Kaloriferi arka koltuklara yönlendirme ?

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çocuklar arka koltukta üşümekten şikayetçi. Sonraki modellerde bu özellik var galiba.
Bazı araçlarda tabandan giden şu tip sistemler var. Anladığım kadarıyla yassı boru kullanılmış.
Benim aklıma şimdilik elektrik süpürgesi hortumu geliyor. En azından uzun yolda idare etsin.

Soru: Vitesin sağ ve solundaki sıcak havayı ön koltukların altından nasıl arka tarafa yönlendirebiliriz?

232xq9.jpg

r1x175.jpg

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dış kullanım için ince elektrik kablo boruları var bükülebilir ,bazı araçların bagaj kapaklarında bagaj demirinin yanında kablo koruması için kullanılandan 2cm gibi çapı var ondan kullan,torpidonun altından alabilirsin.Süpürge hortumu çok kalın , birde ucu ayaklara üfleyen borudan alırsan konumu ayaklara alınca arkaya da üfler.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence konsolu söküp altından gelen hortumu ikiye ayırarak bu işi gerçekleştirebilirsin. Ama iyi birde döşemeci usta lazım ki getireceğin malzemeyi gizleye bilsin. Bende düşünüyorum aynı uygulamayı. Ama bu iş kışın olmaz. Yazın yaptırmakta fayda var. Şimdi baştan savma yaparlar havalar soğuk diye..

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Isınan hava yükseleceği için alttaki kanal ısınmaya yarar diye düşünüyorum. Yani klima soğutması için alttan değil üstten vermek gerekiyor. Yani bu işlem asıl kışın işe yarar.
Kastettiğim yassı borular şuna benziyor.
$_35.jpg

Herhalükarda vitesin yanlarındaki ızgaraları iptal edeceğim, bunaltıyor.

İki parça olsa vitesin kenarındaki ızgaraların altına geçirsek ve arkaya uzaksak.
Ya da 1 cm kadar genişlikle bu tür bir malzeme bulup vites çıkıntısının yanlarındaki döşemenin altından uzatsak.:soru

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zaten varki :) Ama gösterdiğiniz sistem kadar etkili değil. Hani şu vitesin olduğu bütün plastik kısmın hem yolcu hem şoför tarafında çaprazlı delikleri varya, onlar aslında arkaya hava üflüyor. Ayarı ayak kısmına alıp hava çıkışlarını kapatırsanız arkaya gelir. Ama sizin anlattığınız şekilde bende yapacağım yalnız ben el freninin yanından geçirerek ve ortaya bir konsol yaparak halledeceğim bu işi.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Izgara dediklerim onlardı zaten. Onların üflediği hava arkaya ulaşmıyor.
Bir de dikkatimi çekti ayaklarımıza hava üfleyen borular aslında ayaklarımızın üstüne üflüyor. Soğuk havalarda ayaklarımın niye ısınmadığını anladım. Ufak bir aparatla aşağıya yönlendirmek lazım.
Asıl ısıtma ortadan değil ön koltukların altından yapılırsa etkili oluyormuş. Konu ile ilgili nette gezinirken gördüm. Yani sizi fikriniz pratikte pek faydalı olmayabilir.
Ya yassı kanal bulacağız veya uygun bir boruyu yassılaştıracağız.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O ızgaralar bende özellikle arkaya üflüyor tabi ne zaman, önde yolcu olmayacak. Zaten o nedenle sizin anlattığınız kadar etkili değil dedim. Havalandırmayıda ortadan yapacağım derken havayı ayaklara yönlendirecek çift ızgaraya ulaşacak hortum ortadan geçecek anlamında. Ön koltukların altından geçirilebilir tabiki ama 5cm gibi bir yükseltisi olur döşemede. Birde yanlış hatırlamıyorsam belkide başka araçtan aklımda kalmıştır 2002 model megane 1 rxt varken onda koltuk altında yassı borulardan vardı diye hatırlıyorum. Yalnız sürücü ve yan tarafındaki gizli olan ayak ısıtma bende çok iyi ısıtıyor hatta yan tarafa binip ayaklarım yandı az kıs bile derler. Ben ısıtmayı zaten genelde ayak ve cam kademesinde tutarım ısı sirkülasyonu daha iyi oluyor. Gerçi ayağıda 26 dereceden fazla ısıtmak da iyi değilmiş dolaşım bozukluğuna yol açıyor diyorlar .

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen Bostancı sanayide çikmacilara baktım bir yer bizde var dedi ama tanesine 80 lira isteyince hiç uğraşmadım. Kazıkçı bi yerdi, Ankara da 50 liraya aldığım kola 100 lira çekmişlerdi.
Döşemenin altına yerleştiriliyor muş.