Isınma sorunu. Üşüyoruz.

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabamı alalı henüz 1 ay oldu. Sabahları arabanın içi bir türlü ısınmıyor. Deli gibi yol gidiyorum. Bilenler varsa Aydınlıkevlerden Bilkent'e kadar gidiyorum. 30 - 45 dk. arası sürüyor. Bazen sıkışık trafikte kaldığım oluyor. Ona rağmen Bilkent'e vardığımda araba ancak ılık oluyor. Hararet ortalara ancak geliyor.
Hatta 2 gün önce camdaki kırağıları kazıdım. 100 Mt gitmeden cam yine bulanık bir hal aldı dısarıyı göremez oldum. İndim baktım dışarıdan ince bir tabaka buz var camda.
Motor kendisi ısınmıyor ki içeriyi ısıtsın diyor arkadaşlar.

Neden olabilir ki, ya da ne önerebilirsiniz acaba?

2000 model RXT Scenic.

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kalorifer peteği

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Bariz bir şekilde termostatınız arızalı veya termostat hiç yok. termostatı kontrol edin.

drmgedikbas

Mete Gedikbaş
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de tam termostat yazacaktım :)

bi baktırmanızda fayda var hocam

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Engin olmayan tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bence sorun termostatta değil. Aracın ısıtması için hararetin tam ortaya gelmesine gerek yok, motor çalıştırılınca bir diş bile çıksa içerisi ısınır. Sanırım petekten, umarım değildir.

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazılanlardan anladığım kadarıyla petek işi biraz zor, o zaman inşallah termostattandır.
Baktırayım bari öünümüzdeki hafta sonu.

Teşekkürler.

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Termostat açıyormu? Örneğin arabayı stop ettikten sonra elektrikli soğutma fanı bir müddet daha çalışmaya devam ediyormu?

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok açmıyor. Daha 1 kere bile fan sesi duymadım araçta. Kış olmasına bağlamıştım.
Ama 1 kere bile fan açtığını duymamış olmak şaşırtıyor beni. Ya çok sessiz, ya da cidden açmıyor fan. Buna rağmen hararet göstergem hep ortada. Hiç yükselmedi...

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle termostat arızalı. Ondan sonrasına bakılacak. Ama inşallah sadece termostat arızalı çıkar :) Kazasız arızasız seyirler dilerim.

Pö®tük

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Termostat arızasını anlamak pek zor bir işlem değil. Sıkışık trafikte hararet göstergeniz 90 Derecede dururken hızlı gittiğinizde hararet göstergeniz düşüyor ise termostatınız kaçırıyor demektir.