Jant Çapı Hakkında

GNC61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

Jant değişikliği düşünmekteyim, Clio'nun sayfasına baktığımda aluminyum jantlar için 17" bilgisi var. Bu araca 18" jant takılabilir mi? Takıldığında araç üzerinde sırıtır mı sizce? Ben photoshop'ta kendi aracım üzerine almak istediğim jantları ekledim. Güzel bir görüntü oluştu, var olandan hafifçe büyük yaptım. Düşündüğüm jant 18" Interlagos.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
18" lik jant takilabilir tabikide ama konfordan çok fazla ödün verirsiniz. Lastik yanağı incelecegi icin kasislere cukurlara karsi dikkatli olmalisiniz. Eger farketmeden yuksek hizla girdiginizde lastik basta olmak uzere en onemlisi jantta hasar gorebilir. Tabi bu kullanicinin insiyatifine kalmis bir durum. Tasarim ve goruntu ugruna konfordan vazgecmek size kalmis. B sinifi bir arac icin en uygun jant boyutu 15" ila 16" tir. Otomotiv muhendisi olarak 18" janti pek önermem

GNC61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkürler... Peki yol tutuşta ve sürüşte farklılık yaratır mı? Savrulmaya sebebiyet, gereksiz patinaj filan gibi? Araçla birlikte gelen orjinal lastiklere olmaz sanırım, yeni lastikte gerekecek yanlış mıyım?

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Jantın boyutunu büyülttüğünüzde lastik yanağını sabit tutarsanız aracın performansından ödün verirsiniz. Belki normal sürüşte farkedilmeyecek bir fark olur ama araç hızlanmasında farkı farkedebilirsiniz. Ayrıca lastik genel olarak büyüdüğü için yakıt tüketiminde ufak artış olacaktır. Buna ek olarak bu jantın boyutu otomobilin beynine tanıtılmalıdır. Tanıtılmazsa araçta güvenlik açıkları (abs ve özellikle esp sisteminde) oluşacaktır buda sizin için tehlike oluşturabilir ve aracınız savrulabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk tamamen sizin üzerinize kalır böyle bir durumda Renault sorumluluk kabul etmez. Eğer ki jantın çapını büyütüp yanaklar inceltildiğinizde bu anlattıklarımın çoğu geçersiz olacaktır. Tek sorununuz konfor düşüşü olarak size dönecektir. Böyle bir uygulamayı kafanıza koyduysanız örneğin 16" jant ve 55 olan lastik yanağını 18" jant 45 yanaklı lastiklerle değiştirmenizi öneririm. Bu sayede konfordan ve performanstan en az kaybı vermiş olursunuz

GNC61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladım ne demek istediğinizi, konfordan çok güvenliği düşünürüm bu konuda. Renault'un aluminyum jant satışı 17", 17 düşüneyim o zaman ben. İlginiz için tekrar teşekkürler.