ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
esh4087.jpg

Dünya Sağlık Örgütü'nün artan hastalıkların ikinci nedeni olarak gösterdiği tuz için yapılan araştırmalar tehlikeyi gözler önüne serdi. Tuzun sadece 2 gram azaltılması bile kalp riskini yüzde 25 azaltıyor.

SİGARAYLA YARIŞIYOR

Modern insan sağlıklı yaşamak için sigaradan, içkiden, gazlı içeceklerden hatta kırmızı etten bile vazgeçiyor. Ancak her gün hiç fark etmeden kullandığı bir şey sağlığını tüm bunlardan daha fazla tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada gittikçe artan bulaşıcı olmayan hastalıklardan sorumlu tuttuğu tuzu sigaradan sonra en tehlikeli tüketim maddesi olarak görüyor. ABD'nin saygın bilim dergilerinden New Scientist 'tuz tehlikesi'ni sayfalarına taşıdı.

GÜNDE 8 GRAMA ÇIKTI

Tuzdaki sodyum vücuttaki sıvıyı dengeleme görevini üstleniyor olsa da 5 bin yıl öncesine kadar insan hayatında büyük yer tutmuyordu. İnsanların yiyeceklerde bulunan normal tuzu alarak yaşamaya alıştığı bu dönemin sonunda Çinliler tuzun yiyeceklerin saklama ömrünü uzattığını keşfetti. O günlere kadar günde yarım gram tuzla yaşamaya alışkın olan insanlığın tuz tüketimi bir anda arttı. Uyuşturucu benzeri bir bağımlılık yaratan tuz tüketimi bugün günde ortalama 8 grama kadar çıktı. Dil üzerindeki sinirleri hissizleştirerek vücudun hep daha fazlasını istemesine neden olan tuz tüketiminin artışındaki bir diğer önemli etken de hazır yiyecekler oldu. Ancak derginin danıştığı uzmanlar tuz oranını düşürmek bu yiyeceklerle ne kadar zor olsa da denenmesi gerektiğini söylüyor. Tansiyonu yükselttiği için kalp hastalıklarına davetiye çıkaran tuzun günde 2300 gram tüketilmesini öneren ABD Tarım Bakanlığı'nın yanısıra Amerikan Kalp Derneği bu oranı 1500 gram olarak belirliyor.

TUZ AZALDI, FELÇ YÜZDE 80 AZALDI

Dergi, oranı yavaş yavaş düşürülmesi gereken tuzla ilgili şok edici bir örnek de veriyor. Buna göre Japonya'da 50 yıl önce tüketilen tuz miktarı günde ortalama 18 gram olarak biliniyordu. Bu nedenle felç geçirenlerin oranı çok yüksekti. Ancak hükümet tuzu kesmek için seferber oldu ve tüketilen tuz oranı 4 gram düştü. Felç kaynaklı ölümlerin oranında yüzde 80 civarında bir düşüş yaşandı. Verilen bir diğer örnek ise tuzun tüketim miktarı 2 gram düşürüldüğünde ve 4 yıl boyunca buna devam edildiğinde, kalp rahatsızlığı geçirme riskinde yüzde 25'lik düşüş görülüyor.

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sigardan sonra 2 sırada vaybe.. BAbam tuzu cok kullanır kucuklukden beride oyle alıstıgımız icin bolca bizd kullanıyoruz :S :(

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Dikkat etmekte fayda var...

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tuzu hiç kullanmamak en iyisi..

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben yaşıma bakmadan yemekleri mümkün olduğunca tuzsuz yerim, hamurişinden uzak durur, çay içmem.İçtiğim zamanda şeker katmam.Öneriyorum :)

dulger58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlaşilan tuzu sadece dogal yolla almak gerekiyor.sonradan atilan her tuz büyük risk taşiyor.

duymaz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
evde yapılan cogu yemege bakmadan tuz atarım,mutlaka tuz kullanırım tuz olmadan pek tat alamıyorum ben

burakdinler

Burak DİNLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tuzu ve şekeri keseli baya oldu...saglıklı olmak için böyle yaşamaya alışmak lazım...komple kesilmeside zarar bence..vücudun belli oranlarda tuza ve şekere ihtiyacı var...en önemlisi aslında unlu mamüller...beyaz ekmeğide hayatımdan çıkaralı 6-7 sene oluyor...çavdar yada tam buğday yiyorum tavsiye ederim...mesela bazı arkadaşlarım var çorbanın tadına bakmadan hemen tuza saldıryor:) nerden biliyosun tuzu varmı yokmu önce bir tadına bak:D

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Tuzsuz yemekte yenmiyoki arkadaş

H_Yasar ALTUNTAS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yıyecegım tuzlu olmus olmamıs tuzu aramam
gunde 6 gram yarar fazlazı zarar