Megane 1 coupe 1.6 16V problemleri

utkusazli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yaklaşık 1 ay önce aldığım coupemde çeşitli sorunlar var. Bunları sizlerle paylaşmak ve bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

-Beni en çok rahatsız eden problemden başlayayım. Direksiyonu biraz fazla kırarak yaptığım dönüşlerde. Aracın on tarafından tar tar tar (bu şekilde tarif edebiliyorum) şeklinde deri bir ses geliyor. Bu sesin sebebinin akslar olduğunu söylediler ama sizin görüşünüz nedir?

-Direksiyon düz konumdayken çevirmeye başlarken ilk hareket ettirdiğim esnada tık diye tek bir sefer bir ses geliyor. Bunun sebebinin de direksiyon kutusu olduğunu söylüyorlar ama sizce de oyle mi?

-Arabanın arka sileceği çalışmıyor. Sökmeye çalıştım ama bir türlü beceremedim. Nasıl sokulur bu?

-Yolcu koltuğundan sallanma sesleri geçiyor. Bu sesler biri otururken yok. Çözümü var mıdır?

-Kapı içlerinden müzik çalarken tıkırtı sesleri geliyor. Çıkartıp dişleri yenilemeyi düşünüyorum ama kolay bir işlem midir?

Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

utkusazli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncel.

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle, aracınızın hayırlı olmasını siliyorum. İlk iki sorun hakkında bilgim yok. Silecek motorunu yanılmıyorsam 3 tane vida tutuyor. Motoru eline alıp içini açacaksın, muhtemelen yanmış çıkacak. Sorun motordaysa ya çıkma alman gerek ya da sardıracaksın. Benimkinde motor yanmıştı. Çıkma aldım. Uyum sorunu oldu ama kendim halletmiştim.

Koltukların neresinden ses geldğini bulmaya çalış. Ek yerlerinden mi yoksa arabanın iskeletine bağlanan yerden mi? 4 tane vida tutar koltuğu, bunlar da arabanın altından sıkılır. Bir ihtimal gevşemiş olabilir.

Kapı içlerinden gelen ses için kapının içini görmen lazım, O kısmı aç. Açarken dikkat et bence, fazla zorlama yırtılan, kırılan yer geri gelmiyor :) İçeriye bişeyler düşmüş olabilir ya da bi boşluk vardır. O da müziğin etkisiyle ses yapabilir.

utkusazli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim ilginiz için.

Koltuk one yatık vaziyetteyken ses çok azalıyor.

ahataha

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk iki problem içinde ben bişey söyleyeyim.

1. ve 2. problem için bence yapman gereken İşin eğli bir rot balansçıya gidip hataları tesbit ettirmendir. Yoksa benim gibi her ustanın keyfine göre birçok malzemeyi değiştirirsin.

Ama senin de belirttiğin muhtemel hatalar en kuvvetli ihtimallerdir. 1. si için akslar ve rotiller değişmesi gerekebilir.

2. problemde kuvvetle muhtemel direksiyon kutusundandır.

Yürüyen ve direksiyonda baş ağrıtır biraz güvenmediğin adama ellettirme. Direksiyon kutusu tamir edilebilir ama yola emin olup çıkmazsan bin tlden fazla paran gidebilir ilk iki maddeye.