Kalorifer sorununa çözum 100%100

bayka52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
KALORİFERİ ISITMAYAN ARKADAŞLARA DUYURU kalorifer peteği tıkalı olan ve ısıtmayan yada bir tarafı ılık diğer tarafı soğuk üfleme sorunu varsa bence bir bakın derim
malumunuz kış ayındayız kısaca benim arac 2004 model 1.6 16v tekno exeluve paket aracımdan memnunum fakat kalorıferim bir turlu ısıtmıyordu yada bir tarafı ılık bir tarafı soğuk üflüyordu kalorifer petegi temizlemeye gittim hortum bağladılar temizlediler ama yinede arac ici isinmadı en son petek değişimi etkili oluyor diye duyum aldım ve denemeye karar verdim sizinde el beceriniz varsa sizde kendiniz değiştirebilirsiniz normal şartlarda göğüs komple sökülmesi gerekiyor bunun maleyetide 250-300 tl SADECE işciliği ve ben bunu sökecek ustalara guvenmiyorum cunku söktukleri malzemeye eksik takıyorlar yani önemsemiyorlar not sökmek icin aracın icine bez veya naylon serinki su akacak ve vidalar ufak olduğundan kaybederseniz bagaği uğraşırsınız ben 3 saatte söktum taktım söktüğüm 1, gün soğuk vardı 1.5 saatte işlemim bitti ama ellerim uyuştuğu için 2. gün devam ettim
gerekli malzeme 1- 2.5mm alyen 2- avuç içi taşlama 3- bıcak 4 lamba 5 - yeni petek 75-100 arası NOT ANKARADA OLANLARA YARDIMCI OLABİLİRİM
W02Dd4.jpggql6B0.jpg8MnzA1.jpgR0yDMn.jpgBrXzYQ.jpg

Ekli dosyalar

• W02Dd4.jpg
    W02Dd4.jpg
    524.7 KB · Görüntüleme: 1
  • gql6B0.jpg
    gql6B0.jpg
    371.1 KB · Görüntüleme: 1
  • 8MnzA1.jpg
    8MnzA1.jpg
    357.6 KB · Görüntüleme: 0
  • R0yDMn.jpg
    R0yDMn.jpg
    568.8 KB · Görüntüleme: 1

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Eline emeğine sağlık güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş

34VR1415

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Iyi cesaret tebrikler.

Barsoom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline saglık.başarılı iş

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdi nasıl ısınma işi

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesilen kısım konsolun orta kısmına destek oluyor. Şu anda konsolda aşırı ses ve aşırı titreşim var mı? Ya da konsolun orta kısmı aşağı doğru çökme eğilimi gösteriyor mu?
Kalorifer peteğine giden ve dönen boruların sıcaklığı eşitse ısıtma sorunu başka yerde aranmalı. Giden ve dönen boruların sıcaklık farkı aşırı derecede fazla ise (biri ılık diğer el yakacak kadar sıcak) bu durumda petek tıkalıdır. Radyatörcüler temizliği yapıyor. Kendiniz de peteği sökmeden yapabilirsiniz. Bahçe hortumu, huni ve kargaburun gerekiyor. Kalorifer peteğinden çıkan boruların motor bölümündeki her iki hortumunu çıkarın. Bahçe hortumunu dar borudan 5-10 cm içeri sokarak huni ile sıcak suyu doldurun, 1-2 dk bekleyip üfleyin (şaka değil). Geniş borudan pislik aktığını göreceksiniz. Bunu kolaylaştırmak için bir gün önceden söktüğünüz borulardan içeriye taşmayacak şekilde sıcak su döküp bekleterek yapabilirsiniz. Ya da çamur/pas temizleyip alüminyuma zarar vermeyen kimyasallar da kullanabilirsiniz.

bayka52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesilen kısım konsolun orta kısmına destek oluyor. Şu anda konsolda aşırı ses ve aşırı titreşim var mı? Ya da konsolun orta kısmı aşağı doğru çökme eğilimi gösteriyor mu?
Kalorifer peteğine giden ve dönen boruların sıcaklığı eşitse ısıtma sorunu başka yerde aranmalı. Giden ve dönen boruların sıcaklık farkı aşırı derecede fazla ise (biri ılık diğer el yakacak kadar sıcak) bu durumda petek tıkalıdır. Radyatörcüler temizliği yapıyor. Kendiniz de peteği sökmeden yapabilirsiniz. Bahçe hortumu, huni ve kargaburun gerekiyor. Kalorifer peteğinden çıkan boruların motor bölümündeki her iki hortumunu çıkarın. Bahçe hortumunu dar borudan 5-10 cm içeri sokarak huni ile sıcak suyu doldurun, 1-2 dk bekleyip üfleyin (şaka değil). Geniş borudan pislik aktığını göreceksiniz. Bunu kolaylaştırmak için bir gün önceden söktüğünüz borulardan içeriye taşmayacak şekilde sıcak su döküp bekleterek yapabilirsiniz. Ya da çamur/pas temizleyip alüminyuma zarar vermeyen kimyasallar da kullanabilirsiniz.
kesdiğim parca sadece koşeden kesdim ver orada destek parcası duruyor yani tamamen ayırmadım ses yok beni ısıtma sorunu söyle boru girişi ve cıkışı sıcaktı yani peteğin uc kısımları tılanmış devir daim yapıyordu su akışı devam ediyordu peteğı ilaclı suyla temizletti ama yinede acılmadı sökme nedenim bu cıkan peteği 3 gün uğraştım icine kirec sökucu pas sökücu camaşır suyu ne varsa denedim ama uc kısımları acılmadı her temizledikten sonra icini sıcak suyla doldurdum ama uc kısımları tıkalı olduğundan soğuk kalıyo ve yenisini takmak zorunda kaldım ne yaparsanız yapın icinin pasını cıkaramazsınız tek care yenısını takmak size eskisinin icini kesin göstereceğim bakalım nasıl ici nasıl tıkanmış

bayka52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
on numara ısınma işi tek çözüm değiştirme temizletmeyi denedim malesef para boşa gitti

megane2_2004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel işçilik demek kalıyor :eyv
kesdiğim parca sadece koşeden kesdim ver orada destek parcası duruyor yani tamamen ayırmadım ses yok beni ısıtma sorunu söyle boru girişi ve cıkışı sıcaktı yani peteğin uc kısımları tılanmış devir daim yapıyordu su akışı devam ediyordu peteğı ilaclı suyla temizletti ama yinede acılmadı sökme nedenim bu cıkan peteği 3 gün uğraştım icine kirec sökucu pas sökücu camaşır suyu ne varsa denedim ama uc kısımları acılmadı her temizledikten sonra icini sıcak suyla doldurdum ama uc kısımları tıkalı olduğundan soğuk kalıyo ve yenisini takmak zorunda kaldım ne yaparsanız yapın icinin pasını cıkaramazsınız tek care yenısını takmak size eskisinin icini kesin göstereceğim bakalım nasıl ici nasıl tıkanmış