Klima gazı problemi

zekicey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 110 luk manuel var, aracı ilk aldığımda kış sonuydu klimaya ihtiyaç duymuyordum neyse sıcaklar başladığında klima gazı bitmiş denildi gaz doldurdum 20-25 gün sonra tekrar soğutmamaya ve klima çalılırken cızz diye ses gelmeye başladı, ustaya gösterdim yağsız kalmış vs vs bişey dedi tekrar gaz doldurdu. Bi 25 gün sonra yine aynı sorun oldu bu kez gaz kaçağı var dedi, hava bastı kaçağı bulamadı, klimayı çalıştırdı bu kez klima rekorunda kaçak var dedi söküp kaynak yaptım dedi gaz doldurup gönderdi. Tam bir ay oldu klima şuan çok az soğutuyor bir kaç gündür böyle ve klimayı açınca kompresörden mi bilmem cııız diye bir ses geliyor devamlı. Ne yapmam lazım benim canım çok sıkıldı artık bu işe, zaten radyatörde kaçak var mı diye tamponu söküktklerinde tırnaklarını kırmışlar sonradan gördüm ama kabul etmediler. Bi dünya para verdim.
Bu sıcaklarda klimasız da olmuyor bıktım valla. Sırf bu yüzden araçtan acayip sıkıldım. Çok seviyordum halbuki.

Son düzenleme:

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşten anlamayan kişilerden uzak durup paraya kıyıp yetkili servise gidin.

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normalde cihaz ile once icindeki basincli gaz alinir. Sonra kacak testi yapar cihaz. Daha sonra ne kadar gazı gram bazında olcup basiyo. Siz doldurulan gaz kadar para oduyosujuz. Eger kacak varsa gazi basmayip tamirine gidiliyo. Eger sizinkinde su an kaca yok ama sogutmuyo ise yeterli gaz yok demektir.

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
calisirken gelen ses bende de var, eger klima gazi, yagi degisimiyle hallolmazsa, kompresorden olabilir ve degismesi gerekebilir. Kompresorde malesef ucuz degil. Acilen gosterin derim, kompresor ariza yaparsa duman cikarabilir hatta alev alabilir, sakaya gelmez.

zekicey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim, yarın nasipse gidecem sanayiye bakalım ne diyecekler, sanki gaz kaçağına benziyor gibi sorun.

zekicey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha önceleri edindiğim tecrübe ile gazın ilk dolumundan sonra ses gelmiyor hiç ancak gaz eksilince gelmeye başlıyor, kaçak var desiler rekordan yaptılar gaz doldurdular ancak ses kesilmişti yine, fakat klima kompresörümden hem o ses geliyor hemde araç soğutmuyor çok ılık esiyor, hatta gaz eksikliğini gazın ön göğüsteti borulardan geçtiğini duyabiliyorum.

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de klimayi ilk acista cizt sesi var, goturdum muhtemelen kompresor degismesi lazim dendi. Once klima bakimi yapilip gaz eklendi vs. Ses kesildi sizdeki gibi, iki gun sonra geri geldi. Kompresoru degistiricem yakinda. Biraz pahali ama yapacak birsey yok malesef.

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen yıl yaz sonlarına doğru klima soğutmamaya başlamıştı. Çok sık kullanmadığım için üzerine düşmedim. Geçen hafta şehir içinde sıcakta kalınca artık hiç soğutmadığını kanaat getirdim ve klimacıya gittim. Kontrol ettiler gazı kalmamış dediler zaten kompresörden ilk çalışmada cızz diye bir ses gelir sonra kesilir ya o sesin sürekli devan ettiğini fark ettiler. Bu şekilde çalışmasında gazın bittiğine işaretmiş zaten. Neyse klima gazı yenilendi ayrıca UV kaçak kontrolü sıvısı basıldı. Gayet iyi soğutmaya başladı. Bu haftada kontrol yapıldı kaçak görünmüyor. Eğer kaçak yoksa gaz neden bitti anlamadım ustada gazın bitmesi için kaçak olması lazım dedi. Belki 1 ay sürer dedi belki üç yıl. Bazen bulunamıyor tam olarak dedi görünmeyen yerler olduğu için. genel olarak gaz klima gazı zamanla biter mi yoksa kaçar mı vardır bilen var mı?. [sm=s16.gif]!! ÖNEMLİ !! eğer klima gazı azalıp biterse ve klima sürekli çalışmaya zorlanırsa klima kompresörünün bozulduğunu söyledi. Bazı markalarda kompresör kitlenince de içteki klima radyatörüne parçalar gideceğini ve onun değişebileceğini belirtti. Eğer sizde de böyle durumlar varsa kontrol ettirmekte fayda var

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu klima gaz dolumunun yapıldıgı sipoplar var motor kısmında lastik sibobuna benzer iğneli siyah kapakla kapalıdır belki o siboplardan kaçırıyordur test edebilirsiniz deneyin bence