manuel sanziman yagi değişim sonrasi..

yavuzali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi aksamlar herkese..
Hafta sonu aracimin etrafini dolasip kontrol ederken sanziman tarafinin yaglandigini gördüm. Sol aks kecesi kacirmis dedi ustam. Yan sanayisi 15 TL orijinali 80 TL idi ustamin israriyla orjinqlini taktik. Bu işlem sirasinda sanziman yagi bi kaba bosaltildi yaksasik 2 litreden az yag cikti normali 3 litreymis. Ustamin tavsiyesiyle tamamlama seklinde değilde yenisiyle değiştirelim dediik. Patlrcaciyi aradi megane 2 nin orijinal sanziman yagini gönder dedi 3 litre yagi doldurduk. Ertesi gün fark yokken bu sabah yani 2. Gün vites geçişlerinin zorlwndigini farkettim özellikle soğuk motor isininca pek fark kalmadi. Ustaya tekrar sordum alismasi gerekebilir yeni yağa biraz bekleyelom dedi.
Yanliz bizim Döktüğümüz yağ 80w elf idi ve fiyati 35 TL idi. Arastirnalqrima gore orijinali 75w 80 elf ve fiyati 60-79 TL arasi.
Çok anlamadigim için soruyorum 80w yağ ile 75w 80 yağ arasında çok fark varmidir.
Bu şekilde kullansam sanzimana zarar verirmi. Yada ustanin dediği gibi alismqsi mi lazim. Zor geçmenin dişinda sikinti yaratmasa daha sonraya erteleyim yağ değişimini.