Kampana ses

serkantuncay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Frene bas çek çik çik ses yapıyor. Nedir çözümü arkadaşlar. Teşekkürler şimdiden

Dolunayrfc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de şimdi bu konuyu açtım sileyim bari :) sizinki de sürekli Ses yapıyor mu

MUZOF

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
balatadan

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sadece balata değişimi yetersiz gelebilir,

maalesef clio 4lerin arka kampana kapağı hatrı sayılır derece su alıyor içine, 4 adet clio 4üm oldu 2si (2015 ve 2016) çok ciddi anlamda kampana sesi yapıyordu özelliklede akşam aracı yıkamışsam arka kampana takılı bile kalabiliyordu çekiçle ancak açılıyordu.

kampana bir söküldü içi sırf pas, bence sizde baktırın eğer kirli ve paslı ise ciddi anlamda temizlesinler sadece balata değişimi yapıp yollamasınlar bu problem ve çözümğ için youtubeda videoda var bir servis çalışanın çektiği bakabilirsiniz

emrefsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kampanalar kaç km'de değişir bilen var mı?
Sanırım kampanaları sökmeden değişmesi gerekip gerekmediğini anlamak çok mümkün değil.
Arabam 49 bin km'de, 4 yaşına girecek.

Balatalar kaç KM'de değişmeli?

Frene bastığımda gıcırtı sesi geliyor, kampana mı yoksa ön balatalar mı emin olamıyorum.
Forumda okuduğum kadarıyla yeni takılan balatalarda bile bı gırç gurç sesleri çıkıyor?
Teşekkürler,

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatalar normalde 20 bin km'de değişim yapıyor servis fakat gittiği yere kadar gitsin diyenlerdenseniz fren yaptığınızda demire sürtme sesi geliyorsa hemen değiştirmeniz gerekir. Balata değişimde gelen ses ötme sesidir. Asbest kullanımı yasaklandığından oluşan sestir. Normaldir. Ama gırç gurç gibi ses geliyorsa balata değişimi gerekli olabilir hocam.

Kampanalar kaç km'de değişir bilen var mı?
Sanırım kampanaları sökmeden değişmesi gerekip gerekmediğini anlamak çok mümkün değil.
Arabam 49 bin km'de, 4 yaşına girecek.

Balatalar kaç KM'de değişmeli?

Frene bastığımda gıcırtı sesi geliyor, kampana mı yoksa ön balatalar mı emin olamıyorum.
Forumda okuduğum kadarıyla yeni takılan balatalarda bile bı gırç gurç sesleri çıkıyor?
Teşekkürler,

emrefsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatalar normalde 20 bin km'de değişim yapıyor servis fakat gittiği yere kadar gitsin diyenlerdenseniz fren yaptığınızda demire sürtme sesi geliyorsa hemen değiştirmeniz gerekir. Balata değişimde gelen ses ötme sesidir. Asbest kullanımı yasaklandığından oluşan sestir. Normaldir. Ama gırç gurç gibi ses geliyorsa balata değişimi gerekli olabilir hocam.

Aslında sesi tam doğru tarif edememiş olabilirim. Özellikle yokuş aşağı inerken frene bastığımda kesintisiz bir ötme sesi geliyor, ama balata bitme sesi mi ötme sesi mi ayırt edemiyorum. Aracı almadan önce 8 bin KM'de ekspertize sokmuştum, frenle ilgili detaylı metrikler uygun aralıkta ve iyi çıkmıştı. Balata durumu iyi çıkmıştı. Kampanalara bakılamamıştı. Balatanın en son ne zaman değiştiğini bilmiyorum, emin olmadan da serviste gidip değiştirmek istemiyorum aslında. Sadece balata değişimi yetkili serviste ne kadar tutar belki içim rahat etsin diye değiştirebilirim bayram tatiline çıkmadan önce. Bir de ses kampanadan da geliyor olabilir mi?
Teşekkürler tekrar :)

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş aşağı fren yaptığınızda kesintisiz ötme sesi geliyorsa balatalarda yasaklanan asbest kullanımından kaynaklıdır o ses. Normaldir.

Aslında sesi tam doğru tarif edememiş olabilirim. Özellikle yokuş aşağı inerken frene bastığımda kesintisiz bir ötme sesi geliyor, ama balata bitme sesi mi ötme sesi mi ayırt edemiyorum. Aracı almadan önce 8 bin KM'de ekspertize sokmuştum, frenle ilgili detaylı metrikler uygun aralıkta ve iyi çıkmıştı. Balata durumu iyi çıkmıştı. Kampanalara bakılamamıştı. Balatanın en son ne zaman değiştiğini bilmiyorum, emin olmadan da serviste gidip değiştirmek istemiyorum aslında. Sadece balata değişimi yetkili serviste ne kadar tutar belki içim rahat etsin diye değiştirebilirim bayram tatiline çıkmadan önce. Bir de ses kampanadan da geliyor olabilir mi?
Teşekkürler tekrar :)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar tekrar ve tekrar aynı şeyi yazıp çiziyoruz, balata sesi ASLA ama ASLA normal dğildir,

yer yön, sebeb unsur vs ne olursa olsun balata ses yapmaz yapmamalı ve yapıyor ise ya aşınmıştır,yada başka bir anormalite vardır,renaultun bu asbestos yasaklanması bahanesi sadece.

asbestos dünmü yasaklandı? baktınızmı hiç ne zaman yasaklandığına? yıllar olmuş bir mevzudan bahsediyoruz o halde X modelde neden yok yada çoğu rakipte neden yok?
eşimin aracı 2014 model 60bin km gelde kaya gibi en ufak tık bile yok halen ilk balatada?