Kış lastikleri artık herkese zorunlu

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam dalga mı geçiyorsun? NCAP sitesine girip bakın isterseniz. Bir yanlışta bu kadar iddialı olmak nedir yahu?

Kanun kitap tanıyorsanız o kanun ve kitaba uymakla mükellefsiniz.Kanun yanlışsa saçma ise güncel değilse onu çiğnemez ,değişmesi için uğraşırsınız.

çok araştırmıştım bi ara..35-40 km ile yapıyorlar...60 hikaye...
hava yastığı 35 de açıyodu demi...o aralarda yapılıyo işte..
kanıtlayamam ama şimdi....

kanuna uyuyoz işte..ama asıl saçmalık şimdi ))

bu sektörü ne kadar biliyorsun bilmiyorum da...mesela katalitik , çevreye katkı hava temizliği ayağı çekiyorlar.... ..tıkanınca yenisi 2bin tl..
yani çevreyi havayı düşünen kimse ona 2 bin fiyat çekmez..hikayedir bu da yani...

ben en çok lastikcilere ve çevresindekilere yarayacağına inanıyorum...zaten adam yaz lastiği ile veya dobak lastikle istesede hız yapamaz kayar, anlatabiliyor muyum.. ))

yaz lastiği ile adam gidemez zaten yahu..ne kazası ))

haa kazalara etkisi yüzde 1-2 falan olabilir ))

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuda fuzulî zıtlaşmalara gerek yok. Kış lastiğinin soğuk mevsimlerde ve kötü yol koşullarında yol tutuşunu ne ölçüde artırdığı herkesçe bilinen bir durum. Fakat sıcak iklim bölgelerinde kış lastiği kullanmak hiç sağlıklı bir durum değil. Sıcak havada kış lastiği yumuşak hamuru sebebiyle virajlarda ve frenlemede korkutucu bir hal alabiliyor. Hasıl-ı kelam mevzuat ayrıntılı olarak iklim şartlarını esas tutmak kaydıyla istisnalar içermelidir bana göre.

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok araştırmıştım bi ara..35-40 km ile yapıyorlar...60 hikaye...
hava yastığı 35 de açıyodu demi...o aralarda yapılıyo işte..
kanıtlayamam ama şimdi....

kanuna uyuyoz işte..ama asıl saçmalık şimdi ))

bu sektörü ne kadar biliyorsun bilmiyorum da...mesela katalitik , çevreye katkı hava temizliği ayağı çekiyorlar.... ..tıkanınca yenisi 2bin tl..
yani çevreyi havayı düşünen kimse ona 2 bin fiyat çekmez..hikayedir bu da yani...

ben en çok lastikcilere ve çevresindekilere yarayacağına inanıyorum...zaten adam yaz lastiği ile veya dobak lastikle istesede hız yapamaz kayar, anlatabiliyor muyum.. ))

yaz lastiği ile adam gidemez zaten yahu..ne kazası ))

haa kazalara etkisi yüzde 1-2 falan olabilir ))

Hocam benim eğitimim otomotiv üzerine.Sektörü de araçları da az buçuk bilirim yani.

Araştırdığınız Ncap testi ise muhtemelen başka bir şeyle karıştırıyorsunuz.Arkadaş Ncap sitesinin linkini koymuş orada hızlar yazıyor zaten.Bakarsanız net şekilde görürsünüz.

Firmaların çevreyi düşünmesi ise keyiflerinden değil.Kanun koyucular (bu durumda devletler oluyor) normları gittikçe sıkılaştırdıkça firmalar buna uymak zorunda kalıyorlar yoksa o standartları firmaların kendisi belirlemiyor. Eh üreticilerde normu sağlıyor ama bunun faturasını nihayetinde tüketiciye çıkarıyor.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
cant sordum bugün...1100 tl dedi...lastikleri hariç...
sizin canınız kıymetli ise benimkiside kıymetli..
saç cant almıyom...

))))

300 de lastikler olsa...2300tl...

cantcılar...lastikçiler köşe oldu...hemen bü tükkan açıyok..))

HPI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haydi şimdi buradan yak ...

Alıntıdır...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamaktadır" denildi.

http://www.milliyet.com.tr/kis-lastigi-hatirlatmasi-ekonomi-2526052/
Bu habere çok sevindim. Yazlık lastikler eskimişti. Kışlık lastik almak zorunlu olsaydı mecburen alacaktım, yazın da mecburen de bir takım yazlık lastik alacaktım. Neyse ki kış lastiği zorunlu değilmiş. Zaten trafik sigortası, kasko, 80000km bakımı falan çok masraf bekliyor beni. En azından lastik işinden kurtulduk.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu habere çok sevindim. Yazlık lastikler eskimişti. Kışlık lastik almak zorunlu olsaydı mecburen alacaktım, yazın da mecburen de bir takım yazlık lastik alacaktım. Neyse ki kış lastiği zorunlu değilmiş. Zaten trafik sigortası, kasko, 80000km bakımı falan çok masraf bekliyor beni. En azından lastik işinden kurtulduk.

hocam biraz fark vererek michelin crossclimate modelini alabilirsiniz aslında.. 4 mevsim bir lastik. yazın yaz lastiği performansı verdiği, kışın da Alpin 4 modeli ile aynı performansı sergilediği söyleniyor.. firmanın söylediği bu ancak kullanıcılarına da sormak lazım aslında. hem lastik saklayacak yeriniz yoksa hem de kış koşullarında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız güzel bir çözüm olabilir belkide...
Sadece kullanıcıların puan verdiği bir sitede bu lastiğe güzel puanlar vermişler (gösterilen yüzdeler 64 kullanıcının ortalama puanlarıdır) linkini paylaşıyorum.. Güvenli sürüşler
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate.htm

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam biraz fark vererek michelin crossclimate modelini alabilirsiniz aslında.. 4 mevsim bir lastik. yazın yaz lastiği performansı verdiği, kışın da Alpin 4 modeli ile aynı performansı sergilediği söyleniyor.. firmanın söylediği bu ancak kullanıcılarına da sormak lazım aslında. hem lastik saklayacak yeriniz yoksa hem de kış koşullarında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız güzel bir çözüm olabilir belkide...
Sadece kullanıcıların puan verdiği bir sitede bu lastiğe güzel puanlar vermişler (gösterilen yüzdeler 64 kullanıcının ortalama puanlarıdır) linkini paylaşıyorum.. Güvenli sürüşler
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate.htm
Ben sizi sadece yaz ve kis lastigi biliyor diye dusunuyordum. Evet haklisiniz ornegin +7 ile +2 derece hava sicakliginda kuru veya islak zeminde kis lastigine gore daha iyi yol tutar crossclimate. Sadece kar da buzda zayif kalan bir lastik kendisi

Yakıt dediğin yakılır

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sizi sadece yaz ve kis lastigi biliyor diye dusunuyordum. Evet haklisiniz ornegin +7 ile +2 derece hava sicakliginda kuru veya islak zeminde kis lastigine gore daha iyi yol tutar crossclimate. Sadece kar da buzda zayif kalan bir lastik kendisi

Yakıt dediğin yakılır

Hakaret eden kişilere cevap vermediğimi belirtmiştim kendi çapınızda takılın.. ben değil ama belki bir başkası yazdıklarınızı ciddiye alabilir.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
dolmuşcu muyuz, kamyoncu muyuz arkadaş..

adam yaz lastiğiyle gitmiş zaten gideceği yere..

çıkamazsak eğer alırık böyle bişi takarız yaw...

bunlar basit şeyler ya...lastik miş vs..vs.., tutuşmuş, kayışmış...