Joy hakkında 1.5 dci / 1.2 75 benzinli

aptt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar;

Aranıza geç olsa da yeni katıldım. Yeni araç aldım daha doğrusu hafta sonu teslim alacağım. süreç kısa oldu karar vermek zor oldu.

yorumları okudum ve aklıma bir kaç soru takıldı.

joy 1.5 75 bg dizel manuel araç tercihim oldu.

joy 1.2 75 bg benzin manuel/otomatik tercih etmediğim için yorumlara bakarak pişman gibiyim

kullanıcıların fikirlerini de öğrenmek isterim.

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hoşgeldin kardeşim.Şahsi fikrimce uzun vadede tercihin doğru bir tercih.
Performans açısından pişman olmazsın.Bende ikisi arasında çok kararsızdım.1.2 ve 1.5 arasında 9500 tl fark vardı.
1.5 yakıt konusunda ekonomik ama 1.2 ye lpg taktırınca 1.5 den daha ekonomik olduğunu gördüm.Ama performans benzindede ,lpg de de 1.5 kadar asla olamaz.

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Çok seyahat ediyorsanız dizel araba her zaman avantajlıdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ne kadar kullandığınıza göre değişir. Ben yılda 12.000km civarı kullanıyorum. Dizel bana gereksizmiş onu anladım. Dizelde bakım ağır kaçıyor. 1.5dci yerine 1.2 değilde keşke 0.9 tce alsaymisim diyorum

aptt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2010 şubat ayında 2007 model renault clio symbol aldım. 88 800 km de. 21 ocak 2017 de 132 323 km de sattım. aracı ihtiyacım oldukça kullandım,şehir dışına çıkamadım araca güvenmiyordum. İkinci el araç alıp sanayide sürünmek yerine sıfır araç alıp kafamın rahat olmasını düşündüm. Ocak sonu araçlara zam gelecek dediler. Çok kısa sürede karar vermem gerekiyordu. İstanbul'da hemen hemen tüm araç bayilerine gittim fiyat teklifi aldım test sürüşü yaptım. Fiyatlar hemen hemen aynı. İkinci el temiz polo buldum ancak satıcı arkadaş ukala idi ve çok sinir etti. bende gittim joy 1,5 dizel aldım. aracı hafta sonu teslim alacağım inşallah,lakin şimdi bakıyorum araştırıyorum da acaba yanlış mı tercih ettim diye. Allah kaza bela vermediği sürece araç değiştirmeyi düşünmüyorum. uzun vadeli kullanmak niyetim. Benzinli araç ne olursa olsun çok yakar mantığı ile benzinli tercih etmedim o an için. otomatik pahalı idi param yetmedi alamadım. manuel dizel daha mantıklı geldi bana.

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kasım 2014'te teslim aldığım 1.5 DCI JOY aracımla depoyu en son fullediğim 1.2.2017 tarihine kadar, 26.840 Km. yol yapmışım, 1316 Lt. motorin tüketmişim. 27 aylık yakıt tüketimi ortalamam 4,9 Lt/100 Km.dir. Aracımı genellikle İzmir şehir içinde kullanmaktayım. Şehirlerarası seyahatim takriben 2.000 Km. kadardır. Üstelik Mayıs-Eylül ayları arasında klima sürekli çalışmaktadır. Bütün bu yazdıklarımdan sonra yakıt açısından tercihinizin ne kadar doğru olduğunu fark etmişsinizdir. Aracınız hayırlı uğurlu olsun.

aptt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. aracımı bugün teslim alacaktım ancak bayi cumartesi pazar teslim etmiyoruz hafta içi gelin dedi. pazartesi alacağım nasipse . artık hayırlısı olsun diye düşünüyorum aldık bi kere .

anll23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hayırlı olsun. Bence doğru bir tercih yapmışsınız. Kullanıma göre değişir ancak 1,2 joy sahibiyim ve motordan pek memnun değilim. Sessiz sayılır orası güzel yakıtı ise Ankara da kullanıyorum ve 6 litre civarında geziyor hep. Vites değişimlerini 3 bin devir civarında yapıyorum. Performans diye bir şey yok bu motorda tahmin edileceği üzeri. Yokuş gördüğümde direkt 1 vites indiriyorum, yokuşta amacım hızımı korumak oluyor en fazla. Düz yolda ani hızlanma yapayık derseniz 2 vites düşmek gerekiyor.
Dizelin performansının katbe kat iyi olacağını düşünüyorum. Ailemde birde 1,5 105 dizel fluence var. Yakıt ortalamasını en fazla 5,3 gördüm diyebilirim. Performansı da gayet tatmin edici. 75 beygir Clio ya yeter bence dizelde, tork kurtarır sonuçta 1,2 nin 107nm tork varken dizelin 200nm
Özetle, aklınızda soru kalmasın bence iyi bir tercihtw bulunmuşsunuz. Tek sıkıntısı vergisi ve bakımı. Tekrar hayırlı olsun, Allah kazasız belasız sürüşler nasip etsin. Birde S-dizayn dan yan, ön ve arka kromları almanı, arka kapılara hoparlör taktırmanı tavsiye ederim toplam 300 e mal oldu bana.

3harfli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hayırlı olsun. Ben 2016 1.2 Yen'i joy sahibiyim. Benim tercihim benzinli oldu. Aradaki fiyat farkı, yıllık vergi farklı, bakım farkı vs. Ne kadar kilometre yaptığınız önemli. Senede 20 bin km yapmıyorsanız bence dizel gereksiz. Aradaki 10 bin tl fark ve vergi de cabası. Ağır bakımları söylemiyorum bile. 1.2, dizel kadar performanslı olmasada beni üzmüyor. Yokuşa hiçbir araba girdiğimiz vitesle çıkmıyor zaten. Vites düşünce çok güzel tırmanıyor. Yakıt uzun yolda 4.8-5 civarı. Şehir içi 6 litre. Araç 3bin km de henüz. Kullandıkça yakıt düşüyor. Daha önce dizel ve LPG'li araçlar kullandım. Opel astram vardı 1.3 90 beygir dizel. Ondan başım çok ağrıdı sonra LPG'li araç aldım. Anladım ki hiçbir dizel lpgli araçtan az yakmıyor. Eski aracımda 5 litre lpg ile 80 km yol gidiyordum. Sonra clio4e geçtim. Çok performanslı olmasada bana yetiyor. Bastığında gidiyor. Ocak mtvde 320 lira yatırdım. Sonuç olarak Sorularınız olursa cevaplarım.

Dipnot: aracı kaç tl aldığınızı yazmamışsınız. Aralık ikinci haftasında 46 ya sis farı ve stetme opsiyonuyla aldım. Park sensörü hediye ettiler. Ben alırken dizel de 56 küsür idi. 2016 1.2 75 beygir joy makyajlı kasa.

Son düzenleme:

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Güle, güle kullanın, Allah kaza, bela ve arıza göstermesin