Megane 1 Motor sesi

makkoç

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba
2000 model 1.6 16v 170.000 km.aracımda yağ değişiminden sonra aracın motoru dizel gibi ses çıkarmaya başladı.Yağ değişiminde yetkili özel servis elf 10-40 yağ,yağ filtresi,hava filtresi,benzin filtresi ve bujileri değiştirildi.Servise tekrar götürdüğümde arabanın normal çalıştığını sorun olmadığını söylediler ve rolanti valfini temizlediler.Bunun üzerine başka bir özel servise gittim.Onlarda problem olmadığını fakat grant kağışı ve kasnağının eskimiş sesin oradan olabileceğini söyleyerek değiştirilmesi gerektiğini söylediler onada peki dedim değiştirildi fakat sorun hala devam ediyordu.2.yetkili servise tekrar gittim sorun yok bu arabalar böyle çalışır dediler.Ordan çıktım sanayide sıradan Renault işleri yapan usta buldum oda arabada problem yok fakat triger kağışının değişim zamanı gelmiş birde gaz kelebeği temizliği yapalım dedi ona da peki dedim.Aradan 1 hafta geçti fakat sorun çözülmediği gibi bu kezde hem kayış sesi hemde ön sağ taraftan devir 1500-2500 arasında dıııırt diye ses gelmeye başladı.Tekrar ustanın yanına gittim sesi dinlettim triger kağışını biraz gevşetti kayış sesi geçti fakat diğer problemler devam ediyordu.Usta bu kez motorun çalışmasının yağdan olabileceğini söyledi renault kullanım klavuzunda yazan elf 5-40 yağ ve yağ filtresini değiştirdi.Bu arada Lpg ayarlarını falanda yaptırdım.Bu kadar para harcadığıma mı yanayım can sıkıntısına mı yanayım sonuç yine aynı değişen bir şey yok şimdi benim bu halime ağlarmısınız gülermisiniz.
Hepinize hayırlı günler.Tavsiyesi olanlar lütfen yazsın.

Moderatörün son düzenlenenleri:

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeş.
bEnim araçta 8 valf olanından. Araba çalışırken rolantide motor sesi duymazdım.
Contalardan yağ kaçırmaya başlayınca motor açtırıp conta değiştikten sonra aracın sesi arttı bariz şekilde.
banada normali böyle bu 8 valf deyip çıktılar.

2,5 yıl oldu öyle biniyorum :)

makkoç

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
işin ilginç yanı bu kadar uğraşmama rağmen 3 ustada ya arabadan gelen sesin normal olmadığına inandıramadım.
Ben mi çok inceliyorum yoksa diye düşünmeye başladım.:sinirli

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnsan malını bilmez mi hiç.
Ustaların işine gelmiyor.
Sonradan gittiğin usya Kayışları değiştiren başta neden normal dememişte şimdi normal diyor

bahadı_r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dizel gibi calısmaya basladı deyınce yagdan dolayı okadar bır fark olmaz.arabada tekleme falan varmı rolantısı duzgunmu yoksa rolantıde bır degısıklık oldumu dedıgın seylerı yaptırdıktan sonra. bence ılk once dogru bujı takıldımı kesın olarak onu teyıt et baska bırsey olacagını sanmıyorum yazdıklarına ıstınaden.sorunun cozulunce bılgılendırırsen sevınırız

makkoç

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bahadır merhaba
arabada tekleme falan yok rolanti düzgün bujiler dersen özel servisin taktığı bujiler şimdi servisten geliyorum sesi yine bulamadılar yağı 15-40 ile değiştirdiler
sesi bul dersen nereye kadar gider bilinmez diyorlar.Yani sizin anlayacağınız adamlar sorundan çok parayla ilgileniyorlar.masraf ne olur dedim adam nerdeyse
yeni motor takacak fiyat veriyor.Allah yardımcımız olsun.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha önce hangi yağı kullanıyordunuz?

makkoç

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sırasıyla
1-elf 10-40
2-elf 5-40
3-şuan elf 15-40 var

deneme yanılma metodu ile iş yapıyorlar.

bahadı_r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
15-40 la degıstırınce bı degısıklık oldumu pekı..ben yınede eskı cıkan bujının aynısından takıldıgına emınmısın dıye soracagım.anlattıklarına istınaden yag fıltre degısımınden olmaz yagdan ses degısımı olabılır ama dedıgın olcude dızel gıbı calısacak kadar degıl

camanga

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Böyle bir olay benimde başıma geldi usta ısrarla arabama 10/40 yağ koydu buna konulmuyor dememe rağmen sonuç arabanın sesi değişti sesli çalışmaya başladı aynı gün o yağı boşalttırıp 5/30 koydurdum fakat yağın kalın geldiği için iticilerde sorun olusturduğunu söylediler velhasılı kelam arabanın motoru yıllarca daha çalıştı sıkıntısız sadece o günden sonra bir daha o kadar sessiz olmadı iticileride değişmedim.