Megan 2 hb lpg yakıt tüketimi ve bazı sorunlar

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Dostum ayda 1000 km yol yol yapıyorum yıllık 12000 km 1 yıl için ne çok ne de az. Ortalama bir değer.
Ben 2 ayda toplam 50 tl lik benzin atıyorum yani 2000 km de 50 tl benzin sarfiyatı var 50 tl /2000 km
bu da km de 0.25 kuruş fark ettirir (km de 1 kuruşun dörtte biri) yani 30 kuruş yakan aracım 30.25 kuruş yakar ki bence hesaba katılması gereken bir fark değil.

Hesaba dahil etmek yanlış mı? tabi ki yanlış değil ama devede kulak diyelim. Biraz sakin kullansam zaten 29 kuruşa düşürüyorum.

Sonuçta araca bindiğimizde 500-600 metre benzinle gidiyoruz sonra lpg ye geçiyor.
Hocam LPG ye geçiş ısısı yüksek ayarlı ise benzin tüketimi artacaktır keza soğuk memleket lerde gene benzin tüketimi artar motor geç ısınacagı için.Bu sebep le benzin + LPG iyi akşamlar

34VR1415

serdar1004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar istanbul şehiriçinde aracınız gazda ne kadar yakıyor yani mesela ben depoyu fullemiyorum sürekli 20 liralık alıyorum gittiğim yol max 80 km silivri tarafında oturuyorum trafik falan yok anlayacağınız. Aldığım lt fiyatı 2.89 genelde aygaz, bp veya opetten alırım. 2.89 lt x 20 = 6.9 lt gaz ile 80 km gitmek normal değerler mi arkadaşlar? 1.6 16v BRC kit var

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence iyi bir deger . Eski motosikletlerde bukadar yakıyor

poseidon999

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada konuyla direkt alakalı değil ama size ufak bir tüyo vereyim. Belki biliyorsunuzdur.

Lpg li araçlarda marş yapınca motor istenen sıcaklığa gelene kadar benzinde çalışıp sonra lpg ye geçer.
Farz edelim lpg li aracınızda farkında olmadınız benzin bitti veya benzin pompası veya ilgili herhangi bir parça yüzünden araç çalışmıyor
bu durumda aracınızı direkt olarak lpg ile çalıştırabilirsiniz.

Lpg göstergesinde düğme olan kitler için konuşuyorum. Bu düğmeye basılı tutarken kontakt yaparsanız aracınız direkt olarak lpg de çalışır ve sizi bulunduğunuz durumdan kurtarır.

Fakat altını çizerek belirteyim ki bu hareketi devamlı yapmanızı önermem çünkü aracın ilk marşında benzinle çalışması çok daha sağlıklı.
Benzin yapısı gereği soğuk motoru ilk marşta yağlar ve aşınmayı azaltır. Motorun daha uzun ömürlü olması için lpg li araçlar ilk marşı benzinle yapar.
Ayrıca benzin pompanızın ileride zarar görmemesi için lpg de kullansanız bile depoda en azından ışık yanmayacak kadar benzin bulundurmanız
benzin pompası için oldukça faydalı.

serdar1004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada konuyla direkt alakalı değil ama size ufak bir tüyo vereyim. Belki biliyorsunuzdur.

Lpg li araçlarda marş yapınca motor istenen sıcaklığa gelene kadar benzinde çalışıp sonra lpg ye geçer.
Farz edelim lpg li aracınızda farkında olmadınız benzin bitti veya benzin pompası veya ilgili herhangi bir parça yüzünden araç çalışmıyor
bu durumda aracınızı direkt olarak lpg ile çalıştırabilirsiniz.

Lpg göstergesinde düğme olan kitler için konuşuyorum. Bu düğmeye basılı tutarken kontakt yaparsanız aracınız direkt olarak lpg de çalışır ve sizi bulunduğunuz durumdan kurtarır.

Fakat altını çizerek belirteyim ki bu hareketi devamlı yapmanızı önermem çünkü aracın ilk marşında benzinle çalışması çok daha sağlıklı.
Benzin yapısı gereği soğuk motoru ilk marşta yağlar ve aşınmayı azaltır. Motorun daha uzun ömürlü olması için lpg li araçlar ilk marşı benzinle yapar.
Ayrıca benzin pompanızın ileride zarar görmemesi için lpg de kullansanız bile depoda en azından ışık yanmayacak kadar benzin bulundurmanız
benzin pompası için oldukça faydalı.
Bu dediğini geçen hafta yaptım ama iş görmedi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Eski aracıma Atiker baglattığım usta 10kez direk LPG ile çalıştırabilecegimi söyledi ama zorda kalmadıkça yapma dedi!!!

34VR1415

serdar1004

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimki de BRC ama olmadı nedense ve arkadaşında dediği gibi çok zorda kalmadığınız sürece özellikle araç soğuksa LPG ile çalıştırmayın.

ycilyas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba benim aracımda 42 kuruş falan yakıyordu km de,en sonunda sorunu tespit edildi enjektörleri komple değiştirdim şimdi kış ayı olmasını göz önünde bulundurarak şuan 32 kuruş falan yakıyor size nazaran benim araç iyi gibi ama yinede bana fazla geliyor bu arada dizel 110 hb araç

sanko86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba benim aracımda 42 kuruş falan yakıyordu km de,en sonunda sorunu tespit edildi enjektörleri komple değiştirdim şimdi kış ayı olmasını göz önünde bulundurarak şuan 32 kuruş falan yakıyor size nazaran benim araç iyi gibi ama yinede bana fazla geliyor bu arada dizel 110 hb araç

2004 1.6 16v dinamik şehir içinde lpg ile 40 kuruş yakıyor.Ben ne yapabilirim?