LPG girişini Benzin girişinin yanına taşımak

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba... Bazı Scenic’lerin LPG yakıt girişinin Benzin girişinin yanına taşındığını görüyorum. Benim aracımda tamponun altında bırakmışlar, tamponu delmeden en altta bıraktıkları için her yakıt alımında pompacı zorlanıyor. Benim de hoşuma gitmiyor...

Benzin girişinin yanında epey bir boşluk var, yanındaki boşluğa montaj yapılan Scenic’ler gördüm epey başarılı olmuş. Ben de bu işlemi yaptırıp LPG girişini taşıtmak istiyorum.

TÜV’de ya da MMO’da sorun olur mu? Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Teşekkürler.

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüp işliyse sorun olacağını sanmıyorum.

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüp işliyse sorun olacağını sanmıyorum.

Evet ruhsata işlenmiş, yıl sonunda muayenesi var. Benden önce yaptırılmış, o nedenle ilk kez LPG muayenesi yaptıracağım. Projesine bakıp kontrol ediliyorsa falan diye endişe ettim. Başka forumlarda da bu tür bir deneyimi olan var mı diye taradım, net bir bilgi edinemedim.

Şurada konu tartışılmış, ama kesin bilgi yok: http://forum.donanimhaber.com/m_18409191/tm.htm

Teşekkürler, eğer aracı bu şekilde olanlar deneyimlerini yazarsa memnun olurum.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
CNG projesi gibi ise, Yani proje onaylandıktan sonra tesisatta değişiklik yapıldığı görülürse problem olabilir. ama LPG projeleri bildiğim kadarıyla sadece ruhsata işletmek için kontrol ediliyor. daha sonraki muayenelerde lpg projesi muayene istasyonuna götürülmüyor. bu yüzden sıkıntı çıkacağını sanmam.
Zaten her araç için yeni bir proje çizilmiyor. her marka ve model için daha önce çizilmiş projeleri kullanıyorlar. dönüşüm yapılan aracın bilgilerine göre aynı projeler kopyalanıyor.
Bence Kafan rahat olsun diye yetkili bir LPG montaj servisi ile konuyu görüş derim. sağda solda insanların vereceği bilgiler karışıklık yaratabilir, en iyi bilgiyi onlar vercektir. Ayrıca tüvtürk ile de görüşebilirsin 0850 222 88 88 :eyv

EnesbeyteR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
IMG_1532.jpg

IMG_1536.jpg

Muaynede sıkıntı olacağını sanmam ,Yalnız böyle gaz doldururken yanında adaptörünü de taşıman lazım her seferinde sök tak yapacaksın adaptörü.

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgiler için teşekkür ederim.

Scenic 2’lerde benzin dolum yerinin yanında LPG dolum girişi için boş yer fazlazıyla var. 2004-2009 Megane serisi tüm araçlarda var diye biliyorum. Megane için bir örnek görsel buldum. Zaten bu boşluk dolumu kolaylaştıracağı için özellikle istiyorum.

lpg.jpg

hda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim sedan Megane da da depo kapağının altına monte edilmiş. Ama bildiğim kadarı ile ilk takılırken bu şekilde yapılmış. Demek ki bu şekilde projelerde var.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 model scenic 2.0 privilege aracımı aldığımda lpg dolum noktası arkadaşın bahsettiği gibi tampon altında ; benzinci arkadaş iki buklum oluyordu. Derken bende bir scenicte benzin depo kapak yerinde gördüm. Cok hoşuma gitti. Hemen bir lpg montaj ustası na gittim. 45 dk da tampon altından benzin depo dolum yanına aldı. 3-5 ay sonra muayeneye gittigimdede hiç bir sıkıntı olmadı. Bu islem içinde herhangi bir evrak, rapor vs duzenlenmedi. Sonraki 2006 scenic aracima ilk lpg yi ben taktirdigimda yine dolum noktasını benzin depo kapak yanına taktirmistim. Her lpg doldurmaya gittiğimde benzinci arkadaş memnun oluyordu. Dedigine göre birde bazı mercedes araclarda bu sekilde benzin depo kapak yaninda lpg dolum noktası oluyormuş. Şiddet le tavsiye olunur.ek rapor , evrak, gerektirmiyor. Tuvturk ten de sıkıntısız geciyor.

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben taktırmak istediğimde montaj yapan yer abi muayeneden geçmez dedi (ümraniye candan) maslak çevre otogaza gitmiştim aynı günün sabahı o da takarız dedi. Sanırım candan uğraşmak istemedi. Şuan tampon altında maalesef benimki de.

RONNIE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda da depo girişinde lpg dolum ağzı. Geçenlerde lpg filtresini değiştirmek için Beylikdüzü brc servisine gittiğimde iyiki bu şekil montaj yaptırdığımı önümüzdeki sene tampon altı dolum ağzı olan araçların muayenede ağır kusur sayılacağını söylediler.