Led kısa far ampulü ve ip neon başıma dert oldu.Dikkat!!

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 3 gündür aracımdaki arizayla uğraşıyorum özetle ;

Akşam hicbir sorun yokken sabah araca binince gündüz ledlerin yanmadığını farkettim bi baktım parklar,sisler,kısa ve uzunlarda yanmiyor ve hicbir ariza ışığı yanmiyor.saatlerce kendim uğraştım sigortalara rolelere baktım akü kutup başını söküp taktım sinyal kolunu kontrol ettim ampullere baktım hepsi sağlamdı.
Sırf elinde can clip ariza cihazı var diye özel bir renault servisine gittim adam sadece sigortalara bakıp büyük ihtimal sinyal kolundan dedi, iyi ona da bak 2 saat vaktim var dedim ,ooo dedi araç kalcak komple direksiyon ve etrafı söykulecek sinyal koluna öyle bakılacak uzun iş fiyat 750 tl dedi sonra uğrarım dedim kaçar gibi çıktım çünkü sinyal koluna ulaşmak için direksiyonun altındaki 2 alyan vida sokuluyor sinyal koluna ulaşmak 5 dk lik iş halbuki bilmesek kakalaycak

Neyse, sonra tanıdık elektrikciye gittim kısa keseyim araç 2 gün kaldı emm enerji yönetim modülü yanmış, çıkmacı ,rica minnet araya adam soktuk 650 tl cik çıkmasına dedi, hemen internetten parca numarasından yetkili servis fiyatına baktım 740 tl.mis.Sonra karşıdaki parcaciya sordum 300 tl sıfır orjinal yarin gelir dedi ok dedim.parca geldi takıldı farlar felan geldi bu sefer de sağ parklar yanmadi, parklardan cereyan alan ip neonları iptal ettik sol parklarda düzeldi.

Şu an tüm aydınlatmalar çalışıyor şükür.ama ekranda stop lambalarını kontrol edin yazıyor lakin lambalarda sorun yok, bir de kısalar yanarken selektör yapınca kısalar sönüyor. Renault servise soruldu beyin tanıtılması gerektiği bunların ondan olduğu söylendi haftaya servise gidip yuklettirecem inşallah.

Hem yetkili servis hem usta araçta takılı olan fanlı h7 led ampullerin beyne zarar vermiş olabileceğini söyledi.ayrica ip neonun da zararını bizzat gördük.ledleri ve ip ne onu iptal ettim beyinli araca ekstra elektriksel şeyler yaramıyor.simdilkk 500 tl gitti .haberiniz ola karar sizin ama siz de yanmayın led beyninizi yakmasın.

selcukp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende kısa uzun led yapmayı düşünüyordum yazdıklarınızı görünce soru işaretleri oluştu kafamda led kullanan çok var ancak bukdar büyük sorun açtıklarını ilk defa sizden duydum buarada geçmiş olsun gizli özellik konuları ne alemde gidiyor viraj aydınlatması falan açılabiliyor muş videosu var. Bende hangi obd cihazını sipariş vereceğime karar veremedim aliexpress den almak istemiyorum beklemektense Türkiyeden almak daha mantıklı geliyor. Tekrar geçmiş olsun

arifd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstadım geçmiş olsun bu arızalar sizin açttığınız gizli özelliklerle bağlantılı olabilir mi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstadım geçmiş olsun bu arızalar sizin açttığınız gizli özelliklerle bağlantılı olabilir mi

Tesekkutler.Yo onla ilgisi yok o özellikler farklı bir beyinde ve zaten araçta olan orjinal özellikler.zaten bizzat ip neonun yeni beyin takıldıktan sonra bile nasıl soruna yol açtığını gördüm.neonun trafosu sorun çıkarıyordu iptal edince düzeldi.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence alakası yok sizde farklı bir sorun oluşmuş olabilir kendi aracım dahil olmak üzere birçok renault ta ( megane 3 - fluence - clio 4 ) ip neon kullanan tanıdıklarım var hiçbirinde sorun olmadı kendimde ön göğüsteki çıta altına yazın yapmıştım yaklaşık 8 ay olacak hiçbir sorun yaşamadım.

commandos07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun...Her zaman orjinal parça kullanıp, fabrikanın koyduklarının dışına çıkmamak lazım diye düşünüyorum...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun . Sistem bir yerden kısa devre yapıp beyni yakmış olabilir mi? Sökülen ip neon lar yada LED ler sağlam mıydı?

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun...

Eklentilerde fan kullanılıyor eşittir çok ısınıyor elektriksel aksamın iki büyük düşmanından biri ısıdır...

Bu tip yük getiren eklentileri direk bağlantı yerine röleden sürerek beyine , kontrol ünitesine zarar vermeden kullanabilirsiniz.İlaveten montajda çok önemli gevşek bağlantı yada kalitesiz ekipman soruna yol açabilir.

aguner

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Farklı bir nedeni vardır. Benimde aracımda kısa uzun led var.

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun ucuz atlaşmışsınız,bende aracımın bagaj lambasından elektrik alarak ön 2 arka 2 toplam 4 adet ayak aydınlatması yapmıştım,6 şar dan toplam 24 led yapıyor,çok şükür 4 senedir hiçbir sorun çıkartmadı çıkarmazda umarım.