Megane 1 1.6 16V rxt yakıt tüketimi

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar iki gün önce Adana dan Isparta ya bayram dönüşü yolculuğum oldu.Yakıt tüketim değerlerim;

alınan mesafe : 613 km
tüketilen litre: 31.7 lt pozantıyı tırmanırken ve konyadan sonra biraz rampalar vardı orda biraz çok yaktı düz yolda anlık 4.7 lt nin üstüne çıkmadım ortalama hızım 85-95 arası idi yakıtı petrol ofisinden litresi 4.81 tlden aldım yani 613 km yolu 152 tl ile yapmış oldum km de 24 krş yaktı.
değerler sizce nasıl araçta tektim ve bagajda 100 kg civarı yük vardı.

yunus_emre16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tek kişi olmanın faydasını kullanıp biraz daha düşürebilirdin belki..Bendede aynı araba vardı yazın uzun yol yaptık 4 kişiydik bagaj ağzına kadar doluydu..5.3 Litre ortalama yaktı yani 25 kuruş ki hızımı bazı yerlerde 120-130 altına düşürmedim..Şehir içindede seri kullandım..Toplamda 3800 km falan yol yapmıştık..

yunus_emre16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzin ortalama fiyatıda 4,75 oldu bazı yerlerde 4.72 bazı yerlerdede 4.80 lere aldık..Opet'i kullanıyoruz her zaman..

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yol bilgisayarını güzel değerlendirmek lazım .

110 la giderken bile 4.7 litre yakalayabilirsiniz , bu gaz pedalını okşamaya bağlı birazda .

24 kuruş benzin süper bir değer .

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen ama yolda 2 3 tane radar görünce açıkçası korktum biraz 90 ı geçmemeye ama 110 ile de 4.7 leri yakaladığım zamanlar olmuştu 25 krş da iyi bi değer 110 120 ile :):eyv

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benzinli bir araç için çok iyi değer bence. bende kurban bayramına Ankaradan lpg(atiker) lukoilden 2.43krş lpg tam boş ve benzinle benzin istasyonuna gittim. tam olarak lpg depom 92.87tl ve 38.22lt ile doldu. km yi sıfırladım. bagajda 1büyük 1küçük çanta ; araçta benle 2 yetişkin 1 çocuk. gaz pedalına azami dikkat ettim.özellikle ne kadar uzun yol yapabilirim diye. 80-90km/hız kullandım. tam 572km sonra lpg bitti sinyali geldi. bu neticede azami dikkat ederek km de 163 krş yapıyor. daha ne olsun. bazılarına göre kagnı gibi gitmiş olsamda çok şükür ne kaza ,viraj nede radar korkum olmadı.radar aracını gördüğümde ayağımı hiç gazdan çekmeden gülüp geçtim.düşünüyorumda araba az yaksın diye neler neler yapıyoruz. e ozaman niye süratli gidiyoruz ki. 912km yolu 90km hızla ben 2 mola ile yaklaşık 10 saatte aldım ; 110 ile gitseydim 8.5 saat te giderdim. 1.5 saat bana bişey kaybettirmedi.tam aksine arabayı da , beni de , kesemi de hiçç yormadı .

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
haklısın yusuf abi hiç radar korkum olmadı 80 90 ile giderken arabada çok rahat geldi bende :) 16 kuruş çok iyiymiş walla abi ah şu lpg yi bende taktırabilseydim kısmet olmadı bir türlü şehir içinde belimi büküyor şu benzin öğrenci adama dokunuyor walla :(

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tugay kardeşim arabanı yakın zamanda satmayı düşünmüyorsan lpg yi şiddetle tavsiye ederim.bende aracımı alalı 1.5yıl oldu. daha önce hiç lpg takılmamıştı. aracımda 1.4 16V 98HP . nasıl olsa memur adamım.az kullanıyoruz. benzinli bineyim dedim.benzin ibresine bakmaktan arabaya binemedim.2 ay sonra hemen lpg taktırdım. kolay değil araba ne kadar az yaksada memleketimizde akaryakıt pahalı. lpg açıkcası 2006 scenic aracıma Lovato taktırmıştım. çok ama çok memnundum. bu aracıma ise ekonomik olsun diye Atiker taktırdım.bundanda memnunum. tek canımı sıkan lpg depo seviyesi tam doldursamda 4cü yeşil ışık yanmazdı. taktırdığım yere gittim. usta kara düzenle (elle) güya ayarladı. şimdide kırmızı ışık yanmadan lpg depusu bitiyor. gitsem tekrar biliyorum yine el ile karadüzen bişeyler yapacak. garantisi olduğu içinde para vermiyoruz diye usta baktım homurdanıp duruyor.lpg her aldığımda günlük km yi sıfırlıyorum. dolayısı ile günlük kmye bakarak lpg min üç aşagı beş yukarı ne zaman biteceğini biliyorum. zaten benzin depomun 1/4 'ü dolu. onun dışında aracın çekişinde ,çalışmasında hiç bir sıkıntım yok çok şükür. Ankaranın gözünü seveyim.LPG şuanda en ucuz 2.37 en pahalı sheel veya aygazda 2.55krş. oysa uzak memleketlerde 2.92krş. dediğim gibi degerli arkadaşlar benzin çok pahalı. lpg yi şiddetle tavsiye ederim.

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.6 benzinli megane 3 üm var yakmıyor meret uzun yolda bence yılda 8-10 bin den fazla yapmam dersen benzine devam derim ki gayet güzel değerler tutturmuşsun bence

adanalı01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi walla az yakıyor ama benzin ibresinin azaldığını görebiliyorum resmen ya gaza basmaktan çekiniyorum resmen ara tatilde memlekete gidince taktırmayı düşünüyorum anca abi bide lpgmeter diye bişe var http://www.renaultfanclub.com/lpg-otogaz-sistemleri/66731-dijital-lpg-depo-ve-menzil-gostergesi.html baksan iyi olur yol bilgisayarı gibi yorumlar da iyi yönde kötü diyen yok :)