Kapı fitilleri meselesi: Orjinal mi çıkma mı yan sanayi mi? Hangi marka?

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın fitilleri eskimiş görünüyor, kapılar kapanırken hızla çarpıyor, bazı yerlerinde yırtıklar var. Orjinal fitillerini değiştirmem 300 lirayı bulacak. Yan sanayi olursa (sosa marka) 130 civarı.
Çıkmalara ise güvenemiyorum.
Aracı götürdüğüm Kaportacı yan sanayi fitiller sert oluyor ve kilidi bozuyor dedi.
Piyasada yan sanayi fitil üreten firmalar bulduğum kadarıyla: Sosa, Standart Profil, BLS,Brück, Winlas.

Bizim araçlarda problem çıkarmayan tavsiye edebileceğiniz yan sanayi fitil markası var mı?

FreeCaptiv3

Onur DİKEL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapi fitillerini degistirdikten sonra fitil aralarindan serum gecirirseniz herhangi bir ses kalmayacktir. Bizzat uyguladigim yontem :)

apsuwa26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu serum nasıl uygulanıyor fitil arasına foto varmı

FreeCaptiv3

Onur DİKEL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi foto bulunmuyor malesef :( fakat fitilin birleşme noktasından serumu içeri daldırıyorsunuz, ucuna rehber olarak birşey bağlayabilirseniz ilerletmeniz çok daha kolay olacaktır. Ve fitil boyunca gezdiriyorsunuz. Kapılarınız taş gibi oluyor :)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi de fitillerin arasında havalandırma kanalı yok mu. nasıl iyi oluyor mu

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fitil için serum hortumu değil de başka bir hortum kullanılıyor diye hatırlıyorum.

Benim merak ettiğim yan sanayi hortum alacaksak hangisini alalım?

FreeCaptiv3

Onur DİKEL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi de fitillerin arasında havalandırma kanalı yok mu. nasıl iyi oluyor mu

Hocam oldukça memnunum, fakat sağ kapıda hafiften zor kapanma olayı var, ama zıngırdamıyor en azından.

Fitil için serum hortumu değil de başka bir hortum kullanılıyor diye hatırlıyorum.

Benim merak ettiğim yan sanayi hortum alacaksak hangisini alalım?

Hocam o konuda hiçbir bilgim yok malesef ki :(

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
akvaryum hortumu diyolar

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fitilleri değiştirmekten vazgeçtim. Tamire yöneleceğim.
- İçinden silikonlu akvaryum hortumu geçirmeyi deneyeceğim. (Serum lastiği soğuk havada sertleşiyormuş)

Bundan önce de fitilleri söküp ılık/sıcak su ile yıkamayı ve silikon sprey sıktıktan sonra takmayı düşünüyorum.

Bizim araçların fitilleri rahat sökülüp takılır mı?

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncelleyelim.
Fitillerin içine pencere kenarlarına yapıştırılan silikonlu hortumlardan yerleştirdik. Duvarlardan kablo geçirmeye yaraşan bir tel kullandık . Bir yıl kadar kullandım fakat pek verim alamadım. Belki silikonlu akvaryum hortumu kullansam daha verimli olurdu.
Geçen hafta ön kapılar için Sosa marka fitil aldım sağ-sol kapı için iki adeti 75 lira tuttu. Kendim taktım, basitmiş. Bir hafta kadar kullandım, ön ve arka kapıları kapatarak, kapatır gibi yaparak çarma testleri yaptım. Yeni fitiller daha sessizdi.
Memnun kaldığım için arka kapılar için de aldım (toplam 60 lira). Müsait bir zamanda takacağım. Fakat bir pürüz çıktı. fitiller sedan için benim araç ise SW ve 10 cm kadar kısa. Eski fitillerden 10 cm kesip döşeyeceğim.