Lpg bujisi

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar standart bujilarinin tırnak aralığını 0.7 mm yapmayı veya lpg li araclar için özel olan bujilerden kullanmayı düşünüyorum nedersiniz ?

hknylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer aracınızda distribütör yok ise ve her bujinin üzerinde kendi bobini varsa LPG buji kullanımı aracınızın bobin ömrünü uzatacaktır. Çünkü sistemdeki aşırı ısınmayı alacak. Ayrıca buji ömrü 125.000 km oluyor, şöyleki normal bujiler gibi aşırı ısınmadan kaynaklı tepelerinde erime ve aşınma olmuyor. Haliyle yakıt ve performansa faydası maksimum %5 civarlarında. Eğer aracınız distribütörlü ise hiç takmayın çünkü distribütör sistemi bu bujinin istediği akımı yeterli seviyede gönderemiyor, 10,000 km sonra aracınız egsozdan dumanla karışık çiğ yakıt atmaya başlıyor. Yakıtınız artıyor,çalışma dengesizleşiyor.

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün dikkat ettim lpg de giderken düşük devirlerde (yüksek vites) vuruntu sesi geliyor . Traktör çalışıyor gibi

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nasıl olsa bujileri değiştirecektim birsüre böyle kullanırım deyip araca performans bujisi takmak yerine önce orjinal bujilerin tırnak aralıgını 0.9 dan 0.7 ye düşürdüm.
sonuç süper , özellikle düşük devirlerdeki (lpg deki kullanım) tork artışı ve arabanın devirlenmesi düzeldi. birde yüksek vites düşük devirdeki gelen traktörümsü ses te azaldı. elimde sayısal bir veri yok ama sanki motor daha verimli ve güçlü. açıkçası çok memnunum.tavsiye ederim.

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şu arabanın çekişinin zayıflıgının bukadar basit tamir olduğuna hala inanamıyorum ...tek yaptığımız buji tırnak aralıgını 0.7 ye düşürmek.. resmen mucize

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İridyum buji kullanan varmı arkadaşlar ?

meganeizmit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bujilerimi değiştirecektim bir kaç gündür konuyu takip ediyordum. Şimdi birde iridyum çıktı iyice karışacak herhalde :) bu buji değiştirme işi. Bu arada forum çok hareketsiz konulara cevap gelmiyor ve sizin haricinde sorduktan sonra uygulamanın sonucunu yazan yok.

ByDoDo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vaay benim meganeninde 0,7 ye düşürsem değişim olurmu ? Ama bujinin ayarıyla oynamak bujiyi yakıyormuş iridyum daha dayanılı metal olduğu için

Son düzenleme: