Kamyonet gibi yakmaya başladı

meganeci1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben benim yol bilgisayarının dogrulugundanda emin degilim ama galiba doğru 15.7 en minimumu 13.1 falan gosteriyor cok devirlide kullanmıyorum ama niye boyle yapiyor anlamış değilim. Askere giderken babama biraktim geldigimde karsilastigim durum bu yani bilmiyorum basima gelmedi 3 senedir ben kullaniyorum araci boyle biseyle karsilasmamistim

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kışın tüketim artmasını kış lastikleri, motora giren soğuk havanın daha verimli yanması gibi sebeplere bağlıyorlar.
Benim aracın normalde uzun yol ortalaması yol bilgisayarında 100 km de 6-6.5 civarı gösterir. Tabi bu benzin için LPG için tüketime görülen değere %15-20 eklersek 7.5-8 arasıdır. Genellikle Kastamonu İstanbul arası gidip geldiğimden bir simit depo gazla 36 lt / 500-530 km yaparım. Yani bir depo lpg beni İstanbula götürür.
Geçen gene Kastamonudan çıktım Ilgaz dağından değil Ilgaz tünelinden geçmeme rağmen Bolu civarında ortalama 7.8 civarında gösteriyordu. Bu durumda lpg ile 9.5 civarı oluyordu. Yani hesabıma göre İstanbula kadar 45 lt lpg yakacak ve İzmit taraflarında LPG bitecekti. Fakat ilginçtir her zamanki gibi İstanbul girişinde bitti. Anladığım kadarıyla aracın yol BS ile hesaplama yaparken LPG tüketimi soğukta benzine biraz daha yaklaştırmak lazım. Yakılan lpg aynı ama yol bs farklı hesaplıyor.
Lpgde yaz ve kış arasında görülen değişiklik kışın hacminin azalmasıdır. Örneğin normalde araçtaki 36 lt alan simit tank, -5 civarı soğuk hava sebebiyle 38 litre aldı. Galiba sıvılaştığı için yol bs de farklı hesaplıyor.
Zaten LPGnin kışın zamlanıp yazın ucuzlamasının sebebi de soğuk sebebi ile yoğunlaşmasıdır. (Tabi bi geçen senelerde böyle idi şimdi kur farkı var ve belirsizlik mevcut.)

ccaglayan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2010 da zavolli taktırdım yıl 2017 en ufak bir sorun yaşamadım depo dolduruyorum 350 km rahat yapıyorum ( depo max 20 23 lt arası giriyor )