Kırmızı clio 4 Bakımı

yalnızefe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
günaydın kardeşim,öncellikle şimdiden hayırlı olsun aracınız. sorularına adım adım cevap vereyim kafalar karışmasın.

1) öncellikle bir cila belli bir araç modeline göre değil belli bir renge göre tercih edilmelidir. candy apple denilen ve çok özel bir uygulama olan clio4 kırmızıda bu kesinlikle bazı belli kimyevi destekler içermeyen bir tür wax olmalıdırki vernik zarar görmesin ve ne yazıkki meguiars raflarında böyle bir ürün bulunmamaktadır.

2) meguiars,mothers,3m bunlar tanınmış Amerikan markalarıdır ve Amerikan pazarı gerek almanlara kıyasla olsun gerek Japonlara cila,modifiye/tuning konusunda çok ama abartılacak dereecede çok ilerlemiştir ,bunun yanısıra Amerikan pazarında böylesine talep varken rekabet kaçınılmaz oluyor ve çok fazla seçenek var üreticiler hem çok fazla üretimden dolayı daha ucuza üretiyor hem çok fazla rekabetden dolayı çok kar marjı koymuyor fakat bunu almanlar için söylemek imkansız, Amerika brezilya uzaklığı nere, almanya brezilya nere, Amerikan tecrübe ve talebi nerde almanlar nerde, Amerikan rekabeti nerde almanlar nerde o sebeble emin olun mothersın sonaxtan oldukça ucuz olsada onu özellikle sonax gibi bir marka karşısında ezik düşürmüyor ,tecrübelerim aksine işaret ediyor sonax oldukça uyduruk mothers ve meguiars ise bu işi piridir.

3) cila çeşitleri olarak cilalar 2ye ayrılır doğal olan wax türü uygulamalar ve sealantlarki bunlar polymer vs gibi kimyevi olanlardır.

waxlar : özellikle siyah araçlar için daha doğal olan derin bir parlaklık verir, ıslakmış görüntüsü verir ama ömrü çok kısadır (3-4ay)

sealantlar : daha çok seramikteki yada parlak bir tabakdaki ışıldama gibi bir ışıldama verir, ıslak görüntüsü vermez. özellikle ciladan sonuç alınması zor beyaz olan araçlar için biçilmiş kaftandır pasparlak ışıldamasını sağlar, ömrü çok uzundur 8-12 ay.

özetle beyaz clio4 ün olduğunu var sayarak sana kesinlikle sentetik olan tür yani kimyevi olan tür meguiars ve mothers ürünleri olur.

bunlar içersinde aracınızıda sıfır olduğunu düşünerek ztn tertemiz bir yüzeyi olacağından,hare.çizik olmayacağından dolayı kesinlikle aşındırıcısız yani pastalama etkisi olmayan tür ürünlere yönelirdim.

aşağıdaki ürünler arasından birini tercih edebilirsiniz, aracınız hem 8ay kadar korunur, hem parlar hem kullanması oldukça kolay ürünler ve uygun,kaliteli.

http://www.hepsiburada.com/liste/me...zg-12718&categoryId=20035736&SKU=OTHRZG-12718

http://www.hepsiburada.com/liste/me...tm857016&categoryId=20035736&SKU=OTMOTM857016

http://www.hepsiburada.com/liste/mo...otrbt20016&categoryId=20035736&SKU=OTRBT20016

http://www.hepsiburada.com/liste/mo...otrbt10016&categoryId=20035736&SKU=OTRBT10016

hocam elinize sağlık... çok faydalı bilgiler vermişiniz, nasipse bende şubat mart gibi megane hb beyaz renk alıyorum.alır almaz tavsiyenize göre[h=1]Mothers® Fx Synwax® (Sıvı) 473 Ml ürünü alarak elle uygulamayı düşünüyorum.inşallah istediğimiz verimi alırız..[/h]

GökhanD

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeş ben kırmızı Cliomdaki çiziği Carpex marka ucuz ürün ile çıkardım, gayet güzel işe yaradı, rengine cilasına birşey yapmadı

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeş ben kırmızı Cliomdaki çiziği Carpex marka ucuz ürün ile çıkardım, gayet güzel işe yaradı, rengine cilasına birşey yapmadı

GökhanD günaydın, öncellikle sizinle eğer sizede uyarsa herşeyi tatlıya bağlamak ister, başka bir konu başlığı altında kendiminde bazı hatalarımın olduğunu kabul eder kusura bakma demek isterim.

eğer yanlış anlamazsan burada yazacağım şey size karşı bir saldırı değilde şahsi fikrimdir. candy apple boya çok özel bir verniğe sahiptir bu tip boyalarda kesinlikle ama kesinlikle çok agresif temizleme etkisi olan ürünlerden, doğal olmayan ürünlerden kaçınmalısınız, siz şanslı çıkmış olabilirsiniz ama allah korusun bir sıkıntı olursa bedeli gerçekten ağır olur bu boyalarda ve bildiğim kadarıyla carpex hem çok kaliteli değil ,hem yerli malı ve doğal değil hemde çokmu çok aşındırıcılı bir üründür en azından marketlerde satılan compound olan ürünü bu şekildedir.

eğer vaktiniz olursa autogeekonline sitesinde artık bu işin MASTER Degree'si olan senelerin uzmanı olan Mike phillips sin bu linkdeki ve diğer konulardaki yazılarını okumanızı tavsiye ederim bunu söylerken bilmişlik taslayarak değil size ve arkadaşlara yardımcı olmak adına söylüyorum umarım yanlış anlaşılmaz.

http://www.autogeekonline.net/forum...best-wax-recommended-lacquer-kandy-paint.html

GökhanD

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zeytin dalına zeytin dalı arkadaşım, geçmişi sildik gitti. ;)

Olabilir tabi ki burada tecrübe ve görüşlerimizi aktarıyoruz, ne kadar tecrübe o kadar fayda. Hem çok seslilik iyidir.
Boyanın cilanın özelliği konusunda sana katılıyorum. Öyle ki iyice temizleyip cila yaptığımda kırmızı rengi sony fotoğraf makinesi yakalayamıyor fotoğraf bozuluyordu :) öyle tatlı bir rengi var.
Dediğin gibi ben muhtemelen şanslı idim bu konuda. Kullandım, hayret verici şekilde iyi sonuç verdi ve hiçbir zararı olmadı. Hiç pahalı bir ürün de değil. Öte yandan şuna da değineyim: aynı ürünü siyah cliomda denedim: parlaklığı bir parça azalttı! Bu durumdan da şöyle bir soru çıkıyor: siyah kırmızıdan daha mı hassas?

GökhanD günaydın, öncellikle sizinle eğer sizede uyarsa herşeyi tatlıya bağlamak ister, başka bir konu başlığı altında kendiminde bazı hatalarımın olduğunu kabul eder kusura bakma demek isterim.

eğer yanlış anlamazsan burada yazacağım şey size karşı bir saldırı değilde şahsi fikrimdir. candy apple boya çok özel bir verniğe sahiptir bu tip boyalarda kesinlikle ama kesinlikle çok agresif temizleme etkisi olan ürünlerden, doğal olmayan ürünlerden kaçınmalısınız, siz şanslı çıkmış olabilirsiniz ama allah korusun bir sıkıntı olursa bedeli gerçekten ağır olur bu boyalarda ve bildiğim kadarıyla carpex hem çok kaliteli değil ,hem yerli malı ve doğal değil hemde çokmu çok aşındırıcılı bir üründür en azından marketlerde satılan compound olan ürünü bu şekildedir.

eğer vaktiniz olursa autogeekonline sitesinde artık bu işin MASTER Degree'si olan senelerin uzmanı olan Mike phillips sin bu linkdeki ve diğer konulardaki yazılarını okumanızı tavsiye ederim bunu söylerken bilmişlik taslayarak değil size ve arkadaşlara yardımcı olmak adına söylüyorum umarım yanlış anlaşılmaz.

http://www.autogeekonline.net/forum...best-wax-recommended-lacquer-kandy-paint.html

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zeytin dalına zeytin dalı arkadaşım, geçmişi sildik gitti. ;)

Olabilir tabi ki burada tecrübe ve görüşlerimizi aktarıyoruz, ne kadar tecrübe o kadar fayda. Hem çok seslilik iyidir.
Boyanın cilanın özelliği konusunda sana katılıyorum. Öyle ki iyice temizleyip cila yaptığımda kırmızı rengi sony fotoğraf makinesi yakalayamıyor fotoğraf bozuluyordu :) öyle tatlı bir rengi var.
Dediğin gibi ben muhtemelen şanslı idim bu konuda. Kullandım, hayret verici şekilde iyi sonuç verdi ve hiçbir zararı olmadı. Hiç pahalı bir ürün de değil. Öte yandan şuna da değineyim: aynı ürünü siyah cliomda denedim: parlaklığı bir parça azalttı! Bu durumdan da şöyle bir soru çıkıyor: siyah kırmızıdan daha mı hassas?

iyi niyetin için teşekkür ederim, dediğiniz gibi geçmişi geçmişte bırakmak lazım bu duruma sevindim açıkçası kalp kırmak ve sürtüşmeler gereksiz,tekrardan kusura bakma.

cila konusuna gelince aynı müzik sistemi gibi buda benim çok bilgi sahibi olduğum bir dal değil bunu önceki konulardada belirtim ,tek yapmaya çalıştığım iyice internetden okumak,tekrar ve tekrar okumak ve profosyonel olduğuna inandığım insanların yorumlarını tercüme edip buradaki arkadaşlara köprü görevi görmek.

bahsettiğim Mike,Phillips gerçekten üstün bir bilgi sahibi saygıdeğer ve yardımsever bir insan, dediğim gibi yorumlarını okumanı eğer bu konuya ilgin varsa mutlaka tavsiye ederim.