Mavi antifiriz

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgiler çok güzel derlenmiş ve yerinde olmuş, teşekkürler, ancak bir düzeltme yapma ihtiyacı duydum, naçizane. O da doğaya daha az zarar verme konusunda olacak, keza organik katkılı (OAT) antifrizler de doğaya zarar verebilir, önemli olan kullanılan baz maddedir; etilen glikol doğaya zararlı bir madde iken propilen glikol doğaya zarar vermez. Organik asit katkısı ise her iki baz maddeye da katılabiliyor, doğaya en az zarar verme açısından önemli olan organik asit katkılı propilen glikol esaslı antifriz yazan ürünleri kullanmaktır, yoksa organik asit katkılı etilen glikol bazlı antifrizler doğaya zarar vermektedir.

Ben teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça artar...:çak
Organik ve İnorganik Yapılı Antifrizler Arasındaki Farklar Nelerdir ? Antifrizler ne sıklıkla değiştirilmelidir?
Organik asit teknolojisi (OAT) ile üretilen yapısında borat, nitrit ve silikat içermeyen doğada çözünebilir uzun ömürlü organik antifrizler inorganik yapıda olanlara kıyasla doğaya daha az zarar verirler ve özellikle yeni nesil araçlarda kullanılan alüminyum aksamlı radyatörler için organik yapılı antifrizler uygundur. İnorganik yapılı antifrizler yılda bir değiştirilmesi gerekirken uzun ömürlü organik antifrizlerde süre minimum iki yıldır.
Ek:
OAT antifrizler de doğaya zarar verebilir etilen glikol doğaya zararlı bir madde iken propilen glikol doğaya zarar vermez.Doğaya en az zarar verme açısından önemli olan organik asit katkılı propilen glikol esaslı antifriz yazan ürünleri kullanmaktır.

symbol2011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun, turuncu antifriz organik asit bazlıdır ve 4-5 yıldan önce değiştirmeniz gereksizdir, tabi herhangi bir sorun yaşamadığınız sürece. Bu arada aklınızda olsun; antifrizi tek başına motora koymayın, ideal oran % 50 su ile karışımıdır, ancak yaşanılan yere göre antifriz oranı düşürülebilir ama kesinlikle arttırılmamalıdır, özellikle % 60'ın üzerine çıkılmamalıdır, hele saf olarak kesinlikle antifriz konulmamalıdır, keza sadece -8C'ye kadar koruma sağlar saf antifriz. İleride ola ki soğutma sıvısı seviyesinde bir azalma olursa az miktarlar için saf (distile) su (kesinlikle çeşme suyu değil) ilavesi yeterlidir, ancak fazla miktarlarda ilave gerekirse % 50 saf su ve % 50 antifriz karışımı ilave etmenizi öneririm, elbette organik asit bazlı olmak şartıyla.

benim araca 3,5 litre antifiriz konuldu ama toplam kapasite ne kadar bilmiyorum 6 litre alırmı acaba

SedatBnd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde antifiriz biraz eksilmişti, shell den kendim antifiriz aldım ekledim, o da maviymiş ve ben bu organik vs olaylarından bu başlığı görene kadar bi haberdim. Şimdi napmalıyım???

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde antifiriz biraz eksilmişti, shell den kendim antifiriz aldım ekledim, o da maviymiş ve ben bu organik vs olaylarından bu başlığı görene kadar bi haberdim. Şimdi napmalıyım???

Çok ciddi bir sorunla karşılaşacağını düşünme, antifiriz yerine su koysan bile olurdu ancak antifiriz uzun süre değişmediyse (2-3 yıl) bence toptan hepsini değiştir. Yapmışken adam gibi bir şey olsun.

Gergy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araca 3,5 litre antifiriz konuldu ama toplam kapasite ne kadar bilmiyorum 6 litre alırmı acaba

Ben 5 Lt diye biliyorum, 3,5 Lt konsantre antifriz konduysa biraz fazla olmuş ama sıkıntı yaratmaz. Eğer seyreltik (örn. %50) konulmuşsa da biraz az antifriz eder ki yine sıkıntı yaratmaz. En kötü ihtimalle -20-30C arası koruma sağlar.

symbol2011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ölçüm yaptık -38 çıktı

symbol2011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok iyi, bir daha sorun yaşamamanız dileğiyle hayırlı olsun diyelim.[/QUO
teşekkür ederim

symbol2011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birde kafama takılan şey clio 1.5 dci 90 hp araçlarda antifiriz koyulduktan sonra hava yaparmı havasını almak gerekirmi. benim antifirizi koyarken ilginç şekilde değiştirdiler. tam termostadın oralarda plastik bi vida var usta eliyle o vidayı çıkardı ve su burdan boşalmaya başladı sonra su azaldıkça yukarıdan normal su ekledi (15-20 litre eski antifirizi temizlemek için) tabi bu sırada bir yandan su boşalıyor alttan. tam akan suyun rengi duru oldu ve suyun akması kesilince 3,5 litre yeni antifiriz koydu ve bunun üzerine yarım litre falan su ekledi işlem tamam dedi.
şimdi kafama takılan şey 3,5 litre antifiriz üzerine yarım litre su konulduysa 4 litre eder. ama bu araç 5-6 litre kapasitesi olması lazım.kafamı karıştırdı

symbol2011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu şekilde 500 km falan kullandım aracı. eğer sistemde hava olsaydı şimdiye kadar hararet yapardı sanırım.