İlk harekette sağ ön tekerlek tarafından gelen küt sesi

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba forumdaşlar ,
Kalkış yaparken yada geri manevra yaparken bir defa küt diye ses geliyor. Sonrasında da hareket halindeyken ses devam etmiyor. Tümsekten geçerken yada stablize yollarda da hiç ses yapmıyor, yalnızca ilk harekette oluyor.
Aynı durum Başına gelen oldu mu? Viraj denge kolundan filan olabilir mi ?

fantastic06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Öncelikle sağ ön tekerden geldiğine eminmisiniz. Ben ekim ayında 0 km clio aldım depo full iken ilk hareketlerde arada bir sizin dediğiniz gibi küt sesi geliyor. Konu açtım ama pek bi ses çıkmadı. Yokuş kalkış desteğinden kaynaklanabilirmi acaba freni birden bırakmasından kaynaklı bir ses. Ama depo doluyken ne alaka :)

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
aracı 3 yıldır kullanıyorum ve 2-3 aydır bu ses geliyor. ustaya götürdüm lifte alıp baktık. alt takımlar turp gibi bir soruna rastlanmadı. amortisör kafasından olabilir dedi usta ve vd 40 ile yağladı. baya bi deneme yaptık şuan ses yapmıyor, şimdilik çözüldü gibi sanki. ama zamanla belli olacak. en azından arıza olmadığını parçaların sağlam olduğunu öğrenmiş oldum.
dediğiniz gibi yokuş kalkıştan olsa aracı aldığımdan beri yapardı ama hiç yapmadı son zamanlara kadar. kulağım hassastır araçtan bir ses duyunca hemen kaynağını araştırırım.

fantastic06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bekleyelim görelim bakalım. Ben ilk defa renoya biniyorum alışkın değilim böyle şeylere...

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Geri geri gelirken yapıyorsa balatadan yapar. Kontrol ettirin.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
balatadan kasıt fren balatasıysa onlar da kontrol edildi iyi durumdalar

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
aracı 3 yıldır kullanıyorum ve 2-3 aydır bu ses geliyor. ustaya götürdüm lifte alıp baktık. alt takımlar turp gibi bir soruna rastlanmadı. amortisör kafasından olabilir dedi usta ve vd 40 ile yağladı. baya bi deneme yaptık şuan ses yapmıyor, şimdilik çözüldü gibi sanki. ama zamanla belli olacak. en azından arıza olmadığını parçaların sağlam olduğunu öğrenmiş oldum.
dediğiniz gibi yokuş kalkıştan olsa aracı aldığımdan beri yapardı ama hiç yapmadı son zamanlara kadar. kulağım hassastır araçtan bir ses duyunca hemen kaynağını araştırırım.

o ustadan vazgeçmeyin derim :bravo

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
o ustadan vazgeçmeyin derim :bravo

vazgeçmeyin derken ironi mi yaptınız yoksa :)

usta beni geçiştirdi diyeceğim ancak 45 dk kadar uğraştı inceledi. test sürüşü yaptı, ileri geri zorlayarak yoklma çekti. yetinmedi lifte kaldırıp parçaların lastik takozlarına filan da baktı.
şu parçaları al gel hemen değiştirelim demedi

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1 kere yokuşta geri geri kalkarken bende de yaptı. birdaha da yapmadı. Çok takılmadım sürekli yaparsa takılmak gerek belki yokuş kalkış devreye girmiştir yada öyle bişeydir. 3 senede 1 kere yapması da bence yeni bir arıza çıktığı için değil de 1 kerecik denk gelen seyrek bir durum olduğu içindir.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
vazgeçmeyin derken ironi mi yaptınız yoksa :)

usta beni geçiştirdi diyeceğim ancak 45 dk kadar uğraştı inceledi. test sürüşü yaptı, ileri geri zorlayarak yoklma çekti. yetinmedi lifte kaldırıp parçaların lastik takozlarına filan da baktı.
şu parçaları al gel hemen değiştirelim demedi

​Asla ironi yapmadım,adam gerçek ve dürüst bir ustalık yaptığı için kolay kolay bulamazsınız bu devirde böylesini anlamında söyledim.