerim.