Lastik Seçimi YARDIM

phantom18

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
195 55r16 lastik ebadı ara lastik olduğu için biraz pahalı.Bunun yerine 205 55r16 takabilirsiniz.Yol tutuşu artar, cüzi miktarda yakıt sarfiyatıda artabilir(Bende artmadı).3 sezondur Nokian E2Lİne XL yazlık kullanmaktayım.Ses, konfor, ıslak/kuru yol tutuş, yakıt ekonomisi Fiyat kalite performans tam not diyebilirim.Ayrıca kışlık Nokian WR D4 de kullanmaktayım onun performansı da çok iyi.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Falken, diğer forumlarda da çok övgü almış. Dunlop fabrikasında üretiliyormuş ve sessiz, konforlu olduğu yazılmış genel olarak.

İki ayrı opsiyonu var bu lastiğin.

ZE 310 Ecorun 87H

ZE 310 Ecorun 91V

bunlar sanırım hız ve yük endeksleri. Buradaki seçimlerin yol tutuş, yakıt sarfiyatı gibi durumlara etkisi nedir neye göre seçim yapmak gerekir?

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
2016 şubat ayına kadar Goodyear 185/65 R15 88H EfficientGrip kullandım. 2016 şubatta 185 65 R15 Michelin Crossclimate ile değiştirdim ve 4yılda 64 bin km yol yaptım bunlarla. kusursuz ve mükemmel diyemem ancak kullandığım süreçte ne uzun yolda ne şehir içinde, ne karlı zeminde ne ıslak yolda beni hiç üzmedi. crossclimateden memnun kaldım. yakıt ve konfor olarak öncesinden kullandığım goodyear dan kesinlikle daha iyi geldi bana. şimdi değişim zamanı geldi yine crossclimate alacağım. ankarada 2-3 yere sordum stok yok gelmesini bekliyorum. erzurum gibi yerlerde yaşayan tabiki kış lastiği kullanmalı ama benim gibi ankara vb karasal iklim bölgelerde yaşayanlara öneririm.

64bin km yaptığım lastiklerle bile frene asıldığımda zınk diye duruyor nerdeyse. abartmıyorum kullanım ömrünün sonuna geldiğinde dahi performansından çok az kayıp var.

yazlık kışlık sök tak derdide yok..

Son düzenleme:

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öneriler için teşekkürler, bir sorum daha olacak. 2020 lastikleri ne zaman gelir bilgisi olan var mı? Şu an lastikçilerde 2019 sonu lastikler mevcut...

br9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende kararsız kaldım clio için lastik alacağım michelin yaz mı alsam kış mı hiç bilemedim bu saatten sonra.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
195 55r16 lastik ebadı ara lastik olduğu için biraz pahalı.Bunun yerine 205 55r16 takabilirsiniz.Yol tutuşu artar, cüzi miktarda yakıt sarfiyatıda artabilir(Bende artmadı).3 sezondur Nokian E2Lİne XL yazlık kullanmaktayım.Ses, konfor, ıslak/kuru yol tutuş, yakıt ekonomisi Fiyat kalite performans tam not diyebilirim.Ayrıca kışlık Nokian WR D4 de kullanmaktayım onun performansı da çok iyi.

Merhaba,

Benim mevcut lastiklerim 195/55/R16
Aynı janta 205/55/R16 lastik takabiliyor muyum?
(İnternetten baktığım kadarıyla takılabiliyor gibi)
Mevcut lastiklerim continental, çok fark hissetmemem için yine aynı marka mı almalıyım? Fiyatı çok değişmeyecek şekilde başka öneriniz var mı?

bediboy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dayton tourıng 2 91v 205/55/16 aldım fluence aracıma taktırmadım henüz ama fiyat/performans olarak araştırdım güzel lastik.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen yil Sıfır aldığım clio touch üzerinde Continental eco contact 5 var yazlık lastikler, inanilmaz memnunum durma mesafesi konforu ve yakıt tuketimi gayet basarili , geçen yil karin üzerinde 70 km mesafe gittim buzun ustunde 4 mevsimin çıkamadığı yerden rahatlikla ciktim bende anlamadım kışlık olmamalarina karda rağmen yol tutuşu mukemmel , donuslerde de sert bir sekilde girdiginizde atma kayma yapmadı oneririm

RClio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
205 te olur sıkıntı olmaz marka olarak continentalda olur ben semperitte (Continental Yan markası) öneririm ikisinide kullandım ikisindende memnunum

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben continental'i pahalı buldum açıkçası. Senede ortalama 10-12 bin kullandığım için Falken kalitesindeki bir lastik fazlasıyla işimi görecektir.