Kırmızı Cliomdaki çizik

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi günler herkese,
Alev kırmızısı Clioya sahibim. Geçtiğimiz günlerde kaputta ufak bir taş gelmiş olduğunu farkettim malum kırmızı renginden dolayıda çok geçmeden farkettim. Bugünde arabamın sol arka çamurluğunun üstünde tam el hizasında biraz uzunca bir çizik gördüm. Büyük ihtimal arabanın yanından geçerken birisi yüzük ya da anahtarla çizip geçmiş. Tahmin edebileceğiniz gibi ileri derecede sinirlendim ve moralim bozuldu. 4 aylık arabamda böyle şeylerle karşılaşmak cidden üzücü. Şu an bu çizikten nasıl kurtulacağım onu bilmiyorum. Kısacası aklım karıştı ve direk araştırmalara giriştim. Aklımda bir kaç soru var.
1)Bu çizik ve taş izinden nasıl kurtulabilirim?
2)Boya koruması vs bunlar çizik oluşumunda korumasız bir arabaya göre daha dayanıklı olur mu?
3)Arabanın kırmızısında özel vernik kullanıldığını biliyorsunuzdur bu yüzden kırmızı kullanan arkadaşlar herhangi bir önlem aldılar mı?
4)Ortalıkta birçok boya koruma markası geçiyo; autoking, sonax, ziebart gibi. Bu markalardan kullanan var mı?
Yardımcı olursanız sevinirim. Neredeyse arabanın kırmızısından soğumak üzereyim. Şimdiden sağolun...

Burak BİLGE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım siyah olduğu için her günüm çizikleri yakalamakla geçiyor neredeyse, aldığımdan beri boya korumayı ihmal etmemeyi kafama koydum haziran başı da yeniledim korumayı. Boya koruma araç üzerinde belli bir mikron katman sağlıyor burası doğru ama belki hafif çiziklerde bir dayanıklılık sağlar, derinlerde çok koruyacağını sanmam.
Ben ikidir aracımda Sonax ürünleri ile boya koruma yaptırıyorum ve memnunumda, yıkattığım yerdeki usta ile de dostluğumuz oldu gide gele sağda solda gözüme çarpan çizikler oldu mu sağolsun polisajla geçiyor ve çoğu gidiyor eğer böyle bir imkanınız varsa bir Sonax vb. yıkama bayisinden rica edin polisajla bir geçsinler üzerinden belki gidebilecek bir çiziktir.
Çok kafa şişirdiysem affola ama boya korumayı da şiddetle öneriyorum, aracımı yıkamadan çıkarıp ne zaman akaryakıt almaya gitsem illa ki çoğu pompacı abi yeni mi aldın hayırlı olsun gibisinden muhabbetlere giriyor. Kendi sokağımda da benim aracımla yakın zamanda alınmış 2 araba daha var gün geliyor arka arkaya çekiyoruz ve boyanın temizliği canlılığı hemen dikkat çekiyor benim aracımda.

mhurat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
derin bir çizik değilse sorun teşkil etmez kastli yapılmamıl bişeyse pastayla çıkar ama altı beyaz olarak çıkmışsa hiç bişe yapamazsınız
boya korumada sadece arabayı dış etkenlerden korur çamur kuş pisliği güneş ışığından solmalardan vs.vs
bence ilk işiniz kaput koruma yaptırınız kaputta çok çabu şekilde taş geldiğinde boya atması oluyor.birde arka kapının yan yerleri çabucak atıyo oralara koruma şeffaf folyo ile koruma yapabilirsiniz aynı şeyi ben yaşadım

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
r5p9f.jpg
[/URL][/IMG]

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
r5pdv.jpg
[/URL][/IMG]

Jachlayans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kaputtaki taş izini farkedeli 3-5 gün olmuşken bunu görünce içim cız etti. Ciziğin resmini ekleyerek daha iyi yorum alabileceğimi düşündüm.

dreamondata

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçımda kırmızı buna benzer ön çamurlukta bir çizik vardı. Meguaris çizik giderici ile çiziğin %80 görünürlüğünü kaybettim. Üzerine de hızlı cila uyguladım.şuan çiziğin yerini bilmeyen birinin görmesi zor.
Sizede tavsiye ederim. Kırmızı veya siyah bir arabanız varsa hızlı cila alın 3-4 yıkamada bir kendiniz uygulayın. maalesef bu renklerin biraz daha fazla bakım ihtiyacı oluyor...

dreamondata

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kaputtaki taş izi içinde rutuş boyası aramayın.simli kırmızı oje alın oraya bir damla sürün yeterli hem iyi kapatıyor hem de kolay çıkmıyor.

xLe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çizik giderici ve pasta cila ile hemen halledersin. Görüldüğü kadarı ile derin bir çizik değil. Bu taş çarpması sonucu oluşan boya çıkmasına malesef bende çözüm bulamadım.bulan varsa çözümünü lütfen ücreti ile beraber söylesin :)

ahmetusta

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam seninki 4 aylıkken olmuş yine benim araç 10 günlükken bi pikap saolsun geri geri geldi çamurluğa vurdu son anda kornamı duymasıyla durduğu için 2 küçük çizikle kaldık servise gittim aldığım cevap çamurluk komple boyancak.bende bıraktım artık gözümde alıştı yadırgamıyorum :D