Kaput Filmi Teknik Yönleri 8. Etap Yayını

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Yayından çıkardığım ana yönleri özetlersem;

1- Kalınlığı 200 micron (0.2 mm) yeterli, daha inceleri koruma yeteneğinde azalmaya neden olur
2- Tüm kaputun kaplatılması önerilmiyor
3- Ultraviyole ışığı geçircek özelliğe sahip olmalı
4- En belirlerken; kaputun eğiminin bittiği yer en ideali, göz kararı olarak dersek genellikle farların bitiş yerleri yeterli (30-45-60-..... cm aracına göre değişebilir)
5- Kaput filminin görevi: taşdan, tozdan, uçan parçalardan boyayı çizilmeye karşı korumak ama taş büyükse kaportanın eğilmesini önleyemez

Konuya ekleme, katkı yapmak serbestir arkadaşlar :eyv

excoupe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şöyle bir ekleme yapayım. Kaput koruma filminin asıl görevi için 5. maddeye ek yapayım. Son cümle taş büyükse kaportanın eğilmesi önleyemez. Doğru fakat eksik. Malum belirli bir süratle giderken cama taş atarsa önümüzdeki araç, camı çatlamaması için tutarız. Aynı şekilde kaputtan seken taşın cama gelip; camı kırması her zaman kabul edilebilir bir risktir. Kaput filmi işte burada devreye girer; büyük bir taş parçasının kaputtan sekip cama gelmesini engeller. Kaputa gelen taş; filme takılır ve gömülü kalır :eyv

EVREN TOPCU

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şöyle bir ekleme yapayım. Kaput koruma filminin asıl görevi için 5. maddeye ek yapayım. Son cümle taş büyükse kaportanın eğilmesi önleyemez. Doğru fakat eksik. Malum belirli bir süratle giderken cama taş atarsa önümüzdeki araç, camı çatlamaması için tutarız. Aynı şekilde kaputtan seken taşın cama gelip; camı kırması her zaman kabul edilebilir bir risktir. Kaput filmi işte burada devreye girer; büyük bir taş parçasının kaputtan sekip cama gelmesini engeller. Kaputa gelen taş; filme takılır ve gömülü kalır :eyv

Bak bunu ilk defa duydum sagol kardeşim bilgilendirme için. Senin kaput filmi ne durumda.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

excoupe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bak bunu ilk defa duydum sagol kardeşim bilgilendirme için. Senin kaput filmi ne durumda.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
ne olcak bıraktığın gibi :) ilgilendiğin mi var benlen? :D onur abiyle buluşcaz. fm tuning e gitcez. motorsikleti yaptırcaz gel istersen işin yoksa sonrada yemek falan yerik. :D

EVREN TOPCU

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
geldim yemek yedik ayagınıza saglık güzeldi ama cok ilgilenemedim malum yogun bir gunume denk geldi :)

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
FM Tuning benim aracın azraili oldu resmen :(

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçtiğimiz yaz ayında açık hava performans filtresi taktırdım özellikle benim araç için yani 1.4 için övdüler ama mağlesef hiçte öyle olmadı; akıbetinde birçok sıkıntı yaşadım bunları megane klübünde paylaşmıştım yakın bir zaman önce..

Onca övgü yaptılar onca dil döktüler yaptırdık yararını bırak abi nerdeyse aracımızdan olucaktık onca emeğim masrafım boşa aktı gitti. :
(

hayırdır kardeşim?