Kalorifer motoru arızası.

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah sigorta kutusunun soketi erimiştir benimki gibi :D eğer çook fazla hiç kesmeden klimayı çalıştırdıysan 4 düncü seviyede ordaki sigortayı attırmıyo işin ilginç yani soketi eritiyo kontaktan hat çektirme sakın! çook teklif eden oldu banada ama yaptırmadım sigorta kutusunun içinden toprak çektirdim(camlardan)şu anda iyi. araya taktıkları sigorta çook fazla ısınıyor daha baktırmadım ama hat şu anda düzgün bi problem yok. çook uzun süre çalıştırmıyorum soğuttuğu anda yada ısındığı zaman 3 cü devire gertiriyorum 4 cü seviyeyi kullanmamaya dikkat ediyorum. 50 liraya hallettirirsin geçici bi şekilde... işin temiz yapımasını istersen kolorifer kablosu sigorta kutusu ki 1200 lira civarı istiyolar ona ayrıca kolorifer motoru oda 150 lira bi şey hat bunlardan oluşuyor. kafanıda başka bi şey kurcalamasın sıkıntı bu 3 lü arasında.. hattın temizse çook erimemişse tamir eden yerler mevcutmuş eriyen sigorta kutusunu zaten zor bi işçiliği yok eriyen yerin elin yatkınsa sen bile yapabilirsin o onarımı.. dersenki sağlam olsun diye benim tavsiyem kolorifer motorunu yenilet bu onarım işlemini yapılırken. ben yaptırmadım kolorifer motorunu şimdi sigorta çook ısınıyor araya koyulan oda kolorifer motorunuda deiştirmem lazımmış. fazla güç çekiyor kömürlerinde sıkıntı olduğunda baş gösteriyomuş bu ve bidaha sakın sabahtan akşama kadar çalıştırma fanı çabuk su koyu veriyor sigorta alev alev yanıyor 4 düncü seviyede çook çektim ben sen çekme bare sana komple göğüs sökülücek bkaıcaz arıza nerden diye diyenler olur yeme sakın ilk baştan bi sigorta kutusunu kontrol ettir ki ordan çıkıcak arıza ordan çıkmazsa fan a giden koblodan çıkıcak yani yanan bi yer var.zayıf nokta nereyi bulmuşsa orayı pişirmiştir onu bulman lazım bu 3 lü arasında kolay gelsin :)

Son düzenleme:

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bide şey yaa ben burada 2 ayrı sorundan söz etmişim senin fan çalışıyor tak tak mı ediyor? yoksa fanda hiç tepki yok mu? tepki yoksa sağa sola çevirdiğinde yukarıdaki yazılanlar geçerli. eğer tak tak ses var fan çalışıyorsa klape motoru arızalıdır koblosunun çektir sesi keser sorun değil o ben dikkat etmemişim ilk açtığımda kolorifer motorunun otarafa takmışım kablosunu ondan yapıyomuş tak tak sesi kesmek kolay servis 300 400 lira diyoda kestamitten git yaptır bozuk olan dişlileri vallaha ömrünün sonuna kadar kullanırsın ben öle yaptırdım sorun yok :D

Son düzenleme:

RedMercury

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tesekkur ederim cok sukur bendeki sorun buyuk cikmadi rezistantda sikinti olmus elektrigi ileten metaller oksit yapmis usta bbiraz kazidi sonra akuden elektrik verdi calisti sonra eski haline aldi simdi cok guzel calisiyor masallahi var 20 lira scilik aldi o kadar ben zaten geneldede butun arabalarimda 4 u uzun calistirmama biraz sog-usun hemen 3 e sonrada 2 ye alirim gayet iyi sogutuyor yardimlarin icin tesekkurler

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yalnız o dediğin olayı bende yaptım benimkide çalıştı aküden ark aldı dimi sarı bi kabloya değdirince pat diye çalışmaya başladı? benimkide öyle olmuştu 2 gün çalıştı sonra yine gitti umarım seninki tamamen çözülmüştür oksitlenmeden kaynaklıdır :)

RedMercury

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim rezistansın metal ayaklarına yaptı o işi oksitlenen yerlerde orasıydı herhangi bir kablosuna vermedi elektriği direk metal ayaklarına verdi tahminim kalorifer kademelerini ayarlıyan ayaklardı onlar direk metalden verdi anlıcağın valla sabah da kontrol ettim çalışıyor, sorun yok şimdilik birde onun oturduğu yerde yada sigorta kutusunda yanma olayıda yok bende anlıcağın şu anda her şey normal

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
iyi ve makul fiıyatlı usta bulduktan sonra, gerisi dert değil olayı... cenker

RedMercury

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benimki biraz, allah sevdiği kuluna eşşeğini kaybettirip sonra buldururmuş, ya o misal oldu masraf çıkdı derken 20 liraya kurtardık şimdilik,,,

coupe55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun ikinizede...soğuk günler diliyorum...

RedMercury

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler :cool:

sekerdere

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet arkadaşlar problem çözülmüştür! Kolorifer rezistansı fazla akım çektiğinden ve sigorta kutusunun nötr u tam basmadığından dolayı soketi eritmiş! Bulan usta şaşmaz oto sanayideki uzunoto elektirikte çalışıyor her şekilde mükemmel bi işçiliği var.çook güzel oldu ark yaptığından dolayı aracın km sayacıda bu yüzden kafayı yiyormuş.var bi enayilik diip duruyodum ama ne olduğunu kestiremiyodum verdiğim her kuruş helal olsun vallaha allah korumuş bi yerdede soket komple erimiş vaktinde mudahale ettik:) aracını götürmek isteyen arkadaşlar varsa ben kefilim :)

ayni problem ve soket erimesi... Temizlenerek sorun giderildi, 20 tl...