Megane 1 - Sol Ön Kapının Kumandadan Kilitlenmemesi

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba sevgili RFC ailesi.

Bu konumuzda Megane 1 sahiplerinin başına gelmiş veya ileride başına gelebilecek "Sol Ön Kapının Kumandadan Kilitlenmemesi" sorununu basit bir şekilde çözüyoruz.

Bu sorunun nedeni kilit motoruna giden soketin oksitlenmesidir. Elektrik iletimi olmadığı için kumanda düğmesine bastığınızda diğer kapılar kilitlenirken sol ön kapı ( veya sağ) kilitlenmez ve anahtarla kilitlenmeniz gerekir. Herhangi bir tamirciye gittiğinizde ise motor değişecek sözünü çok rahat duyabilirsiniz.

Bu işin 2 çözümü bulunuyor. Şanslı iseniz 1. çözüm yeterli olur.

1) Kapı kilidini tutan 3 civatadan en üsttekini söküyoruz ve buraya bol miktarda WD40 veya Würth Pas sökücü sıkıyoruz. Buradan sıktığınız sıvı doğrudan kilit motor soketine gider. Ben şanssızım qw

oX37db.jpg

Sıktığımız sıvının sokete ulaşmış hali.

V9aY8v.jpg

2) Benim gibi şanssız iseniz kapı panelini sökmeniz gerekiyor. Panel sökümünün videosu burada;

Paneli söktükten sonra darbe önleyici plastiği 2 tırnağından kurtarıp yuvasından çıkartıyoruz.

MVpJM2.jpg

Kilit motoru soketini çıkartıp her iki yuvasınıda spreyliyoruz. Soketin içini peçete ile kurulayıp yerine takıyoruz.

Bu kadar. Keyifli forumlar. :)

ARSLAN17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok saol sağ kapıda aynı sorunu yaşıyordum söylediklerinizi deneyeceğim teşekkürler

ARSLAN17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok teşekkürler biraz önce göz gezdirdim oldukça faydalı bir çalışma olmuş

ARSLAN17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sağ ön kapı kilitlenmiyordu üstteki vidayı söktüm wd 40 sıktım işe yaradı teşekkürler