Kafalık ekranı kablo uçları

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaşlar..aracıma koltuk kafalıklarına takılan multimedya ekranı aldım..cihazın kablo uçlarından birinin ne olduğunu anlamadım..kendim montajlayacağım..uçlar sırasıyla aşşağıdaki gibi..

siyah GND = şase
sarı B+ = sanırım 12 v güç girişi
kırmızı ACC = ?

birkaç tanede video in-video out ve audio in ve audio out kablosu var onları biliyorum..

bu ACC yazan kablo nedir..? yardımcı olacak üstadlara şimdiden teşekkürler..

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
iyice araştırmadan sarıya + bağlamayın.. Elektronik cihazlarda sarı renk genelde video kablosu oluyor. Sorduğunuz ACC ise (+) dır

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

B+ (Sarı renkli) sabit +12v a bağlanır. Aracınız kapalı veya açık olsun monitörün içindeki en son ayarların silinmemesi için çok küçük bir miktar akım çeker. Bilgisayarların bios pili gibi düşünebilirsiniz. Önüne sigorta koymanızıda tavsiye ederim.

ACC (Kırmızı renkli) ise kontağın +12v una bağlanır. Kontak ACC konumuna geldiğinde cihaz bunu algılar ve asıl yükü o zaman çekerek çalışır. Sigorta eklemeyi unutmayın.

GND (siyah) Şase veya akünün - kutbudur.

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

B+ (Sarı renkli) sabit +12v a bağlanır. Aracınız kapalı veya açık olsun monitörün içindeki en son ayarların silinmemesi için çok küçük bir miktar akım çeker. Bilgisayarların bios pili gibi düşünebilirsiniz. Önüne sigorta koymanızıda tavsiye ederim.

ACC (Kırmızı renkli) ise kontağın +12v una bağlanır. Kontak ACC konumuna geldiğinde cihaz bunu algılar ve asıl yükü o zaman çekerek çalışır. Sigorta eklemeyi unutmayın.

GND (siyah) Şase veya akünün - kutbudur.

çok teşekkürler üstad..anladım olayı şimdi...benim çakmaklık var orta konsolda o zaman ACC yi oradan besleyeceğim çünkü kontak açılınca voltaj geliyor oraya...sarı olan ucu da sürekli akım olan bir kabloya bağlayacağım..nette yabancı bir sitede de aynısını söylemiş..sarı kablo için ayrıca şunuda yazmış...kontağı çevirdiğinizde acc den 12 volt sinyal alır sarı kablo ise sürekli akım aldığı için kafalığın açılışın hızlı olmasını sağlıyormuş...eğer sarı kabloya sürekli akım vermezsen her seferinde yeni açılıyormuş gibi boot süresi artıyormuş..

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ek olarak şunuda ekleyim, bu sistemlerin genelde iki farklı türü oluyor. Kimisi B+ dan çektiği akımı ACC den tetikleme geldiği zaman artırarak yine B+ dan çekerken, kimisi ise B+ dan sürekli bekleme akımı çekerken, kontak ACC ye geldiğinde akımı ACC den almaya başlar. Sizinki hangisi bilmiyorum, güvenliğiniz için mutlaka hem B+ hemde ACC ye cihazınızın çektiği akıma göre sigorta takın.

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ek olarak şunuda ekleyim, bu sistemlerin genelde iki farklı türü oluyor. Kimisi B+ dan çektiği akımı ACC den tetikleme geldiği zaman artırarak yine B+ dan çekerken, kimisi ise B+ dan sürekli bekleme akımı çekerken, kontak ACC ye geldiğinde akımı ACC den almaya başlar. Sizinki hangisi bilmiyorum, güvenliğiniz için mutlaka hem B+ hemde ACC ye cihazınızın çektiği akıma göre sigorta takın.

aynen öyle yaptım sıkıntısız çalışıyor cihazlar..ikisinede sigorta ekledim..geç oldu artık yarın ekleyeceğim resimlerini..