ilk çalıştırma

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bişey daha sorayım
arabayı çalıştırdım taktım bire el freni çekili durumda klaktı gidiyor bu normal mi ama bağırıyor zorlanıyor tabi ben uyandım baktım fren çekili indirdim ama çekili durumda kalkıp gitmesi normal mi baskı balata yeni değiştirdim frene yarım basınca ötme sesi çıkıyor hafif balatalar bittimi acaba ne yapılmalı

muslumm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi el freni çekili iken arabanın gitmesi arka teker frenleme sistemiyle alakalı.el freni çekili iken arabanın gitmesi arka frenlerin gevşek veya ayarsız olmasından olabilir.normalde brakmaz ki bıraksa farz edelim ki arabayı yokuşta bir yerde park ettiniz el frenini çekince bırakması gerek.baskı balataya gelince başımdan geçen bir olayı anlatıym sen ordan ders çıkar.bir gün arabayı tüp ayarına götürdüm adam ayarladı vsvs dene gel dedi denedim çekiş çok düşük dedim.bidaha ayarladı gene bindim ve yine olmamıştı.sonra adam direksiyona geçti el frenini çekti ve gaza olduğunca bastı ve araba aniden sirkelendi ve arka tekerler kaydı ve verdiği cevap baskı balatada da sağlam çekiş normal dedi.kısacası senin arabanın el freni çekiliyken gitmesi arka kapanların ya balataları ölü yada ayarsız.frene basınca hava sıcak oldumu ses yapar.bu hemen hemen bütün arabalarda olur.bende yeni değiştirdim ama yinede ses yapıyor.sese yapmaması için bence bosh marka balata alınsa belki faydası olur.bazen araya toz toprak vsvsv giriyor ada ister istemez ses yapar.aküden sonra geç çalışma küllandığın akü markası aynımı? amperi aynımı dediğin gibi kutup başları iyi sıkıldımı.akü kısmını aç bi tornavida ile kontrol et yada iyice sık veya kablonun oksitli olup olmadığına bak.
rolanti valfinin yerini bende bilmiyorum.

Son düzenleme:

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi el freni çekili iken arabanın gitmesi arka teker frenleme sistemiyle alakalı.el freni çekili iken arabanın gitmesi arka frenlerin gevşek veya ayarsız olmasından olabilir.normalde brakmaz ki bıraksa farz edelim ki arabayı yokuşta bir yerde park ettiniz el frenini çekince bırakması gerek.baskı balataya gelince başımdan geçen bir olayı anlatıym sen ordan ders çıkar.bir gün arabayı tüp ayarına götürdüm adam ayarladı vsvs dene gel dedi denedim çekiş çok düşük dedim.bidaha ayarladı gene bindim ve yine olmamıştı.sonra adam direksiyona geçti el frenini çekti ve gaza olduğunca bastı ve araba aniden sirkelendi ve arka tekerler kaydı ve verdiği cevap baskı balatada da sağlam çekiş normal dedi.kısacası senin arabanın el freni çekiliyken gitmesi arka kapanların ya balataları ölü yada ayarsız.frene basınca hava sıcak oldumu ses yapar.bu hemen hemen bütün arabalarda olur.bende yeni değiştirdim ama yinede ses yapıyor.sese yapmaması için bence bosh marka balata alınsa belki faydası olur.bazen araya toz toprak vsvsv giriyor ada ister istemez ses yapar.aküden sonra geç çalışma küllandığın akü markası aynımı? amperi aynımı dediğin gibi kutup başları iyi sıkıldımı.akü kısmını aç bi tornavida ile kontrol et yada iyice sık veya kablonun oksitli olup olmadığına bak.
rolanti valfinin yerini bende bilmiyorum.
Eyvallah alper sağol teşekkürler ben bi fren testine gideyim fren uzun mesafede duruyor zaten demekki el freni çekili gittiğine göre zorlansada sıkıntı var

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ön kapılarda bulunan hoparlörler kaç cm uyugn oluyor 13 mü 16 cm mi hangisi olmalı 4 tane vidasıda takılabilen hangisi uygun olur bendeki 1 vida ile tutturulmuş 10 cm galiba dün baktımda kaç cm alayım fiyat ve link verebilirmisiniz tek 1 adet lazım

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
El frenin ayar istiyor abi biraz fazla çekersen o sorun da kalkar ortadan.:eyv

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eyvallah sağol aynen dediğin gibi fazla çekince kalkamadi zorladi denediydim bende zorlamadim

batuhan43

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese slmlar.... senın arızan kronık bı arıza yanı motor sıcakken genelde her aracın çalısması hemen olur buda bujılerın ısınmasındanadır....yanı sen bujılerı değiştir ılk marsta aracın calısacaktır... tabıkı yakıt pompanda basınç kaybı yoksa saygılarımla....

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese slmlar.... senın arızan kronık bı arıza yanı motor sıcakken genelde her aracın çalısması hemen olur buda bujılerın ısınmasındanadır....yanı sen bujılerı değiştir ılk marsta aracın calısacaktır... tabıkı yakıt pompanda basınç kaybı yoksa saygılarımla....
vallaha benim aracın bujisi kadar hiç bir araç değişmemiştir alalı bir sene oldu 3 defa buji değişti 4 defa yağ değişti o kadar bakımlı akü değişmişti aküyü takan ihtiyar zar zor taktı aklıma o takıldı bence bir oksit falan olabilir temizlemek lazım gibi oda sorun olacak kadar değil gibi ama dikkatimi çekiyor soğuk la sıcak arasında çalıştırma farkı var ama

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün elektrikçiye gittim arabaya baktırdım şarj dinomosu ilk çalıştırma hepsi gayet güzel dedi bu öyle sıradan bir dükkan değil araçlar kuyrukta bekliyor sadece farlarımın yönü ayarsızmış onu ayarladı