Lastik Basınç Kaptörü uyarısı

makman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,

Forumda araştırdım ama denk gelmedi konu hakkında tam bir açıklama bulamadım.

Araç 2015 fulence sıfır alındı şirkete, şirket politikası gereği bağlı bulunduğumuz firmanın lastikleri takıldı. Yani araç daha kullanılmadan lastik değişimi oldu. 4 araçtan ikisinde sürekli sensör uyarsı veriyor. en yakın Renault servisi iki defa kontrol edip sıfırladı, fakat 5-10 km sonra tekrar uyarı veriyor ben bir çok defa lastik basınçlarını kontrol edip referans basınç değeri diye sıfırladım fakat lastik basınçlarını okumuyor, sonra uyarı veriyor.

Servis sorunu çözemedi bilgisayara bağladı, sensörlede arıza yok dedi, çıktı işin içinden.

Tahmini varsayımlarım var. Lastikler değişirken jantların farklı yerlere takılması olabilir mi ? yada lastik takılırken sensörlere siboplara oturtmama gibi bir durum olur mu.

Değerli tecrübeli arkadaşlarımdan görüşlerini bekliyorum.

Saygılar,

byburak28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu tür problemler genelde lastik değişimlerinde oluyor. araçta ki sensörler 1. lastik 2.lastik 3.lastik 4.lastik diye kodludur mesela sol öndeki sensör sol öne denk gelmesi gerekmekte aksi halde araç farklı sensör algılayıp arıza verir arızanın da 5 km kadar gittiğinizde verme sebebi sensörler hareket halinde çalışır.
Diğer bir ihtimalde subabta bulunan sensörün arızalanmasından kaynaklanabilir.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıkcası pek bir bilgim yok ama geçenlerde nissan kaşkayi nin lasitk değişimine tanık oldum. jantın içinde siyah küçük bir parça yakından da inceledim parçayı takılan 4 lastikte aman şunlar ön şunlar arka diye bir ayrım yapılmadı sanırım. bir sorun çıkmadan takıldı.

sizin göstergede uyarı verdiğinde şu lastik diye belirtiyor mu peki? bende de bugun lastik basınçlarını kontrol ettirin uyarısı çıktı ama hangi lastik olduğunu söylemiyor. yani sanmıyorum sensörlere numara verileceğini çapraz takılsa bile sorun çıkmaz bence. hemde her janta numara vermek çok zahmetli bir iş o hızlı üretim sırasında.

bence lastikğe hava basın soğukken ve ayarları kaydedin. bir 5 km gidin yolda giderken bir kez daha sıfırlayın bakalım bir sonuç çıkacakmı?

byburak28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zahmetli bir iş olarak görmüyor Renault çok denk geldim lastik çarpazlama yaptık deyip Arıza lambası söndürmeye geleni ya tanıtım yapıyoruz yada sensönleri doğru yere getirtiyoruz arıza lambası sönüyor.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu tür problemler genelde lastik değişimlerinde oluyor. araçta ki sensörler 1. lastik 2.lastik 3.lastik 4.lastik diye kodludur mesela sol öndeki sensör sol öne denk gelmesi gerekmekte aksi halde araç farklı sensör algılayıp arıza verir arızanın da 5 km kadar gittiğinizde verme sebebi sensörler hareket halinde çalışır.
Diğer bir ihtimalde subabta bulunan sensörün arızalanmasından kaynaklanabilir.

Kodlamanın amacı lastikte kullanılan sensorlerin yerini belirtmektir. Sol ondeki lastik sag tarafa takılırsa arıza vermeyeceği düşüncesindeyim. Sadece lastiklerin yerini yanlış göstereceği kanısındayım. Sol lastik lastikte problem oldugunda sag tarafta uyarı vermesi gibi .Yanılıyor da olabilirim hatam varsa düzeltin.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zahmetli bir iş olarak görmüyor Renault çok denk geldim lastik çarpazlama yaptık deyip Arıza lambası söndürmeye geleni ya tanıtım yapıyoruz yada sensönleri doğru yere getirtiyoruz arıza lambası sönüyor.

en azından clio için konuşayım lastik basıncı düşünce göstermiyor ki hangi lastik? sadece kntrol ettirin yazıyor. eğer diğer modellerde lastik lastik basınç gösteriyorsa orasını bilmem.

ugir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sensor kirilmis olabilir.gecenlerde basima geldi.birde serviste tekrardan sensorleri tanıtma işlemi yapıldı mi?

Yaşasın vatan yaşasın Türk milleti

ugir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en azından clio için konuşayım lastik basıncı düşünce göstermiyor ki hangi lastik? sadece kntrol ettirin yazıyor. eğer diğer modellerde lastik lastik basınç gösteriyorsa orasını bilmem.
Clio4 iconum var bende kaptor hatasi verdi.serviste tekrar tanitma yaptirdim.

Yaşasın vatan yaşasın Türk milleti

newvegas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benimde sağ arka orijinal teker patlamıştı geçenlerde. Bende istetmeyi taktım ancak göstergede sağ arka teker yok görünüyordu ve bir süre sonra lastik kaptörü kontrol ettiriniz uyarısı çıktı. Orjinal lastiği yaptırmaya gittiğimde lastikçiye durumu izah ettim. O da istetmede sensör yoksa bu uyarıyı verir ve lastiği göstergede göstermez orjinali takınca düzelir dedi. Orjinal lastiği takınca uyarı gitti ve lastik göstergesinde de göstermeye başladı

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Arkadaşlar benimde sağ arka orijinal teker patlamıştı geçenlerde. Bende istetmeyi taktım ancak göstergede sağ arka teker yok görünüyordu ve bir süre sonra lastik kaptörü kontrol ettiriniz uyarısı çıktı. Orjinal lastiği yaptırmaya gittiğimde lastikçiye durumu izah ettim. O da istetmede sensör yoksa bu uyarıyı verir ve lastiği göstergede göstermez orjinali takınca düzelir dedi. Orjinal lastiği takınca uyarı gitti ve lastik göstergesinde de göstermeye başladı

Istetme nedir? Yoksa o stepne olmasın? :)