LPG'de sizce Megane 2 HB: 1.4 16 valf mi yoksa 1.6 16 valf mi? Tercihiniz.

asipoyraz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar;

Yeni aracım artık;2006 model Renault Megane 2 HB Auth. 1.4 16 valf.

Aracımın yakıtından memnunum LPG'de yol bilgisayarı doğru gösteriyor. 5 kez her 100 KM'de aynı LPG'ciden fulleyerek tekrar tekrar denedim. Uzun yolsa 8.5/100L Şehir içi ise 10/100L yakıyor. (Sizde LPG'de aracınızın doğru tüketim gösterdiğini şu şekilde anlayabilirsiniz:Yol bilgisayarınız Anlık Tüketimi göstersin. Düz yolda gaza sabit bir seviyede basın ve hiç ayağınızı oynatmadan giderken, aracı birden benzine alın. Ekrana baktığınızda örneğin o an 10/100 olan tüketim 9,8,7 diye hızlı bir şekilde inecektir. Sonra tekar gaza aldığınızda hemen yükselecektir)

Bu arada uzun ve düz yolda LPG'de maksimum sadece 170 Km hıza ulaşabildim.

Sizce yakıtı konusunda 1.4 16 valf Megane 2 HB'ler mi daha iyidir, yoksa 1.6 16 valfler mi?

Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Yol bilgisayarina pek inanmiyorum benim 1.4. Hb sehir disi 6.0 kusur sehir ici 8.5 lt.. Falan gosteriyor.
lpg 2.10 dan 650 km yolu 95 lira yakarak tamamlamistim km de 0.16 krş falan yakti. 1.4 ler cok ekonomik. ;) bir tane daha megane alsam yine 1.4. Alirim

ömereren

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1,6 her zaman

mrt20

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımı alırken ben de bu konuyu bir hayli araştırdım. Genelde 1.6 16V ile ilgili olumlu yorumların daha fazla olduğunu gördüm ve bu yüzden 2004 Authentic Sedan 1.6 16V Megane II aldım. Allah'a şükür arabamdan çok memnunum. Bana sorarsanız ben 1.6 16V diyorum.

Son düzenleme:

levka205

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar;

Yeni aracım artık;2006 model Renault Megane 2 HB Auth. 1.4 16 valf.

Aracımın yakıtından memnunum LPG'de yol bilgisayarı doğru gösteriyor. 5 kez her 100 KM'de aynı LPG'ciden fulleyerek tekrar tekrar denedim. Uzun yolsa 8.5/100L Şehir içi ise 10/100L yakıyor. (Sizde LPG'de aracınızın doğru tüketim gösterdiğini şu şekilde anlayabilirsiniz:Yol bilgisayarınız Anlık Tüketimi göstersin. Düz yolda gaza sabit bir seviyede basın ve hiç ayağınızı oynatmadan giderken, aracı birden benzine alın. Ekrana baktığınızda örneğin o an 10/100 olan tüketim 9,8,7 diye hızlı bir şekilde inecektir. Sonra tekar gaza aldığınızda hemen yükselecektir)

Bu arada uzun ve düz yolda LPG'de maksimum sadece 170 Km hıza ulaşabildim.

Sizce yakıtı konusunda 1.4 16 valf Megane 2 HB'ler mi daha iyidir, yoksa 1.6 16 valfler mi?

Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.
merhaba..
sabit gazla giderken lpg'den benzine alma olayı ilginç bir deneyim olmuş.. bunu düz yolda hiz sabitleyici ile ben de denemek istiyorum.. acaba gerçekten doğru oluyor mu..

bende de 2004 megane hb 1.6 16V dynamic var..
aracımı lpgde kullanıyorum.. yol bilgisayari şehir içinde ortalama 9.5, şehirler arası ortalama 7.5 - 8 gösteriyor.. benzinde ne yaktığını hiç denemedim.. ama yol bilgisayarına bakılırsa şehir içi ortalama 0.45 tl yakması gerek diye hesaplıyorum, bu da çok yüksek bir rakam..

umarım sizin dediğiniz doğrudur, yani benzinde giderken ortalama yakıt da düşüyordur..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yol bilgisayarınızdaki veriyi direk baz alarak lpg ölçümü yanlış olur.Size önerim lpg tüketimini yol bilgisayarı ile hesaplamak istyiyorsanız şunu yapın:
Aracınızdaki lpgyi bitirin ve araca lpg alın sonra tüm yol bilgisayarı değerlerini sıfırlayın sonra lpg bitene kadar binin ve lpg kaç kmde bittiyse aracın 100 kmde kaç litre lpg yaktığını hesaplayın.Sonra da yol bilgisayarındaki ortalama değerine bakın örneğin lpg tüketimi 9lt/100km lpg tüketimi hesapladınız yol bilgisayarı da 7lt/100km gösteriyor diyelim.Aradaki farkı oran olarak hesaplayın yani 7/9=0,77 çıkıyor bu da %23 fark demektir yani aracınız yol bilgisayarında 7lt/100km gösteriyorsa aracınız %23 daha fazla lpg tüketiyor demektir.Bu ölçümü 2 kez yapın diyelim ki 2. ölçüm de %21 fark çıktı bu iki oranın ortalaması %22 yapar.Bu oranı bulduktan sonra artık lpg tüketimini ölçmek için bir daha uğraşmaya gerek yok.Yol bilgisayarı ortalamada nekadar gösteriyorsa aracınızın lpg tüketimini yol bilgisayarındaki ortalamanın %22 fazlasını hesaplayarak bulmuş olursunuz.

adla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben telefonumda "road trıp LE" diye bir program kullanıyorum. araç km sı yakıtın kaç tl den kaç lt aldıgınızı gırıyorsunuz size ıkıncı yakıt alımınızda kuruşu kuruşuna hesaplayarak hem lt bazında hem km bazında soyluyor :) tavsiye ederim. yol bılgısayarına gelırsek lpg de 1-1.5 lt gıbı bır fark ustune eklersenız aracın lpg tuketımını tutturabılırsınız. umarım faydalı olmusumdur iyi forumlar :)

B6RbkV.jpg
[/URL][/IMG]