Laguna 1,5 diesel yakıt sorunu

huseyinokur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracinizda bence sorun yok.
Tespit icin once mazotu aldginiz yeri degistirin. Fakat mazotu iyice bitirdikten sonra full depo alin eski istasyonun mozatu mumkun mertebe icinde olmamali diye dusunuyorum. Eger hava akismetrede gercekten sorun varsa araç giren havayı ölçmedeği için zengin karışım hazırlar bu durumda enjektörler fazla yakıt püskürtür. Temizleme şansınız varsa bu parçayı temizleyebilirsiniz. Ayrıca turbo borularında kaçak varmı. Intercoolerda patlak çatlak varmı bu konularıda değerlendirmenizi tavsiye ederim. Yol bilgisayarının verilerinede fazla güvenmeyin. Full depo ile kaç km gidiyor yada fulledikten sonra 200-300 km sonra tekrar fulleyip ne kadar yaktığına bakın. Acele etmeyin bırakın çok yaksın ağır ağır sorularınıza cevap arayın. Değilse her gittiğiniz yerin dediğini yaparsanız. En sonunda motoru bile değiştirirsiniz. Ben yakıt konusunda çok hasasımdır izlediğiniz yolu burada paylaşmaya devam ederseniz çok memnun olurum. İyi günler

Şu anda aracım 7,5 litre yakıyor. O da gaz pedalının altında yumurta varmış da biraz daha bassam kırılacak korkusuyla. Bazen düşünüyorum, acaba bu gaz pedalının sonunu kimin için yapmışlar diye.
Dediğinizi uygulayacağım. Her şeyi sırasıyla yapmak daha doğru.
Yine de arkadaşların tavsiyesini bekliyorum.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence siz clio kullanmalısınız.. Yakıt tasarrufu için birebir.. 7,5 litreyi gaz pedalının sonuna basarak görürsünüz ancak.. :) Laguna 40-45 bin tl e 3-4 yaşında ve verdiği konfor güvenlik yol tutuş prestij ile kalite nin karşısında yakıt tüketimini de bu kadar hak ediyor bence :)

Fethi

Fethi Beyazay,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Istanbul da şehir kullanı. 18 vossen jant ve chip ile birlikte 7.1 yakıyor. Yani ortalama bir depo ile 820-870 arası. Uzun yol istanbul trabzon yapıyorum. En son yolda klima yok hiç basmadim araca 1170 km tam evin onu ışık yandı.

huseyinokur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yakıt sorununa bi çözüm buldum galiba. Ünlü yatık firmaları performans veya mailyeti azaltmak adına yakıtalara fazla katkı koyuyorlar. Bu benim düşüncem. Dört gün önce Starpet diye bir istasyondan depoyu fulledim. Şu anda şehir içi 200 km den fazla yaptım. Ortalama yakıt tüketimi 6,2. Belki iki defpo shell nitro kullanmamın, egryi temizletmemin ve yakıt katkısı kullanmamın etkisi olmuştur. Ama şu anda iyi. Yine de fazla basmamaya dikkat ediyorum.
Yakıt katkısı demişken tavsiye etmiyorlar ama bendeki cahil cesareti. Sıkıntı yaratabilir diyorlar. Duyurulur.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu depo bitince totoldan alacağım bakalım ne olucak

gte77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 1.5 dci 2009 Laguna 3 Yakıt ortalaması bende 100 km de 7lt civarı ( saatte 35 km ortalama şehiriçi kullanım verisi).Yakıtımı devamlı opet ten alırım. daha önce de dizel araç kullandım. Hepsinde aynı yada yakın değerleri gördüm.şehiriçinde bu değerleri karşılaştırıp sorun varmı yok mu değerlendirme yapın bence.Aracımın km si 65.000

huseyinokur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 1.5 dci 2009 Laguna 3 Yakıt ortalaması bende 100 km de 7lt civarı ( saatte 35 km ortalama şehiriçi kullanım verisi).Yakıtımı devamlı opet ten alırım. daha önce de dizel araç kullandım. Hepsinde aynı yada yakın değerleri gördüm.şehiriçinde bu değerleri karşılaştırıp sorun varmı yok mu değerlendirme yapın bence.Aracımın km si 65.000

Abi bence Shell'in yakıtı fazla yakıyor. Performans falan diyorla ama bence öyle gözle görülür bir etkisi yok. Belki çok az olabilir. Ama bu devirde performans parası çok olanın işi... Katkısız dizel kullanmaya devam edeceğim. Bir de LUKOİL i tavsiye ettiler. Türpaş'tan almıyormuş. Direk kendisi getiryormuş. Yine yapılan araştırmalarda?! en iyi dizel lukoil de bulunmuş. Sakın reklam olarak algılamayın. Hayatımda bi kere bile Lukoil kullanmadım. Ama bence denemeye değer. Rusya kendi petroülün kendi getiriyor sonuçta... Arkardaşlar Shell'in dizel yakıtını gördüm resmen masvavi. Solvent vs...

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5. Arabanın hiçbir arızası yok, ben kendi kendime evhamlanıyorum

şıkkı bana yakın geldi çünkü araç şuan 150 bin çivarlarındadır ve önceki sahipleri sizin kullandığınız gibi mi kullandı bilemezsiniz. Sonuçta aracın eskiyen parçaları, kullanım hava şartları v.s birçok sebepten yakıt farkı gözükür ve benim fikrim şehiriçi ortalamanız 7,5 ise bence normaldir. 120-140 ile gitmenize gelelim o verilerde zaten hızlı olduğunuzun kanıtı az yakmak için şehirler arası 100-110 km de yol almanız gerekmektedir rampalarda klima kapalı ve boş ağırlıkta etkenlerdendir lütfen kendinizi üzmeyin ve servisin değişmesi muhakkak dediği parçalar üzerinde yoğunlaşın :eyv

tolgabin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende yeni bir laguna kullanıcısıyım.

şehir içinde genelde kısa mesafe kullanıyorum kış şartlarında 7.5 - 8 arası yakıyorum ama benim e5 gibi açık yollara çıkınca hemen düşüyor ortalama.

şehir içinde kullandığınız mesafe ve yolun açıklığı çok farkettir yakıtı doğru kıyaslama yapmak için uzun yol verilerine bakmak lazım.

uzun yol olarak geçenlerde edirneye gittim ve 130 km ortalama ile 5.2 yaktı.

birde safranbolu yolculuğum oldu 150 km oratalama ile 5.8 yaktı.

şehiriçi için bilemem ama uzun yolda 6.9 bence çok fazla.

tolgabin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aradaşlar hepinize hayırlı günler dilerim.
Yaklaşık iki ay önce 130 000 km de bir laguna 3 1,5 diesel aldım. Sahibi şehir için kullanımdan dolayı (yaklaşık ortalama 25 km/s) 7,9 yaktığını söylemişti. Buna rağmen arabayı aldım. 7,9x4,5=35 kuruş yapar.
Bu bana da fazla geldi. .

Hesap hatası yapmışsınız benzin fiyatıyla hesaplamışsınız aracınız yaklaşık .28 kuruş yakıyormuş :) ama genede bence bir sorun var uzun yolda 6.9 çok fazla.