Lastik belirleme devam ediyor ve start stop sistemi kullanımı

yakopsi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaban 2016 model 1.2 tce satın alarak aranıza katıldım. Arabadan genel olarak memnunum fakat birkaç problemim var.
Öncelikle alt devirlerde hafif silkeleme yaptığını hissettim ve orjinal ngk bujileri değiştim. Şuan daha iyi gibi ama tam olarak geçip geçmediğine emin olamadım. Testlere devam edeceğim.
1-Start stop kullanımı ile ilgili pek anlayamadım nasıl devreye giriyor. Akü yetersizliği ile ilgili yazılar okdum ama aracımda start stop kontrol ettirin uyarısı yok ama araç sıcakken durduğu zaman boşta ve ayağım frendeyken motoru start stopa sokamadığını gösteren A harfi üzerinde çizgi olan uyarı çıkıyor.Start stop sistemi devreye nasıl girer bilmem gereken nelerdir?
2- Lasitk basınçları 2.1 bar gözüküyodu gittim basıçları 2.3 bar yaptım arabaya binince 2.3 olarak da gözüktü fakat sıfırlama yapmak istedim ve ok tuşuna uzun basınca öğretici başlıyor dedi ve laatik belirleme devam ediyor diye kaldı basınçları göstermiyor. Bunun üzerine 3 4 km gezdim ama yine hala aynı durumda. Bu sorunu nasıl çözebilirim bilgisi olan varsa yardımlarını rica ediyorum.

alperenahlt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bende de 2016 megane 4 var start stop mevzusuna gelince bende ki akü bitmeye yakındı gün içinde 1 2 defa giriyordu onun dışında akü bitmeye yakın olduğu için start stop devreye girmiyordu hatta sonradan arıza vermeye başladı değiştirince düzeldi, gayet iyi şuanda. lastik basınca gelince şişirdikten sonra bende de bi kere baya bi gelmedi tekrardan sıfırlamaya bastım ve baya bi gittim kaç km olduğunu bilmiyorum sonra geldi bi kere daha denemenizi öneririm

yakopsi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim start stop için akü değişimi sonrası durumu takip edeceğim artık. Lastik basıncınada haftasonu bakacağım umarım kendine gelir.

Şuan için önemli olan silkeleme problemi. 4 adet orjinal buji değiştirdim ve sorun yine devam ediyor.
2. vitese attığımda 2bin devir altından yavaş bir şekilde hızlanmaya başlarken 2.5 devir gibi hafif bir silkeleme, tekleme yapıyor. Bunu 2. ve 3. viteste hissedebiliyorum.
Acaba bu durumu yaşayan var mı? Bu durum 1.2tce lerin bir sorunumu yoksa benim bobin vs mi arızalıdır.
Fazla bir silkeleme olmadığı için de acil bir bobin değişikliği yapmayı düşünmüyorum arabayı yeni aldım masrafım çok. Bobin değişmediğim takdirde daha farklı bir parça bozulma riski var mı _ örneğin subap gibi

yakopsi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik basınç göstergesi 10km gittikten sonra kendine geldi ve tekrar gösteriyor.
Hafif silkeleme konsunda da sanki eco modda daha çok yapıyor gibi geldi şimdi de.
psikolojik olarak yanlış da hissediyor olabilirim ama arada ufak bir silkeleme yaptığı kesin.
Alt devirlerd sabit hızda giderken daha çok hissediyorum.

alperenahlt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende ki 1.5 dizel olduğundan 1.2 ile ilgili bi bilgim yok ama umarım üzmez çok sorun çıkmaz basit bi sorundur umarım

Michael Owen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda Eco mod kullanmayın.Silkeleme problemi ondan kaynaklı. Ben şehir içinde dahi Eco modu tercih etmiyorum .Servisteki ustamında tavsiyesi bu yöndeydi.

M.yildizili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet. Bende araci yeni aldım ve hep hatalı yazılım var diye düşünüyordum. Eco modda araba hem aptallasiyor hemde alt devirlerde yatak sesi gibi ses geliyor ekstra, silkeleme yapiyor. Ama uzun süre eco mod kapalı kullanınca bu şikayetler azalıyor. Tam bitmesede.

yakopsi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de tekrar eco modu ile deneme yaptım 2 modda da hafifte olsa silkeleme yapıyor. Açıksçası yakıt anlamında şehir içi pek katkısını da göremedim. Bobin vs kontrolü de yaptık onlarda da bir şey çıkmadı. Tavsiyenize uyup eco modunu hiç kullanmadan devam edeceğim. Artık ileride daha fazla silkeleme yaparsa o zaman çaresine bakarız.