Kapıdan Elektrik Çarpıyor

onrovich

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba..

2009 model Kangoo aracımın kapısından sürekli elektrik çarpıyor.

İlk araca girişte herhangi bir sorun olmuyor. Fakat biraz yol gittikten sonra ön kısımdan birisi arabadan inmek istediğinde(Motor çalışır durumda olsa da olmasa da) kapının metal aksamlarından(Dokunduğunuz yer farketmiyor.) elektrik çarpıyor.

Oto elektrikçilere gösterdim fakat bir çözüm bulamadılar. Bu sıkıntıyı yaşayan yada ne olduğunu bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim..

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
2009 model Expression ful donanım Kangoo'mu 2 sene önce sattım, 7 sene boyunca aynı sorunu yaşadım, kapıya dokununca çıt çıt diye elektrik atlaması oluyordu, ben de çözememiştim, sanırım bu modeller böyle... :)

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
Arabadan elektrik sliyonuz iste daha nee ne guzel :)) hoc bi araba elektrik vermedi bana

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Statik elektrikten kaynaklı diye düşünüyorum, özellikle paspasınızı değiştirip veya koymayıp denemenizi öneririm.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende bir dönem böyle bir şey yaşamıştım ustaya gittim bana güldü. arabada olmaz sende vardır dedi. insanlarda stres sonucu bu oluşuyor ve böyle herhangi bir yere dokununca oradadan deşarj oluyor. yani elektrik araçta değil kişide. zaten arabadaki elektrik insanı çarpacak volt ta değil.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun aractan degil insandan kaynaklaniyor :). Vucutta biriken statik elektrik disari cikiyor. Bu durum ozellikle kaucuk tabanli elektrigi gecirmeyen ayakkabilar giyildiginde yapar. Renaulta ozel bir durum degil. Bi tane suet ayakkabim var kaucuk tabanli her giydigimde kapiya dokununca carpar. Aractan inince kapiyi bazen ayagimla kapatiyordum sonrasinda elektrigi ileten neye dokunursam carpiyor. Ornek arabadan indim kapaliyi ayagimla kapattim elektrik disari cikamadi birini gordum tokalasiyorum o esnada cit diye carpiyor. Ayakkabilariniza dikkat ederseniz sorunuz cozulur [emoji2]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Giydiginiz kiyafetten oluyor. Çıplak ayakla bir kac dakika kumda dolaşin.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun aractan degil insandan kaynaklaniyor :). Vucutta biriken statik elektrik disari cikiyor. Bu durum ozellikle kaucuk tabanli elektrigi gecirmeyen ayakkabilar giyildiginde yapar. Renaulta ozel bir durum degil. Bi tane suet ayakkabim var kaucuk tabanli her giydigimde kapiya dokununca carpar. Aractan inince kapiyi bazen ayagimla kapatiyordum sonrasinda elektrigi ileten neye dokunursam carpiyor. Ornek arabadan indim kapaliyi ayagimla kapattim elektrik disari cikamadi birini gordum tokalasiyorum o esnada cit diye carpiyor. Ayakkabilariniza dikkat ederseniz sorunuz cozulur [emoji2]

:D

önceden acayip stresli idim..
lambalara basınca lambalar patlıyordu..
elektiği böyle görüyordum hatta...:D kıvılcımları bile görüyordum kapılardaki...

şimdi çarpmıyo :D

stresli, sinirli olunca çarpıyodu kapılar beni yani, bastığım lambalarda patlıyodu:D

3 senedir ilk defa dün evin lambasınaa bastım stresli patladı :D
elektrik çarpmıyo ama hala :)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

lambalar niye patlıyo peki :D
dün çıplak ayakla evin lambasına bastım patladı...

bence stres ve sinirden çarpıyo kapılar...ayakkabılerden değil:D

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Statik elektrik sadece insanda değil araç üzerinde de oluşabilir.Özellikle yağmurlu havalardan sonra güneş açınca araç üzerinde oluşma ihtimali büyüktür.

Tankerlerde Tır dorselerinde v.s statiği topraklamak için yere sürünen bir zincir parçası falan takılırdı eskiden ki statik elektrik yüzünden özellikle yakıt aktarımı sırasında bir problem çıkmasın.Eğer araç statik biriktiriyorsa siz değdiğiniz zaman elektrik sizin üzerinizden toprağa akmak isteyeceği için çarpma kaçınılmaz.