Lastikler nasıl saklanmalı?

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Havalar ısındı, kış lastiklerinin değişim zamanı geldi.
Evde tutmak isteyenler içinse, işte püf noktalar...
Kış lastikleri yol tutuş özelliklerini 7 derecenin altında gösteriyor.
Sıcak hava, bu lastiklerin özelliğini bozduğu için kullanım ömrünü de kısaltıyor.
Sıcaklarla beraber yol tutuşu zor olduğu için lastik diş aralarında ve dişlerinde kopuklar oluşuyor.
Kış lastiklerinin ömrü 5 yıl...
Uygun şartlarda saklanmaları bu açıdan önemli.
Eğer lastikleri kendiniz saklayacaksanız dikkat edilmesi gereken hususlar var.
Uzmandan tavsiyeler…
‘’Güneş görmeyecek. Balkona koyarım diyor balkon olmaz. Damım var atarım. Çatı arası bunlar olmayacak yerler. Çünkü güneş ışınları lastiğe zarar verir.
Lastikler kalorifer boruları ve peteklerden de uzak tutulmalı.
"Kısa dönem içerisinde lastikleri 4 taneye kadar bilemediniz 6 taneye kadar lastikleri üst üste dizebilir. Çünkü çok daha ağırlık verirsek. Alttaki lastik ezilir. Şekil değişikliğine geçer. Kalıp bozukluğu oluşur, kord bezleri kırılır. Bu sefer taktığınız zaman sürüş koşulları değişir. Atlamalar, titremeler olur.Doğrusu yan yana bu şekilde de olabilir. eğer bu şekilde istifleyeceksek haftada bir de olsa yer değişikliğini yapmamız lazım.
Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da lastiklerin ıslak zeminde bırakılmaması.
Bunun için de istiflenen lastiklerin altına palet konulması öneriliyor.

Ganyotçu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesinlikle Dik ve Mümkünse Yere Değmeyecek Şekilde :D

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konu şu an benim de gündemimde. Kışlık lastiklerimi tavan arasına koydum şu an. Ama koyacak başka yerimde yok açıkçası. Lastiklerin her birini ayrı poşetlere koyarak tek tek istif ettim. Altına da izocam koydum ki etkileşime uğramasın. Güneş görmez ama sıcak olacağı kesin. qw

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rafa koyulması gerek yalnız koymadan önce lastikçilerde özel süt besleyicisi var onlardan sürüp rafa öyle koymak gerekir

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aklıma yatan metod: dik (taban yere gelecek) şekilde, sudan ve güneşten koruyarak ama 15-20 güne bir yere değen taban kısmının yeri değiştirilmeli ki içindeki teller eğilmeyip orijinal şeklini muhafaza edebilsin

ApSUVai

Bilgi Girilmemiş
LaSTIKL Omru 10 Yildir Jantsiz Ise Dik Jantli Ise Ust Uste En Faz 4 Adet Direkt Zemine Degil Yanliz Bir Sehba Yada Masa Ustune Konur

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Evimin ebatlari itibariyle.depolayabilecegim tek lastik sac lastigi, cekmecede ust uste yigarak sakliyorum:)