Mahalle Araç Park Yeri Sorunu

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sizinki kadar olmasada park sorunu yaşıyorum. kalabalık yaşam yerlerinin ortak sorunu

kişisel olarak, şehrin otopark alt yapı sorununu çözemeyeceğimize ve çoluk-çocuk yada serserileri 24 saat aracımızdan uzak tutamayacağımıza göre;

1. olacağı varsa olur deyip, bulduğum eve yakın yere park etmek
2. aylık otopark yeri almak (ilk iki seçenek kafi gelmiyorsa 3. ihtimal)
3. aracı satmak (tavsiye etmem)
4. başka bir semte taşınmak (maddi ve sosyal yönden hiçte kolay değildir)

1. seçenek bana daha yakın geliyor:)

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslinda en buyuk olay belediyede zamaninda 20 dairelik yere otopark yaptirmazsa olan bu olur. İki katli ev dahi yapsan altina otoparki sart koysa bu kadar sikinti olmaz. Dun apartmanin onunde 7 tane atac var 7 si de apartmana ait degil boyle de bi olay var

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Ne olursa olsun insan gibi davranmadıkça çaresi yok. Oturduğum sitede otopark alanı araç sayısından kat kat fazla .Adam sırf yürümemek için blok girişindeki kaldırıma park ediyor.Hatta 2 blok ta otopark a asansör girişi var ama insanları anlamak zor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ne olursa olsun insan gibi davranmadıkça çaresi yok. Oturduğum sitede otopark alanı araç sayısından kat kat fazla .Adam sırf yürümemek için blok girişindeki kaldırıma park ediyor.Hatta 2 blok ta otopark a asansör girişi var ama insanları anlamak zor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte ben bu tiplere elinden gelse araci eve sokacak tipler diyorum.bizim orda da var.sokakta 20 arac koyacak bos yer varken (evin karsi sira komple boşken) mal oldugu icin wvin onune 2.sira ve diger araclarin cikisini engelleyecek sekilde park eden tipler.sabah 6.:30 da komple tum zilleri calip sokagi kornayla ayagi kaldirinca anca boyle hanzoluktn anliyorlar.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslinda en buyuk olay belediyede zamaninda 20 dairelik yere otopark yaptirmazsa olan bu olur. İki katli ev dahi yapsan altina otoparki sart koysa bu kadar sikinti olmaz. Dun apartmanin onunde 7 tane atac var 7 si de apartmana ait degil boyle de bi olay var

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bir belediyeci olarak sonuna kadar katılıyorum. Sorunun en büyük kısmı belediyeden kaynaklı başka hiçbirşey değil. Otopark yönetmeliği zamanında uygulansa idi İstanbul gibi büyükşehirlerde bu sıkıntılar olmazdı. Uygulanmamış olsa bile İBB kamulaştırma bedeli veremeyecek bir belediye değil. Çoğu ülkeden fazla para basıyor. İsteseler imar değiştirir, kamulaştırma yapar, katlı otopark yapar yine düzeltir. Ama rantı yok demekki.:))

kamer kmr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar
ben de size yakın oturuyorum.. hürriyet parkı içindeki eski tansaş yeni migros un otopark ı iptal olmuş daha dün gördüm ( shell lpg alınca o bölgeyi satın aldı sanırım ) migros un arkasındaki kebapçıların karşısındaki otopark ta kuzenim in aracı var ilk önce 150 tl idi geçen aylarda 175 olduğunu söyledi ama memun 7/24 görevli var.. ben aracımı pazaryeri içindeki belediye otoparkına bırakayım dedim sırada 100 kişi var dedi ama form doldurup sıranı bekleyebilirsin.. yer bulamayınca da murat reis cami içerisinde vakıf a ait otopark alanı var ( cami avlusu ) 15 araçlık sanırım 150 tl dediler cami cemaatinden olduğumuzdan sanırım 125 tl den şimdilik devam ediyoruz ama ağaçlar ve yapraklar için çözüm bulmak gerekir.. hayırlısı olsun

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Belediye Otoparkı bana uzak kaldı 170 tl ye özel bir otopark ile anlaştık şu an oraya bırakıyorum böyle bir çözüm oluşturmuş olduk ancak adamlar bir tuhaf keşke gelmese tavrındalar olmadı başka otoparka geçeriz artık.
İlginç bir durumdanda bahsedeyim ; Ben evimi Sıfır aldığımda oturma ruhsatı için istenilen belgelerden biride otopark parasıydı ki evimde otopark yok.Buda birkaç bin tl tutuyordu.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Belediye Otoparkı bana uzak kaldı 170 tl ye özel bir otopark ile anlaştık şu an oraya bırakıyorum böyle bir çözüm oluşturmuş olduk ancak adamlar bir tuhaf keşke gelmese tavrındalar olmadı başka otoparka geçeriz artık.
İlginç bir durumdanda bahsedeyim ; Ben evimi Sıfır aldığımda oturma ruhsatı için istenilen belgelerden biride otopark parasıydı ki evimde otopark yok.Buda birkaç bin tl tutuyordu.

Yönetmelikte derki "Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye veya valilikçe karşılanması zorunludur. Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamayan ve idaresince İmar Kanununun 37 nci maddesine göre otopark tesis edilemeyen alanlarda otopark bedelinin arsa payı hariç %25’i yapı ruhsatının verilmesi sırasında nakden, kalan %75’i ve arsa payı ise belediyesince veya il özel idaresince parselin otopark ihtiyacı karşılandıktan en geç doksan gün sonra o yıla ait miktarlara göre değerlendirilerek tahsil edilir. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında ödemelere ilişkin taahhütname alınır ve tapu kütüğüne bu hususta şerh düşülür. "

Uygulama şu şekilde gerçekleşir; parsel büyüklüğü kendi içinde otoparka elverişli olanlarda otopark parsel içinde yapılır. Olmayanlarda ise belediye imarda bölge veya genel otopark alanında yer göstermeli veya planlamalıdır. Yer gösterebiliyorsa otopark bedelinin tamamını sizden tahsil eder dediğiniz gibi bu birkaç bintl dir. Henüz yer gösteremiyorsa inşaat ruhsatı aşamasında müteahhitden %25 bedelini alır ve tapuya şerh düşürtülür. Yani siz herhangi bir müteahhitten daire alırken tapuya baktığınızda tapu üzerinde otopark şerhi varsa belediye ne zamanki size yer gösterir kalan %75 lik bedel sizden 90 gün içinde alınır. Şerh düşülmesinin amacıda daireyi satın alırken belediyenin yarın birgün bu bedeli sizden tahsil edeceğini görmeniz açısındandır.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yönetmelikte derki "Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye veya valilikçe karşılanması zorunludur. Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamayan ve idaresince İmar Kanununun 37 nci maddesine göre otopark tesis edilemeyen alanlarda otopark bedelinin arsa payı hariç %25’i yapı ruhsatının verilmesi sırasında nakden, kalan %75’i ve arsa payı ise belediyesince veya il özel idaresince parselin otopark ihtiyacı karşılandıktan en geç doksan gün sonra o yıla ait miktarlara göre değerlendirilerek tahsil edilir. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında ödemelere ilişkin taahhütname alınır ve tapu kütüğüne bu hususta şerh düşülür. "

Uygulama şu şekilde gerçekleşir; parsel büyüklüğü kendi içinde otoparka elverişli olanlarda otopark parsel içinde yapılır. Olmayanlarda ise belediye imarda bölge veya genel otopark alanında yer göstermeli veya planlamalıdır. Yer gösterebiliyorsa otopark bedelinin tamamını sizden tahsil eder dediğiniz gibi bu birkaç bintl dir. Henüz yer gösteremiyorsa inşaat ruhsatı aşamasında müteahhitden %25 bedelini alır ve tapuya şerh düşürtülür. Yani siz herhangi bir müteahhitten daire alırken tapuya baktığınızda tapu üzerinde otopark şerhi varsa belediye ne zamanki size yer gösterir kalan %75 lik bedel sizden 90 gün içinde alınır. Şerh düşülmesinin amacıda daireyi satın alırken belediyenin yarın birgün bu bedeli sizden tahsil edeceğini görmeniz açısındandır.

Açıklama için teşekkürler bende alttaki linte durumu incelemiştim sonuçta ek bir maliyet.

http://www.konak.bel.tr/files/otopark-yonetmeligi-uygulama-esaslaripdf_13-11-2015_15-41-28.pdf