Makas Atmaya Hapis Cezası Geliyor.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte "makas atma" olarak da bilinen kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirip vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan sürücülere, 2 yıla kadar hapis ve bin 400 lira para cezası verilmesini öngören yeni bir düzenleme hazırladı.

trafik-ceza-640x360.jpg

Daha önce alkollü araç kullanma, hız ve emniyet kemeri ihlallerine verilen cezayı arttıran düzenlemeler hazırlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, en fazla ölümlü kazaya yol açan ihlallerden biri olan “kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirmenin” cezasını ağırlaştırmak için harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme, İçişleri Bakanlığınca da uygun bulunursa Meclis’e sevk edilecek.

İhlal tespit edilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanan düzenlemenin ardından polis, trafikte “makas atan” sürücüleri tespit ettiği an, plakaya para cezası yazabilecek.
Mahkemenin hapis cezası uygulayabilmesi için tek başına şikayet yeterli olmayacak. İhlalin ispatı için çevredeki MOBESE ya da güvenlik kameralarının çektiği görüntüler mahkemeye delil olarak sunulacak. Araçtaki yolcu veya çevredeki vatandaşların telefonla çektiği görüntüler de delil kabul edilecek.

Ceza 2 yıldan az olduğu için sürücü cezaevine girmeyecek, hükmün açıklaması geri bırakılacak. Ancak 5 yıl içinde aynı suçu tekrar işlerse hapis cezası uygulanacak.
Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığınca hazırlanan düzenlemeyle, trafikte kısa a
ralıklarla kontrolsüz biçimde şerit değiştiren sürücülerin yol açtığı kazaların azaltılması hedefleniyor.

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yerinde bir uygulama. Her nekadar ceza adı altında olsa da can güvenliği sadece çevredekilerin değil makas atanın kendisini de korumuş olacak :eyv

Son düzenleme:

laguna60

Kadir ÇAKIR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Terziler ve berberler yandı desenize:D.Şaka bir yana eğer uygulayabilirlerse güzel olur.

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önce var olan sistemleri, var olan cezaları uygulasınlar, sonra yeni cezalar uygulasınlar. Her tarafta mobese var ama neden hız yapan onca kişi varken mobesenin dibinden geçmesine rağmen ceza falan gelmiyor.

Nothing

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok yerinde bir uygulama trafikte en kıl olduğum şey bu. Daha dün bir kartal taksi diğerinin solundan benim sağımdan tamponu mm hesabı geçti aracımda misafir olmasa başıma bela olacaktı.

bthn00

Batuhan Arallı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
- Güzel bir uygulama olur trafikte ki bazı apaçiler artist artist gazlayamayacaklar :)

turbogtr55

Ahmet KAYMAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hırsızlar uğursuzlar şerefsizler hainler elini kollunu sallaya sallaya dolaşırken 2 makas attık diye içerde yatacaksak bu memleketin adalet sistemi buysa yatarız napalım :)... (makas atmayı savunduğumdan falan değil başka insanların canını malını tehlikeye atan hiç bir hareketi onaylamıyorum... ancak abartmamak şartıyla 3-5 makas atmak, örneğin kırmızıda geçmekten çok daha hafif bir suç olmalı diye düşünüyorum...) saygılar :)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Kimisi gönderden bayrak indirir ceza alnaz. Kimisi arabasina bayrak asar ceza yer. Adalet bu ülkede adamina göre.....

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trafikle Benim Can Ve Mal Güvenliğimden Devlet Sorumluysa Gerekeni Yapmalı Altındaki Arabayı Yarış Arabası Sanan Yolları Da Pist Görenlerin Yüzünden Benim Malım Canım Neden Tehlikeye Girsin Caydırıcı Olur İnşallah Caddeler Pist Değildir

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Bir iki tatlı makasın kimseye zararı yok diye düşünüyorum tabi aşırıya kaçmamak şartıyla...:eyv

Kimisi gönderden bayrak indirir ceza alnaz. Kimisi arabasina bayrak asar ceza yer. Adalet bu ülkede adamina göre.....
Dün Mangala giderken arabaya Bayrak astım, laf eden olacak mı veya ceza yazacaklar mı diye bekledim ama kimse buna cesaret edemedi, Bayrağın direği yok ama arabadaki haydar baya sağlamdı, laf edene onu verecektim... :)

10462629_494496423983364_2579079397724860711_n.jpg