Kışlık Moda Geçtik Biz [17" Yerine 15" Jantla]

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar Renault severler, aracım 2016 model 17" jant paketli makyajlı Clio 1.5dCi icon.

Mevcut 17" jantlara kışlık lastik almak istediğim zaman 205/45R17 ebat kaliteli lastiklerin 900-1100TL arası olduğunu görünce ufak çaplı bir kalp krizi geçirmiştim.
17" jantlarla kışlık lastikler arasında nasıl bir çözüm üreteceğime dair yazmıştım daha önce.

Önümde 3 seçenek vardı
1- Mevcut jantlara lastik alarak 4000 TL'ye yakın masraf yapmak
2- 15" kapaklı kara jant alıp buna uygun fiyatlı lastik almak
3- Hiç kışlık almayıp kışın mümkün olduğunca araca binmemek.

Bu seçenekler arasında 3. seçeneği elemek zorunda kaldım taze bir baba adayı olduğum için qw

Jantları çıkma da alabilirdim ancak ufak bir piyasa araştırması yapınca geçmişi meçhul çıkma jantların takımına 350-400TL arasında fiyat istediklerini gördüm. Bunun yerine uygun fiyatlı sıfır jant almaya karar verdim.
N11'in 11/11 indirim kuponlarını takip edip 2. seçenekle kışlık moda uygun fiyata geçiş yaptık.

Janltarın tanesi 140 TL
Nokian WR D4 185/65R15 lastiklerin tanesi 307.50 TL
Bunların toplam 1.790TL yaparken N11'in toplamda 225TL indirim kuponunu kullanarak 1.565 TL'ye aldım.
Joy paketteki jant kapaklarının yan sanayi tanesi 20TL
Sökme takma 50TL

Yani toplamda 1.695 TL'ye kışlık lastik jant takımına geçmiş oldum.
Nokian WR D4 lastiklerin etiketi;

y6djDj.jpgBaXGYV.jpg

Aracın Joyicon hali;

grlbD3.jpg

Kışı kenarda geçirecek takım;

oXQyab.jpg

Bu arada 17 jant lastik takımını satmayı düşünüyorum lastik fiyatları çok yüksek olduğu için. Bunun yerine 16 jant takımı almayı planlıyorum. Makyajlı icon lastik jant takım (Michelin olmak şartıyla) + para şeklinde takas da yapabilirim. Michelin Primacy3 205/45R17 XL Lastikler tam 12.990 km yol yaptı. İlgilnenen varsa özelden yazabilir.

Ek bilgi olarak paylaşayım benim araçtaki lastik basınç sensörü lastik içinde değilmiş araç üzerindeymiş. Bugün çıkan lastikleri kaldırırken birinde akıllı vida olduğunu farkettim ve hemen lastikçiye götürüp tamirini yaptırdım. Lastiği janttan çıkarınca baktım ki basınç sensörü yok. Lastik değişiminden sonra ikaz ışığı da yanmayınca şaşırmıştım zaten. Sonra sorup öğrendim ki bazı araçlarda sensör araç üzerindeki bir düzenekte oluyormuş. Sanırım dengeye bağlı bir düzenek. Böyle olması daha iyi. Sökme takmada kırılma derdi olmaz. Bu arada icon paket araçta basınç sensörü var ve iki gün önce yanmıştı. Sanırım o akıllı vidadan dolayı. Önemsemeyip sıfırlamıştım ikazı.

Kazasız belasız sürüşler.

Ekli dosyalar

• y6djDj.jpg
    y6djDj.jpg
    45 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Storming0

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 Joy'um var, 88 T bu araçlarda inik gibi duruyor. Fabrika değerleri bu olduğu için bir şey demek istemiyorum ama 92 H XL denemek isterdim. Bu arada kış şartları için jant + lastik seçimini çok doğru yapmışsınız.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar Renault severler, aracım 2016 model 17" jant paketli makyajlı Clio 1.5dCi icon.

Mevcut 17" jantlara kışlık lastik almak istediğim zaman 205/45R17 ebat kaliteli lastiklerin 900-1100TL arası olduğunu görünce ufak çaplı bir kalp krizi geçirmiştim.
17" jantlarla kışlık lastikler arasında nasıl bir çözüm üreteceğime dair yazmıştım daha önce.

Önümde 3 seçenek vardı
1- Mevcut jantlara lastik alarak 4000 TL'ye yakın masraf yapmak
2- 15" kapaklı kara jant alıp buna uygun fiyatlı lastik almak
3- Hiç kışlık almayıp kışın mümkün olduğunca araca binmemek.

Bu seçenekler arasında 3. seçeneği elemek zorunda kaldım taze bir baba adayı olduğum için qw

Jantları çıkma da alabilirdim ancak ufak bir piyasa araştırması yapınca geçmişi meçhul çıkma jantların takımına 350-400TL arasında fiyat istediklerini gördüm. Bunun yerine uygun fiyatlı sıfır jant almaya karar verdim.
N11'in 11/11 indirim kuponlarını takip edip 2. seçenekle kışlık moda uygun fiyata geçiş yaptık.

Janltarın tanesi 140 TL
Nokian WR D4 185/65R15 lastiklerin tanesi 307.50 TL
Bunların toplam 1.790TL yaparken N11'in toplamda 225TL indirim kuponunu kullanarak 1.565 TL'ye aldım.
Joy paketteki jant kapaklarının yan sanayi tanesi 20TL
Sökme takma 50TL

Yani toplamda 1.695 TL'ye kışlık lastik jant takımına geçmiş oldum.
Nokian WR D4 lastiklerin etiketi;

y6djDj.jpgBaXGYV.jpg

Aracın Joyicon hali;

grlbD3.jpg

Kışı kenarda geçirecek takım;

oXQyab.jpg

Bu arada 17 jant lastik takımını satmayı düşünüyorum lastik fiyatları çok yüksek olduğu için. Bunun yerine 16 jant takımı almayı planlıyorum. Makyajlı icon lastik jant takım (Michelin olmak şartıyla) + para şeklinde takas da yapabilirim. Michelin Primacy3 205/45R17 XL Lastikler tam 12.990 km yol yaptı. İlgilnenen varsa özelden yazabilir.

Ek bilgi olarak paylaşayım benim araçtaki lastik basınç sensörü lastik içinde değilmiş araç üzerindeymiş. Bugün çıkan lastikleri kaldırırken birinde akıllı vida olduğunu farkettim ve hemen lastikçiye götürüp tamirini yaptırdım. Lastiği janttan çıkarınca baktım ki basınç sensörü yok. Lastik değişiminden sonra ikaz ışığı da yanmayınca şaşırmıştım zaten. Sonra sorup öğrendim ki bazı araçlarda sensör araç üzerindeki bir düzenekte oluyormuş. Sanırım dengeye bağlı bir düzenek. Böyle olması daha iyi. Sökme takmada kırılma derdi olmaz. Bu arada icon paket araçta basınç sensörü var ve iki gün önce yanmıştı. Sanırım o akıllı vidadan dolayı. Önemsemeyip sıfırlamıştım ikazı.

Kazasız belasız sürüşler.

Hayirli olsun. İyi gunlerde kullanin. Bu sene bende lastik degistirmek yerine jant takim yapip onlarla gecis yapmayi dusunuyorum. Arabayi aldigimda 15” orjinal dokum jantlar vardi plastik jant kapakli. Tabi arabayi alir almaz jant alip onlardan kurtulmustum. Gecen sene aracin jantlarini degistirmeden kisliklara gecmistim ama bu sene o 15” olan dokum jantlara lastik alip her seferinde sok tak yapmaktansa kisliklari 15” yazliklari 16” ile kullanmaya karar verdim. 15” ile cok igrenc duracak arac ama kisin kayip janti kaldirima vurup icimi acitacagima o goruntuye bir sure katlanacagim artik.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ekli dosyalar

• y6djDj.jpg
    y6djDj.jpg
    45 KB · Görüntüleme: 0

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 Joy'um var, 88 T bu araçlarda inik gibi duruyor. Fabrika değerleri bu olduğu için bir şey demek istemiyorum ama 92 H XL denemek isterdim. Bu arada kış şartları için jant + lastik seçimini çok doğru yapmışsınız.

Aracın ağırlık merkezi öne yakın olduğu için ön tekerlere daha çok yük biniyor. Önlere 35, arkalara 30 basınca biraz daha düzeliyor. Araç kapı içinde de bu şekilde yazıyor zaten ama lastikçiler rutin tüm lastiklere 32 basmaya alışmışlar. Dün lastikleri takarken de öyle yapmışlardı. Baktım önler inik gibi duruyor dedim önler 35, arkalar 30 olacak. Ona göre düzelttik. Biraz daha diri duruyor şimdilik. XL lastikle ancak eşitlenir ön arka.

Mevcut durum bu;

QLX8yg.jpg

derici

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende 16" icon jant lastik var takas düşünürmüsünüz?

ZXNqqz.jpg

Son düzenleme:

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende 16" icon jant lastik var takas düşünürmüsünüz?

Sizin lastikler Continental yerine Michelin olsaydı km durumuna göre üzerine 1500TL fark alacak şekilde takas düşünürdüm.

Ses her 3dB'de bir ikiye katlanır.
Contilerin ses seviyesi 71db biraz yüksek. Michelinlerin ses seviyesi ise 68db yani Contilerin yarısı kadar.
68db 71dB'in yarısı kadar ses çıkartır.

batukee

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Satılık mı hala