Megane 1 - Şanzıman Yağı Değişimi

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet değiştirttim.
Her sıvının bir ömrü vardır kuralından hareketle:
Fren hidroliğini tamamen değiştirttim. (Hidrolik yağ değildir, özelliğini kaybeden hidrolik daha düşük sıcaklıkta kaynama yapar, fren hassasiyetini azaltır)
Direksiyon hidroliği ise biraz daha karışık. biraz kullanıp daha sonra boşaltıp yeniden doldurmak gerekiyormuş. İlk aşamayı yaptırdım. (Pompanın uzun ömürlü olması için ucuz yağdan kaçınmak lazım)

Bazı firmalar bu sıvıların değişim aralıklarını kitapçıklara yazıyor bazıları ise servislere bırakıyorlar.
Benim aracım 15 yaşında ve ben bunun orjinal sıvılarına güvenemem. 10 yaşında araç olsa gene değiştiririm.
Bu konuda bir hayli araştırma yaptım ve mantık olarak şu soruyu doğru buluyorum:
Rafta kapalı kutuda bekleyen yağın bile bir raf ömrü varken şanzumanda binlerce defa ısınıp soğuyan, baskı gören yağ nasıl ömürlük olabilir?

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sanzumanında otme basladıgı zaman keske dıneleseydım dıceksın ustam

oguzhandursun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sanzumanında otme basladıgı zaman keske dıneleseydım dıceksın ustam

bende değiştirdim ustanın değiştir demesiyle 100km gitmeden ufaktan ötme başladı :mad:

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gecmiş olsun oguzhandursun kardesım sana tavsıyem bor marka sanzuman yagı katkısı var ondan ekle aslında asıl tavsıyem hep dedıgım gıbı degıstırmemek ama arkadaslar hep duz mantıktalar yağ ıste onunda omru var sonucta o yuzden degısmelı halbukı oyle degıl bu konuyla ılgılı bırazdan foruma bı bilgi paylasıcam ıns degıstırmeyıp ama aklında degıstırme ıstegı olan arkadsalarımızı uyarırız

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maksat bilgi paylaşımı olduktan sonra konu uzasa da olur. :)
Evet bazen yağ değişimiden sonra şanzuman öter ama ne zaman, zamanında yağ değişimi yapılmayıp iş işten geçtiği zaman. Onun da önüne ya şanzuman katkısı veya eski yağdan bir miktar ilave edilerek geçilebilir.
Benim 135.000 de değiştirttiğim yağ da linkteki gibi kahverengi-yeşil renkli garip bir sıvı haline gelmişti.
Ustam konular alıntı yapılamayacak kadar uzun olduğu için iki link veriyorum, özellikle Vezir nickli kişinin (ilgili forumda vağ uzmanı diye bilinir) yazdıklarına bir göz atmayı tavsiye ederim.
Tıklayın 1. link 2. link

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maksat bilgi paylaşımı olduktan sonra konu uzasa da olur. :)
Evet bazen yağ değişimiden sonra şanzuman öter ama ne zaman, zamanında yağ değişimi yapılmayıp iş işten geçtiği zaman. Onun da önüne ya şanzuman katkısı veya eski yağdan bir miktar ilave edilerek geçilebilir.
Benim 135.000 de değiştirttiğim yağ da linkteki gibi kahverengi-yeşil renkli garip bir sıvı haline gelmişti.
Ustam konular alıntı yapılamayacak kadar uzun olduğu için iki link veriyorum, özellikle Vezir nickli kişinin (ilgili forumda vağ uzmanı diye bilinir) yazdıklarına bir göz atmayı tavsiye ederim.
Tıklayın 1. link 2. link
tamam hocam sen degıstırmıssın elıne saglık yeterkı allah kaza bela vermesın mutlu unlerde kullanmak nasıp etsın ben de oncekı aracımı 12yıl kullandım sıfır almıstım 2004 clıo 174 bınde sattım aracımı hıc degıstırmedım ve hıc bana sanzuman sıkıntısı cıkarmadı

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Demek ki güzel kullanmışsın hocam, senden araç alınırmış.;)

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bak ona laf ettırmen işte :D arabamı alan adam bır ay oldu bır ayda tam 4 kez aradı Allah razı olsun dıye :eyv

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bak ona laf ettırmen işte :d arabamı alan adam bır ay oldu bır ayda tam 4 kez aradı allah razı olsun dıye :eyv

kardeş şuanki aracin satiliksa talibim... Takasta yapariz...

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah a şükür 183.000km de bende bir sıkıntı yok. Servis genel bakımda değiştiriyor mu hiçde dikkat etmedim ama kitapçıkta ve haynes kitabında değişmesi gerektiği yazıyormuş.ıslık Kontrol edeyim uygun bir zamanda.

Mustafa hocam bu arada verdiğin DH linklerindeki bilgiler çok değerli teşekkürler.:eyv