K7M Motor Potasyometre, Map Sensörü nerede?

axi03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, aracımda 5 aydır stop etme sorunu var, rölanti 600-800 arasında geziyor vitesi boşa aldığımdada 400 e kadar düşüp yükseliyor sonra stop ediyor. Ustalara yeteri kadar para verdim ve kendim uğraşmaya başlayacağım artık. Sizden ricam forumu didik didik okudum ilk önce potasyometre temizliği ve map sensörü kontrolünden başlayacağım, elinizde fotolar varsa yardımcı olursanız dua cınız olurum. (Not:Memleketin Afyona da gittiğimde kaymaklı lokumunuz da benden :) )

Ayrıca başka önerileri olan varsa o da yazarsa sevinirim. (1999 model 89.000 de 1.6 ie alize, LPG ve Benzinde de yapıyor)

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
​bu sorun rolanti valfinden kaynaklanıyor sanırım.rolanti valfini değiştirdiniz mi? orjinal parça 80 tl olması lazım..

axi03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valf değişti kelebek boğazı temizlendi

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman diğer sensörlere bakmakta fayda var

ademm_yasarr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sorunu yaşadık trafikte insanı çileden çıkartır bilgisayara bağlattık bi sensörde arıza var dedi motor sıcaklığını düşük gösteriyor dedi o yüzden araç fazla gaz istiyor diye belirtti ustaya da durumu anlatınca hallettiler sensörlere baktırmanızı tavsiye ederim

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Böyle sorunlar aşırı teknik bilgi ister bunun için anlamayan bilmeyen ustalara gitmeyin .
Öncelikle arabanın emme manifoltu ve boğaz kelebeği bağlantıları hiç hava almamalı .

Arabanız da volan sensörü bozuk . ( Manyetik kaptör )
Aracın ısı sensörünü de değiştirin . ( Boşu boşuna ecu zengin çalışmayı keser )
Kam mili sensörü bu motorlarda var mı bilemiyorum ama varsa değiştirin..

Ve kesinlikle bu aracı RENAULT servisine götürün . Orada ki çalışanlar eski model derlerse neden Dacia da bu motoru halen kullanıyorsunuz o zaman diye söylersiniz
.