İlk çalıştırma anında gelen ses

mayhem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese iyi akşamlar. benim ihtiyar sabahları ilk çalışırken kayışın tarafından enteresan bi ses geliyor. motor ısındıktan sonra da kesiliyor.. endişe etmeli miyim?

berkay07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese iyi akşamlar. benim ihtiyar sabahları ilk çalışırken kayışın tarafından enteresan bi ses geliyor. motor ısındıktan sonra da kesiliyor.. endişe etmeli miyim?
tilger kayışını sıktır bol demekki biran önce yaptır kayışı kopartırsın pahalıya patlar

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
triger kayışınızın 4 yılda bir veya 60.000/75000/8000 de bir değişmesi gerekmektedir.Bunların kontrolünü yaptıktan sonra zamandan sıkıntı yoksa yağlı kasnak veya trigerde sıkıntı vardır bilginiz olsun en ucuz yetkili servis olarak 600 den aşağı çıkamazsınız.

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
triger kayışınızın 4 yılda bir veya 60.000/75000/8000 de bir değişmesi gerekmektedir.Bunların kontrolünü yaptıktan sonra zamandan sıkıntı yoksa yağlı kasnak veya trigerde sıkıntı vardır bilginiz olsun en ucuz yetkili servis olarak 600 den aşağı çıkamazsınız.

Triger yok karbüratörlü araçlarda.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Triger kayışının karbüratörle bir alakası yok triger kayışı egzantrik milinden aldığı hareketle subapları açıp kapatmaya yarayan çarkı çevirir bazı araçlarda zincir bazılarında kayış örneğin flash 1.7 lerde kayış toroslarda zincir vardır ama sizin aracın sorunu büyük ihtimalle altarnatörü çeviren kayış eskimiştir yada gevşektir. ilk çalışmada kayış sesi gıcırtısı gelir sonra kesilir elinizle kayışın gerginliğini kontrol edebilirsiniz.

mayhem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni başlık açmayalım buradan devam edelim... bugün ustama gittim. dün hastane çevresinde park ararken düşük viteste biraz uzun gitmişim. fan müşiri çalışmamış bende fark etmedim. motordan parça kopuyormuş gibi sesler çıkmaya başlayınca ilk ses dışarıdan geliyor sandım. meğer kaputun altından geliyormuş. hararet göstergesi tavan yapmış. hemen sağa geçip kaputu açtım. evden çıkmadan fullediğim su bir parmak kalmış. yağ azalmış. neyse suyu tamamladım. 250 gr kadar yağ ekledim. hararetin düşmesini bekleyip motoru çalıştırdım. ses falan yoktu. ama kıllandım bi kere. conta falan yakmış olmayalım diye. bugün ustama gittim. kontrolleri sonundan fan müşirinin kablolarında sorun olduğunu tespit etti. temassızlık varmış. motoru kontrol etti. bi sıkıntı yok çok şükür.
bu ilk çalıştırma anındaki ses olayını sordum. ustam bir sorun olmadığını söyledi. bu ara bi musibet var başımızda hadi hayırlısı bakalım.