Klimanız nasıl çalışıyor?

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla benım arabada kara duzen klima var gecen sene doldurmustum havalar ısındı acıyorum baktım sogutma yok gaz bastık borularda kacak yok ama gazı bitirmişti sonunda sorunu bulduk tüpün üstündeki sibop kacırıyormus sibop değişti düzeldi muazzam sogutuyor.. yuksek hızlarda sogugun şiddeti artıyor onuda ben hız esnasındaki hava akışına baglıyorum radyatore daha fazla hava giriyor diye.. Derecesinide bilmem :) klima fanı açıp AC tusuna bas Hayırlı işler :D ama genede gazı ölçmekte yarar var

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eskilerin gözünü seveyim.bu yenileri emisyon ayağına böyle yapıyorlar.

garip80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
valla benim 2012 clıo 3 1.5 dci 90 hp clıo da manuel klima var maaşallahı var.Açar açmaz 2-3 dk içinde soğuktan rahatsız olmaya başlıyorsunuz bile.Aman nazar değmesin diyeyim.Sizdeki problem tamamnen dijital klimaların aracın devirine gore ve emisyon değerlerine yakın irtibat halinde çalışmasından kaynaklanıyor.Benim dayımda Renaulttun en yüksek modeli olan Latıtude var ful modeli o bile benim clıomun klimasına şaşıyor.O da dijitalde aynı sıkıntıları yaşıyor.

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
olabilit tabiki.bugün fırsatım olursa yinede serviste bi göstermeyi düşnüyorum.

GokhanRS

Gökhan GÜMÜŞ ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
biz klima ölçeri bağladığımızda bakımını yaptığımız araçlar genelde rolantide 4,5 -5 derecelere kadar soğutuyor. hava sıcaklığının 30 derece olduğu günlerde tabi bu. 40a yakınsada en az 7-8 dereceye düşürüyor.

dijital klimalarda da manueldeki verim alınabilir ancak ayarlarından anlamanız gerekiyor. mesela az soğuttuğu zaman yuvarlak tuşuna basıp içerdeki havayı sirkülasyon yaptırırsanız çok hızlı soğutur.

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
biz klima ölçeri bağladığımızda bakımını yaptığımız araçlar genelde rolantide 4,5 -5 derecelere kadar soğutuyor. hava sıcaklığının 30 derece olduğu günlerde tabi bu. 40a yakınsada en az 7-8 dereceye düşürüyor.

dijital klimalarda da manueldeki verim alınabilir ancak ayarlarından anlamanız gerekiyor. mesela az soğuttuğu zaman yuvarlak tuşuna basıp içerdeki havayı sirkülasyon yaptırırsanız çok hızlı soğutur.
gökhan bey daha önce yazdığım gibi benim kendi ölçümümde rölantide 12 derece oldu.siz serviste yapılan ölçüm işlemindenmi bahsediyorsunuz.eğer öyleyse aradaki fark biraz fazla değlmi sizce.ben hala servise baktıramadımda.

GokhanRS

Gökhan GÜMÜŞ ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yok ben petekten klima soğutma ölçer cihazıyla ölçüyorum. normal termometre değil. klima işine özel elektronik bişey.

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben normal oda termometresiyle ölçtüm.belki arada biraz fark olabilir.bakalım serviste bir göstereyim.belli olur.

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bugün serviste klimaya ölçüm yaptırdım.yaklaşık 4-5 dk da 7.6 derece oldu.o anda aracın kapılarını açıp usta ile sohbete başladık.zannediyorum bekleseydik dahada düşecekti.kendiside bir süre sonra 3-4 dereceyi göreceğini söyledi.usta klimayı auto modunda kullanmamı tavsiye etti.(otomatik klima). birde fan seviyesi ne kadar düşük olursa gelen hava o kadar soğuk olacaktır.dedi manuel kullanım için. benimde kafamda klimada sorun olup olmadığı ile ilgili bir şüphe kalmadı.

msadık

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada usta ölçüm sonucunda 8 derecenin altında olması gerek dedi.