İlk Çalıştırmada Stop Sorunu

ByMsKN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

2015 Clio 4 1.2 Joy aracım sıcak hava ilk çalıştırdığımda devir birden 1400 civarı olup hemen düşüyor bu sırada araç stop ediyor. Daha sonra tekrar çalıştırdığımda hiçbir problem olmuyor. Daha önce başına böyle bir problem gelen var mı?

Problemin sıcak havadan olduğuna emin değilim sadece son 1 haftadır böyle bir problem ile karşılaşıyorum. Sabah çalıştırdığımda da böyle birşey olmadı. Akşam iş dönüşü çalıştırmak istediğimde son 2 gündür aynı problemi görüyorum.

İlk çalıştırma sonrası hiçbir problem olmuyor. Durdurup tekrar çalıştırdığımda da tek seferde problemsiz çalışıyor. Sadece araç uzun süre bekledikten sonraki ilk çalıştırmada oluyor.

Araçta LPG yok Benzin.

Problemin Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=skjerEqae-8

Son düzenleme:

ByMsKN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
https://www.youtube.com/watch?v=skjerEqae-8

Problemin videosunu çektim. Sabah araç gölgede duruyordu. Çalıştırdım problem olmadı. Fakat öğlen şirkette sıcak altında bekledikten sonra çalıştırdığımda tekrar stop etti.

Ayhanclio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı sorunu yaşıyorum. Sorunu çözebildiniz mi?

ByMsKN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yetkili servise götürdüm videoları izlettim, sorunu anlattım hiçbir çözüm bulamadılar. Aracı bırakmamı istediler 2 saat kadar güneşin altında beklettik fakat problemi tekrarlamadı. Burada problemi oluşturan şey anladığım kadarı ile depoda buharlaşmış yakıt olması. Çünkü;

1 - Araç uzun süre sıcak havada güeş altında beklediğinde
2 - Yeni benzin aldığımda

problem ortaya çıkıyor. Arabayı tekrar yetkili servise uzun süreli bırakıp problemi kendilerinin görmesini sağlayacağım. Aksi halde bir şey söylemiyorlar.

İnternetten araştırdım problem kanister valfinden deniyor fakat parça maliyetli bir parça. Sanayide yedek parçacıda 1000 yetkili serviste ise 2000 - 3000 tl arası fiyat çekiyorlar. O nedenle emin olduktan sonra değiştirmek istiyorum.

Serkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor çok sıcakken stop ettikten sonra, misal market alışverişi yapıp çıktınız geldiniz, o esnada ilk çalıştırmada çalıştıktan hemen sonra bir iki gaz verin stop edecek mi bakın.Stop etmez ise yüksek ihtimal sıcaklıktan kaynaklanıyordur. Hem motor sıkcak hemde havalar sıcak, İlk çalıştırmada motor hava borusundaki sıcak havayı alınca yanma zayıf olabiliyor. Gaz verince temiz ve soğuk havayı alınca stop etmemesi lazım.

Ayhanclio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin araçtaki ilk çalıştırma problemini yaklaşık 1 yıldır aralıklarla yaşadım.maalesef sorun benzin pompası şamandırası değişimi yapılarak çözüldü.sorun artarsa aklınızda bulunsun.özellikle yakıt tüketiminiz artarsa takip edin.Birde yokuşta çekişten düşme olursa bilginiz olsun çözüm benzin pompası şamandırası arızası