Makyajlı Talisman Stop Lambalarının 2016 Talisman'a Montajı/Aktivasyonu

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhaba.

Makyajlı Talisman'a ait fotoğraflar ve videolar geçen sene ortasından sonra internette boy göstermeye başladı malumunuz. 2020 yılı son çeyreğinden itibaren G.Kore'de, Samsung SM6 adıyla makyajlı kasa satışa sunuldu. Avrupa'da ise bu sene başında satılmaya başlandı.

Mevcut Talisman'lardan bir takım farkları var tabi makyajlı Talisman'ın. Bu makyaj hem içe hem dışa yapıldı. Dışta ön tamponda küçük değişiklikler ve arka tarafta da stop lambaları değişti.

İşte ben de ilk fotoğrafları gördükten sonra makyajlı Talisman'ın stop lambalarını kendi aracıma uyumlandırma mümkün mü diye büyük bir istek ve merak ile araştırmaya başladım. Fiziken yerine tam olarak oturduğunu, bağlantı ve fittinglerin birebir aynı olduğunu tespit ettim.Ama elektriki olarak farklar var. Aynı anda G.Korelilerin bunu kendi araçlarında yapmaya başladıklarını gördüm.

Ve kendi aracım için 1 set, başka bir Talisman sahibi arkadaş için 1 set olmak üzere 2 set yurtdışından getirttim. Online satışı yok.

Nasıl çalıştığını gösterir video da paylaşacağım. Şu an testte.

mb5qc9k.jpg

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba.

Makyajlı Talisman'a ait fotoğraflar ve videolar geçen sene ortasından sonra internette boy göstermeye başladı malumunuz. 2020 yılı son çeyreğinden itibaren G.Kore'de, Samsung SM6 adıyla makyajlı kasa satışa sunuldu. Avrupa'da ise bu sene başında satılmaya başlandı.

Mevcut Talisman'lardan bir takım farkları var tabi makyajlı Talisman'ın. Bu makyaj hem içe hem dışa yapıldı. Dışta ön tamponda küçük değişiklikler ve arka tarafta da stop lambaları değişti.

İşte ben de ilk fotoğrafları gördükten sonra makyajlı Talisman'ın stop lambalarını kendi aracıma uyumlandırma mümkün mü diye büyük bir istek ve merak ile araştırmaya başladım. Fiziken yerine tam olarak oturduğunu, bağlantı ve fittinglerin birebir aynı olduğunu tespit ettim.Ama elektriki olarak farklar var. Aynı anda G.Korelilerin bunu kendi araçlarında yapmaya başladıklarını gördüm.

Ve kendi aracım için 1 set, başka bir Talisman sahibi arkadaş için 1 set olmak üzere 2 set yurtdışından getirttim. Online satışı yok.

Nasıl çalıştığını gösterir video da paylaşacağım. Şu an testte.

mb5qc9k.jpg

Paylasiminiz için teşekkürler. Bu arada dikkatimi ceken bir nokta renault icon donanım tüm araclarinda yeni modellerde led far kullanıyor fakat eskilerde olduğu gibi çift mercek olayını kaldırmış. Araca bakınca basic led gibi duruyor. Etki olarak belki aynı olabilir bence eski tip çift mercekli ledler çok daha hoş duruyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Paylasiminiz için teşekkürler. Bu arada dikkatimi ceken bir nokta renault icon donanım tüm araclarinda yeni modellerde led far kullanıyor fakat eskilerde olduğu gibi çift mercek olayını kaldırmış. Araca bakınca basic led gibi duruyor. Etki olarak belki aynı olabilir bence eski tip çift mercekli ledler çok daha hoş duruyor.

Teşekkür ederim Tansel Bey.Yeni Talisman da matrix led far var.Ama Avrupa'da bile opsiyon olarak satılıyor.İnitiale paris donanımında standart. Karşıdan gelen ve takip edilen arabanın bulunduğu sektör hariç daha geniş ve uzun bir aydınlatma sağlıyor.Yine 2 mercek var.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı Olsun, Araç üzerinde görmek için sabırsızlanıyoruz.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Tekrar merhaba.

Bu konu içerisinde, makyajlı (2021 model) Talisman stop farlarını, 2016 model Talisman aracıma uyumlandırırken yaptıklarımı, çok fazla detaya girmeden paylaşmaya çalışacağım.

Stop lambaları uzun yolculuğunda iyi paketlenmesi gerekiyordu.

10jdhr7.jpg

Arkadaşım iyi paketlemesine özen gösterdiği halde gümrükte özensiz olarak paketler açılmıştı. Yüzeyde 2 yerde çok küçük kozmetik lekeler oluşmuştu. Ama biraz izopropil alkol ve cila ile lekeler kayboldu.

ru33f9z.jpg

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Kozmetik lekeleri giderdikten sonra deneme yanılma yöntemi ile lamba üzerindeki sokette mevcut pin sırasını belirleyip, lambada arıza olup olmadığını tespit etmem ve evde tecrübesini yapmam gerekiyordu. Önce dış taraftan tecrübeye başladım.

92tuc9c.jpg

Yeni ve eski stop lambaları arasında soket pin sayısı ve soket şekillerinde farklar var. Eski dış stop lambalarında 4 pin, iç stop lambalarında ise solda 4, sağda 3 pin var. Dolayısı ile eskileri söküp, yeni lambalar takılırsa stop lambaları direk çalışmıyor. Arabadan gelen soketler yeni lambalara uymuyor. Yenilerde dışlarda 6 pin var.Eskisinden 2 pin fazla.

nxq7s3q.jpg

q3dhnbe.jpg

dj23ai9.jpg

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Gene çok güzel bir paylaşım , bende araştırmıştım baya ama çok maliyetli olacağını düşünmüştüm. Montaj bitimini merakla bekliyor olacağım , kolay gelsin .

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Çok teşekkür ederim. Aslında G.Kore'den sol tarafa ait olanlar Aralık 2020 başında elimde oldu. Diğer taraf ta Ocak'ta. Ben soket işleri için verdiğim siparişin elime ulaşmasını bekledim. 1 set'te Avrupa'dan temin ettim. Bu arada yurtdışından satın almadan önce servise ve hatta MAİS'e sordum, başvurdum. Ancak iç stop lambası servis/Mais parça kataloğunda tanımlı değildi. Sadece dışlar tanımlı. Dışların tanesi 4984 TL. İçler de 5 bin TL üzeridir. Servisin ve MAİS'in elinde de yok.

Yukarıda da yazdığım gibi direk tak çalıştır olmuyor. Soket tadilatı ya da ara soket yapmak lazım. Ben ara soket yaptım. Bir de iç taraf için ara soket te durumu çözmüyor. İçler için devre çekmek te gerekiyor.

Arabama monte ettim.Şu an tecrübede. Yakında fotoğraflarını paylaşırım.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok teşekkür ederim. Aslında G.Kore'den sol tarafa ait olanlar Aralık 2020 başında elimde oldu. Diğer taraf ta Ocak'ta. Ben soket işleri için verdiğim siparişin elime ulaşmasını bekledim. 1 set'te Avrupa'dan temin ettim. Bu arada yurtdışından satın almadan önce servise ve hatta MAİS'e sordum, başvurdum. Ancak iç stop lambası servis/Mais parça kataloğunda tanımlı değildi. Sadece dışlar tanımlı. Dışların tanesi 4984 TL. İçler de 5 bin TL üzeridir. Servisin ve MAİS'in elinde de yok.

Yukarıda da yazdığım gibi direk tak çalıştır olmuyor. Soket tadilatı ya da ara soket yapmak lazım. Ben ara soket yaptım. Bir de iç taraf için ara soket te durumu çözmüyor. İçler için devre çekmek te gerekiyor.

Arabama monte ettim.Şu an tecrübede. Yakında fotoğraflarını paylaşırım.

Bu gibi bir durumla bende zamanında Fluence için ugrasmistim ki tanıdığım servis sayesinde hallettim. Yoksa servis zaten bu tip islemlerle ugrasmiyor. Kısıtlı kaynak ve bilgiyle yapmak kalıyor geriye deneme yanılma gibi :)