Klima

saftrik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam arkadaşlar megane 2 hb 2004 model aracımın tüm bakımların serviste yaptırdım sorum şu olacak malum bu araçlarda klima sorun var yeteri kadar soğutmuyor acaba hangi parçayı değiştirirsek yada büyütürsek daha iyi soğutur yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Klima borularına yalıtım yapabilirsiniz...Mootora yakın olanlara.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Serviste gazını ölçmüşlerdir umarım. Gazını bir ölçtür ve gerekiyorsa iyi bir gazla değiştir derim. Eğer değişmişse klima radyatörüne bir tazyikli su tutturmanda fayda sağlar.

saftrik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Serviste gazını ölçmüşlerdir umarım. Gazını bir ölçtür ve gerekiyorsa iyi bir gazla değiştir derim. Eğer değişmişse klima radyatörüne bir tazyikli su tutturmanda fayda sağlar.

gazı tamamladılar peki iyi bir gaz nasıl oluyor açıklarmısınız.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gazı tamamladılar derken eski gazı boşaltmadan mı yaptılar? Servis öyle bir şey yapmaz. Boşaltır ve yeniden doldurur. Çünki uzun süre kullanılmamış klima gazının özelliğini kaybettiğini bilirler. İyi bir gazdan maksadım, bir kaç gaz çeşidinin olması. Kimisi uzun süre çalışmasada özelliğini çok fazla kaybetmiyor, kimisi çok ucuz ve soğutmuyor, kimiside gaz iyi ama cihaz kaliteli olmadığı için doldu görünsede tam olarak doldurmuyor. Bu yüzden de soğutmuyor.

saftrik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gazı tamamladılar derken eski gazı boşaltmadan mı yaptılar? Servis öyle bir şey yapmaz. Boşaltır ve yeniden doldurur. Çünki uzun süre kullanılmamış klima gazının özelliğini kaybettiğini bilirler. İyi bir gazdan maksadım, bir kaç gaz çeşidinin olması. Kimisi uzun süre çalışmasada özelliğini çok fazla kaybetmiyor, kimisi çok ucuz ve soğutmuyor, kimiside gaz iyi ama cihaz kaliteli olmadığı için doldu görünsede tam olarak doldurmuyor. Bu yüzden de soğutmuyor.
senelerdir şirketlerde şöförlük yaparım elimdeki araçların tüm bakımlarını yaptırırken hep başındaydım ancak şanstırki kendi aracımın başında duramadım onun için yanıt vermiyecem gazı boşaltıp boşaltmadığını.

Baki Cali

,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hakki abinin dedigi cok dogru :eyv kışın bile klimayi calistirmak gerekiyor. Aksi takdirde gazi bitiyor..

Tapatalk programından takla atarak gönderildi.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gazı yenilettim. Cihaz tam otomatikti. Menüden Renault/Megane 199?-2002 seçimi yapıldı. Cihaz önce eski gazı ve yağı çekti sonra yenisini bastı. Toplam 40-45 dakika sürmüştür. Son 5 dakika başında değildim, usta elle müdahele edip erken bitirdiyse bilemem.
Klima borularına izolasyon yaptım belki bu işlem daha da geliştirilebilir.
Sonuç: Artık bir hayli serin üflüyor ve en düşük kademede bile karın bölgemi üşütmekten çekiniyorum.

Son düzenleme:

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun sorunun çözülmesine sevindim . Klimayı sadece yazın soğuk hhava üflemesi için değil hijyen ve sağlık için kullanmanızı tavsiye ederim . Kış aylarında malum araçlarımız zaten çelik jantları söküp teneke jantlarla kışlık lastikleri takmamızın birde üstüne soğuk hava ve geç ısınma gibi sorunlar gelince yakıt tüketimi bi hayli artıyor dolayısıyla A/C tuşuna basmaya elimiz pek varmıyor fakat hijyen açısından kışında en azından haftada bi 10 dakika kullanırsak ömrünü uzatmış oluruz .

Ben kendi açımdan klimayı kullanma şeklimi anlatayım daha çok çıkış eğimli yerlerde değilde iniş eğimli yollarda gaz pedalına basmadığım zamanlar klimayı açmayı tercih ediyorum motor kompresyona bindiğinden zaten yakıt kesiyor bu durumda sıfır tüketimle hem klima kullanıp hemde tasarruf ediyorum diyebilirim :)

Klimanın soğutmamasının sebeplerinden biri klima gazı bunun yanı sıra tam performans almak için polen filtremizi mutlaka orjinali ile değiştirmeyi tavsiye ediyorum yan sanayi filtreler üfleme kuvvetinide düşürüyor böylece 1 kademe yerine 2 ve 3ü devamlı fazlasını kullanıyoruz buda yine bizim zararımıza .

Birde not ekliyeyim polen filtresini değişirken filtreyi takmadan öncede kaliteli güzel sevdiğiniz bi parfümden filtrenin üzerine bolca sıkarsanız klima kullanımında aynı hoş kokuyu devamlı alırsınız aklınızda olsun :))

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gazı 2015 de yeniletmiştim. Kışıh da çalıştırmama rağmen verimli soğutmuyordu.
Polen şişesi denilen radyatöre tutturulmuş parçayı değiştireyim dedim. Renault 3-5 yılda bir değiştirin diyor.
Parçanın üretimi durdurulmuş. Temizletmeyi araştırdım, daha önce İstanbulda çalışmış bir usta satın benzin, tiner vb. döküp temizletmyein dedi, içindeki nem alıcı maddeler çözülüp klima sitemini mahvediyor muş. Aseton ile temizlenebilir dedi.
Normal ustama götürüp gaz yağı tamamen boşalttırdım, hiz tavsiye etmem motor tarafı klima yağına bulandı. Balata spreyi ile temizledim. Bence önce gaz ve yağı dolum makinası ile ile çektirin sonra freon şişesini söktürün.
Freon şişesini söktürüp 3-5 liraya aldığım asetonu içine döktüm, biraz beklettim ve çalkaladım. Bir kaç defa bu işi yaptım.
Sonra da basınçıl hava sıkıp kurumaya bıraktım.
Ertesi gün şişeyi sallyarak içindeki parçalarda oynama varmı diye kontrol edip yerine taktm. Boruları monte etmeden araçla biraz dolaşarak motor sıcaklığı ile ısınmasını sağladım ki içindeki nemi atsın. Sonra tekrar boruları takıp yeni gaz ve yağ bastırdım.
Boruları soğumadan takmak lazım ki soğurken ortamdaki nem almasın.
Sonuç daha iyi soğutuyor.
Ustanın dediğine göre araç yaşlandıkça klima borularının ek yerlerinde sızmalar oluyor ve ve gaz eksiliyor. Yani her sene gaz bastırmaya mahkumuz.

Son düzenleme: