İspark Akıllı Bisiklet Dönemini Başlattı!

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cuma akşamı arkadaşlar ile Sahilde
Kartal'dan -Kadıköy
Kadıköy den -Kartal bisiklet turu yaptık zevklı ve eğlenceliydi .
Anadolu yakasındaki arkadaşlara tavsiye ederim .
https://www.isbike.com.tr/Default.asp

gzrgh.jpg

İspark Akıllı Bisiklet Dönemini Başlattı!
Çevre bilincini gelişmesine katkı sağlamak amacıyla bisiklet parkları hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSPARK, şimdi de “Akıllı bisiklet Kiralama Sistemi” ni hayata geçiriyor. Bisikletlerini kullanabilmek için yanlarında taşımak zorunda kalan bisiklet severler artık kurulan bu sistem sayesinde istedikleri isbike istasyonlarından bisiklet kiralayabilecekler ve herhangi bir isbike istasyonuna bırakabilecekler
Akıllı Bisiklet Nedir?

Birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım olarak hizmet veren teknolojik veri tabanı ile desteklenerek bisiklet taşıma zorunluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir.
Sistem nasıl işliyor?

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama kiosk'undan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile kiosk üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.
glr_baksi02.png
Akıllı bisiklet güzergahı üzerinde yer alan aynı zamanda abone noktaları olarak hizmet verecek olan İSPARK Açık Otoparklarına giden bisiklet severler, abonelik sözleşmesini imzaladıktan sonra aldıkları abonman kartları ile istedikleri her kiosk'tan bisiklet kiralayabilecekler. Vatandaşlar günlük, haftalık, aylık ya da yıllık abonelik işlemi yapabilecek. RF ID ve GPS teknoloji sayesinde veri tabanı ile irtibat kurarak aktif hale gelen sistemde bisikletin tüm hareketleri izlenecek. Ayrıca, sistem alınan bisikletin her hangi bir “ Akıllı Bisiklet İstasyonuna “ teslim edebilme imkânı sunuyor.
Sistemin Dünyada kullanımı

Paris, Londra, Barcelona, Milano gibi metropollerde oldukça yaygın olarak kullanılan sisteme vatandaşlar oldukça yoğun bir ilgi göstermektedir. Günlük yaşamın bir parçası haline gelen bisiklet, bu metropollerde alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır.
Sistemin ücret tarifesi

İSPARK, isbike markası adı altında işleteceği bisiklet kiralama sistemi ile ilgili fiyatları da belirledi. 0-1 saatlik bisiklet kiralama ücretinin 2 TL olduğu sistemin günlük fiyatı ise 25 TL olarak belirlendi.
SaatTutar
0-1 Saat2 TL
1-2 Saat3 TL
2-3 Saat5 TL
3-5 Saat8 TL
5-7 Saat11 TL
7-10 Saat14 TL
Gün Boyu (24 Saat)25 TL
Bisiklet Kiralama Tipleri

KREDİ KARTI
Abonmanlık gerektirmez.
Hemen bisiklet kiralayabilirsiniz.
Kredi kartınızdan 24 saatliğine 50 TL bloke alınır.
24 Saatin sonunda kullanım ücreti düşülerek blokeniz iade edilir.

İSBİKE ABONMAN KARTI
Kadıköy-KArtal sahil şeridinde bulunan İspark açık otoparklarımızdan bazıları abonmanlık noktası olarak belirlenecek. Bu noktalardan abone olarak abonman kartınızla bisiklet kiralayabilirsiniz.

TRİNK ÖZELLİĞİ OLAN KREDİ KARTI
Kredi kartınızdan kiralama sırasında herhangi bir ücret alınmaz.
Kent ulaşım kartı-İsbike abonman kartı ile aynı özelliği taşır. (Çalışmalar devam ediyor.)

NASIL ABONE OLURUM?
İspark-İsbike abone noktalarından abonelik işlemini yapabilirsiniz.
Abonmanlık için kimlik bilgileriniz gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı, üzerinize kayıtlı bir enerji faturası iletişim no vb.)
İsbike abonmanlık sözleşmesini imzaladıktan sonra sistemi kullanabilirsiniz.

KİRALADIĞIM BİSİKLETİ GERİ NASIL TESLİM EDERİM? )ÖNEMLİ!)
Dalyan parkından Kartal'a kadar 10 adet isbike istasyonu bulunmaktadır.
Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir istasyona bırakabilirsiniz.
Bisikleti teslim ettiğinizde park ekrancığında bisikletin teslim alındığına dair uyarı mesajını görmeyi bekleyiniz. Şayet teslim etme işlemi gerçekleşmezse tarafınıza ücret yansımaya devam edecektir ayrıca bisiklet güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu tür durumlarda derhal isbike destek hattını arayınız.

ABONMANLIK TİPLERİ NELERDİR?
Şimdilik sadece TL yükleme şeklinde hizmet verilecektir.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
ben ilk haberleri çıktığında caddebostan'da görmüştüm ama kredi kartı olayına güvenmediğim için almamıştım. abonman kartı vb mi aldınız, yoksa kredi kartıyla mı? kiralık bisiklet bulmak çok zor oluyor normalde, umarım canını çıkarmazlar bunların da çabuk.

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kayseri'de 2-3 senedir var, güzel bir iş:eyv

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben ilk haberleri çıktığında caddebostan'da görmüştüm ama kredi kartı olayına güvenmediğim için almamıştım. abonman kartı vb mi aldınız, yoksa kredi kartıyla mı? kiralık bisiklet bulmak çok zor oluyor normalde, umarım canını çıkarmazlar bunların da çabuk.
Kredi kartın limiti az olduğu için Kredi kartını kullanıyorum
Kredi kartı ile aldım her bisiklet için ilk başta 50 TL bloke koyuyor
24 saat sonra hesabınızdan bisikleti ne kadar kullandıysanız .Örnek 8 TL ,42 TL sini iade ediyor.Sms ile bisikleti kaçta aldınız ,kaçda iade ettniz.kaç dk kullanınız kaç TL tutar kesildi bilgisi geliyor.
İsparkın kendı kurduğu ATMden de hesap hareketlerını bakabılıyorsunuz.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güzel bir etkinlik :eyv

efecelebi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aklımdan bisiklet almanın geçtiği şu günlerde güzel bir haber :)