Ilk calismada vuruntu \silkeleme

Osman003

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mrb arkadaslar aracimi yeni aldigimdan dolayi forumda yeniyim bi sorunum var bilenler yazabilirse sevinirim oncelikle aracim megan2 1.5Dci (manuel) ilk calistirdigimda bi kac kere alttan vuruntu oluyor sanki motor freni yapar gibi oluyo denedim debriyaja basinca olmuyor ve isinincada olmuyor uzun yola ciktim hic olmadi dedigim gibi sadece ilk calistirdigimda hareket ederken sanki vitesi 5 ten 2 ye atmis gibi bikackere silkeleme oluyor. Bikac yere gosterdim yakit pompasindan, enjektorlerden, sanzumandan olabilir dediler kimse kesin bisey soyleyemedi gereksiz yerede parca degistirmek istemiyorum

39 BB 151

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç dizel olduğu için ilk çalıştırdığınızda bi 3-5 dk beklemenizi tavsiye ederim

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı durum bende de var arkadaşlar, bu arada 3 - 5 dakika bekleme olayı farklı bir yorum. Ilk çalıştırma için minimum 30 saniye rolanti konusuna bende dikkat ediyorum. Ama ilk çalıştırma ciddi sarsıntılı. Motor takozu olsa diyorum her zaman sallar. Marş dinamosuna direk bağlı bir aksam ama ne ? Alternator kayışı yani V kayış mı acaba, yada gergi bilyalari.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrhn

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Benim araçta da çalıştırdığımda alttan tak tuk diye motor hareketiyle ses geliyor. Ancak orta egzos tutan parça varmış o kopmuş ondan dolayı oluyo bende ve dikkat edildiğinde anlaşılıyor sadece. Belki işinize yarayabilir..

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında sallantı ön blokta mevcut. Geçen hafta aracın arkadan metal sesi aldım, erteledim mevzuyu. Hafta sonu egsoz susturucu olan egsoz son kısmı komple kopmustu. Kaynak yaptık arkadan gelen metal vuruntu kesildi. Demek ki yarım kopukken ses yapıyordu. Benim sikayetim ön motor blok ve kabin içi ilk sarsıntı. Umarım bir ay sonra triger ve v kayış değişiminde normale döner.

Ankara / 2007 model 1.5 dci Megane II Expression Faz II Hatchback

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Triger set ve V kayış işini bugün hallettim. ilaveten motor üst sağ takoz ile şanzıman alt takozunu da değiştirdik, boşluk ve yırtık vardı parçalarda. Tamamen olmasa da ciddi oranda sarsıntı azaldı.

emrhn

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Triger set ve V kayış işini bugün hallettim. ilaveten motor üst sağ takoz ile şanzıman alt takozunu da değiştirdik, boşluk ve yırtık vardı parçalarda. Tamamen olmasa da ciddi oranda sarsıntı azaldı.

2 hafta önceki bakımda bende şanzuman alt kulağı değiştirdim. Hissedilir derecede vuruntu azaldı dediğiniz gibi. Müsait bir zamanda şanzuman üst kulağı da değişecek. Yaklaşık 1 yıl öncede motor sağ üst takoz değişmişti.