Lpg mi taktirmaliyim ? Dizelemi geçmeliyim ?

nilemec

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Vallahi eşimi seçip beğenirken bu kadar kararsız kalmamıştım ben :) Ne zormuş bu araba işleri !
Efendim aracım Clio 3 2012 model 1.6 benzinli Night & Day HB otomatik vites.
Aldığımda 13.677 km deydi şimdi ise 17.küsur
İçi sıfır kokusu üstünde pırıl pırıl bir araç hatta satacağım diye biraz önce yıkattım temizlettim fotolarını çekerken içim cız etti ne yalan söyleyeyim. Böyle temiz araç denk gelirmi acaba diye...
Haftada en fazla 100 km yaparım diye aldım 2 ayda 4.000 e yakın km yapmışım tamam kabul ediyorum çok gezdim çok abarttım :) ilk defa araç sahibi olunca sanırım böyle oluyordur hep :)
Aracımı satmaya kıyamadım tüp taktırayım dedim
-Yanlış yapıyorsun dediler, aracının anasını ağlatırlar dediler, değeri düşer dediler, çocuk taşıyorsun acemisin tehlikeli dediler , alışveriş merkezlerine giremezsin dediler , tüp takılırken arabanı görsen oturursun ağlarsın dediler kısaca dedilerde dediler...
Bu sefer satmaya ve dizel otomatik almaya niyetlendim.
Dizel 100.000 km sonra başını ağrıtır dediler, bakımları pahalı dediler, çok kullandıktan sonra dizelde çok yakar dediler, dizel otomatiklerde sıkıntı çok oluyor dediler, alacaksan sıfır alacaksın dediler, 0,175 - 0,165 - 0,20 krş lar hikaye otomatik olunca en az 0,25 - 0,35 krş arası yakar dediler, arabanı satacaksın daha ucuza gidecek yeni araç alacaksın alım-satım masrafları en güzeli sen güzel arabana tüp taktır bak keyfine dediler.

Dediler, dediler de dediler.....

Birde bir yerde okumuştum Fransız arabalarında özellikle otomatik viteste tüp takılınca ilk 20.000-30.000 km de sorun çıkmadığı ama sonrasında büyük sıkıntıların baş gösterdiği ? Böyle bir duyum yada tecrübeniz varmı ?

Aracımın performansından, konforundan, sürüşünden memnunum. Tek sıkıntım benzinli olması ve benim çocuklarla birlikte çok geziyor olmam. Gezme demeyin 3 çocuğumu 16 yıldır evimde büyütüyorum, çalışıyorum o kadar da hakkım olsun artık...

Evet yorumlarınızı değerli nasihatlerinizi bekliyorum. Kararımı vereceğim.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonra bize de dediler de dediler deme de!!!qw

Öncelikle tüpten başım ağrımasın diyorsan ve sıfır alacaksan 1,2 aracı tavsiye ederim. Renault en az yakan araçlardan birisi ama Fransız araçlarından citroen ve peugeot'ta az yakıyor bilgin olsun. Wolsvagen ve Opel kesinlikle tavsiye etmem. Bende 2,0 motor megan var ve tüplü yakıtından memnunum. Çekişide gayet güzel. Ama kişiden kişiye değişir araç seçimi. Daha önce ki aracımda dizeldi ondanda çok memnundum. Ayağımızı yerden kesip sıkıntı çıkarmadıktan sonra her araç benim için güzel. Bence taktırın tüpü binin yıllarca rahat rahat.
:eyv

nilemec

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
BRC Fransız araçlar için en makul olanı dediler... ?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Allah gönlüne göre versin dediler mi, bak ben diyorum... :)

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet Hakkı abinin dediği gibi :D bizide dediler de dediler kategorisine almazsanız benm de fikrim ...
lgp benim tek kullanımım olduğu halde korkarım ki sizin çocuğunuz var hiç yanaşmayın derim hakkı abinin dediği gibi 1.2 az yakıyor benzinli işe yarar sizinde ihtiyaçlarınıza olumlu yanıt verir veya dizele geçebilirsiniz ama Lpg kesinlikle önermem kendime bile güvenmem lpg de aklım çıkar.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nil hanım, Öncelikle İzmir'de de konuştuğumuz gibi, eğer aracınızdan memnunsanız daha da yıllarca binerim diyorsanız gönül rahatlığı ile tüp taktırabilirsiniz. Dizel için aracınızı satıp sıfır alamayacaksanız hiç bulaşmayın.
Yıl olmuş 2015, ülkemizi bırakın tüm dünyada milyonlarca araca yıllardır LPG,CNG vs uygulanıyor. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden uzak durduğunuz sürece, YETKİLİ ve GARANTİLİ servislerde LPG dönüşümünü yaptırdığınız sürece başınız ağrımaz. Eskidendi o yok Aracın çekişi düşer, yok araca uyum sağlamaz, yok öyle yok böyle. Nasıl ki araçlar her yıl model değiştiriyor, yenileniyor, teknolojiye ayak uyduruyor ise LPG sistemleri de sürekli olarak yenileniyor.
Tekrar etmek gerekirse YETKİLİ, TECRÜBELİ,BELGELİ bir yerde dönüşüm yaparsanız, ve kesinlikle Bakımlarını ihmal etmezseniz yıllarca sorunsuz olarak binersiniz aracınıza.

Tabiki ucuz olsun diye sakın ucuz markalara bulaşmayın, Fransız araçlar için en iyi Kitler Lovoto, BRC ve Landirenzo dur. (diğer markaları taktırıp yıllarca hiç sorun yaşamamış kişiler de mevcut, fakat arıza ortalaması baz alındığında bu markalar çok ama çok öndedir)
Aracınızın değer kaybetmesi vs bana göre söz konusu değil, bugün lpg dönüşüm masrafı için servisi,ruhsatı, muayenesi derken ciddi paralar veriyorsunuz. Belki bu masraf araca eklenmez ama aracın değeri de düşmez.
Orjinal takıntısı olanlar km de 50 kr ödeyip ben orjinal severim demeye devam etsin. Hepsine saygılar :)

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şunu da eklemeden geçmeyeyim, LPG sistemlerindeki Güvenlik önlemleri benzinli araçlarladaki güvenlik önlemlerinden daha üstündür. çoğu araçta benzin kaçağı için bir güvenlik önlemi bile yok iken LPG de en az 3 adet vardır :eyv
Ayrıca LPG tüplerinin sac kalınlığı normal benzin depolarına göre de çok ama çooook kalındır ve asla ama asla bir kaza esnasında tüpü patlatamazsınız.

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şunu da eklemeden geçmeyeyim, LPG sistemlerindeki Güvenlik önlemleri benzinli araçlarladaki güvenlik önlemlerinden daha üstündür. çoğu araçta benzin kaçağı için bir güvenlik önlemi bile yok iken LPG de en az 3 adet vardır :eyv
Ayrıca LPG tüplerinin sac kalınlığı normal benzin depolarına göre de çok ama çooook kalındır ve asla ama asla bir kaza esnasında tüpü patlatamazsınız.

bir nebze içim rahatlasada abi :D cıxx ben şahsi fikrimdir kimse taktıramaz koyduramaz :D çünkü kul yapısı ne olacağı belli olmaz 20 tane güvenlik önlemi koysalaro patlayacaksa patlar tüp dedin mi arabaya 1 adım değil 3 adım geriden bakarım.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir nebze içim rahatlasada abi :D cıxx ben şahsi fikrimdir kimse taktıramaz koyduramaz :D çünkü kul yapısı ne olacağı belli olmaz 20 tane güvenlik önlemi koysalaro patlayacaksa patlar tüp dedin mi arabaya 1 adım değil 3 adım geriden bakarım.

Tamam da kardeşim o zaman aracına şuan da nasıl gönül rahatlığı ile bineibliyorsun ki? o da kul yapısı değil mi? Allah korusun Kaza anında aracının patlamayacağı garantisini kim verebilir?

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf'a tamamen katılıyorum. En iyi araç bildiğin ve bindiğin araçtır. Şu an hiç bir şikayetin yoksa taktırırsın iyi bir tüp rahat rahat binersin bence de.