Megane 1.6 direksiyon sertliği

ahmet38_92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
MERHABALAR ARKADAŞLAR MEGANE 2 1.6 kullanıcısıyım iş yerinde aynı aracın 1.5 dci versiyonunu kullanmaktayım benim aracın direksiyonu dizel araca göre çok sert sebebi ne olabilir hidrolik yağı mı değişmesi gerek yoksa başka sorunlar mı vardır? Teşekkürler.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hoş geldin kardeşim. Hidrolik yağına baktırmanızı tavsiye ederim. Eğer tam ise tamir takımı değişecek. Keyifli paylaşımlar.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor ve yağı yanılmıyorsam sol davlumbazın içerisinde kontrolünü kendiniz yapamazsınız. Bi usta gösteriniz. Motordan ses geliyorsa mutlaka baktırın ilk etapta 200-300TLye mal olur. Arıza büyürse motoru değiştirmek zorunda kalırsınız.

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın tam özelliğini bilmiyorum ama araçta eps(elektrik destekli direksiyon) varsa motorunda arıza olabilir... servis yolu gözküyor hidrolikse arkadaşalrın dediği gibi hidrolik sıvısına bakılmalı usta yolu her halükarda gözüküyor.

[h=1]Eps nedir?[/h]Electro Power Steering (Elektro hidrolik direksiyon)
Aarabanın direksiyon sertliğini ayarlayan elektronik sistem. hız yüksek iken direksiyonu sertleştirir, yavaş giderken de manevra kolaylığı için yumuşatır.başlıca avantajı, sadece kullanıldığında enerji tüketmesidir. Hidrolik direksiyon, motora park halindeyken bile yük bindirirken eps düz bir sürüşte varla yok arası elektrik çeker. başka bir deyişle eps sistemi sadece direksiyonu oynattığınızda elektrik çeker, o da hidroliğin ihtiyaç duyduğundan çok daha düşük bir miktardır. honda jazz gibi düşük tüketim odaklı tasarlanan otomobillerin vazgeçilmezidir. ayrıca çok daha az enerji harcamasına rağmen hidrolikten çok daha hafiftir; EPS kullanmaya alışan biri, standart bir hidroliği genellikle çok sert bulacaktır
nokta.png

ahmet38_92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginiz için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Araç hidrolik, motordan da anormal gelen bir ses yok, ben ilk etapta hidrolik yağını bir göstereyim çözüm olmaz ise bir servise götüreyim. Ustanın birine sordum o da dizel e göre direksiyonun sert olması normal dedi ama bana pek mantıklı gelmedi.